Prowadź swój pług przez kości umarłych

Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Pokot (2017) literatura piękna
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2009-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2009-11-25
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308043981
Ekranizacje:
Pokot (2017)
Tagi:
zwierzęta zbrodnia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
2517 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
456
344

Na półkach:

Trudno zrecenzować "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - nie zdradzając szczegółów zakończenia. Dlatego moja opinia będzie spoilerem. Po książkę Olgi Tokarczuk sięgnęłam, ponieważ wybieram się na film "Pokot" Agnieszki Holland. Recenzje filmu brzmią intrygująco, urzekły mnie zdjęcia w zwiastunie i sam temat - miłości do zwierząt, wrażliwości na wyrządzaną im krzywdę.

Nie jestem książką rozczarowana, ale uważam, że pewne rozwiązania fabularne - dadzą do ręki koronny dowód tym, którzy mówią, że niektóre osoby kochają zwierzęta bardziej niż innych ludzi.

Ale zacznijmy od początku. Główną bohaterką jest Janina Duszejko. To z jej perspektywy opowiadana jest cała historia. Duszejko - kiedyś inżynier, która budowała mosty, dziś uczy angielskiego w wiejskiej szkole i dogląda letnich domków zamiejscowych. Jej pasją jest astrologia, ale to, co w większości zajmuje jej myśli to zwierzęta. Zwierzęta, które są w Kotlinie Kłodzkiej zabijane przez myśliwych, kłusowników.

Jednak najważniejszym elementem są jej zaginione suczki, które nazywa w myślach Dziewczynkami. Mimo, że Dziewczynek już z nią nie ma, czasami wydaje jej się, że słyszy tupot psich łapek w domu. W powieści klika razy pojawiają się wspomnienia Janiny o suczkach, wiele osób pyta Duszejko, czy już się odnalazły. Jak się od początku domyślałam zaginięcie Dziewczynek to katalizator w powieści. On doprowadza Janinę do ostateczności i krwawej vendetty.

Sama kocham zwierzęta, praktycznie od urodzenia "wychowywałam" się z psami. moja ostatnia suczka zmarła w wieku 13 lat. Przez 13 lat można psa poznać jak człowieka, widać jak na dłoni kiedy się cieszy, kiedy coś przeskrobał, kiedy jest smutny, stęskniony. Kocha się go jak każdego domownika i otrzymuje bezwarunkową miłość. Zrozumieć potrafi to tylko ten, kto miał psa.

Mimo to, miałam problem z zaakceptowaniem Janiny Duszejko, choć również brzydzę się myślistwem. Nigdy nie tolerowałam zabijania zwierząt dla przyjemności czy futra. Nie rozumiem, jak można nie dostrzegać, że jeleń po stokroć piękniejszy jest żywy, niż jako upiorne trofeum na ścianie. Problem w tym, że Duszejko brzydząca się bestialskim zabijaniem zwierząt - sama stała się katem. Ludzi. Dlatego na początku napisałam, że ta książka da koronny argument tym, którzy miłośników zwierząt uważają za świrusów, kochających je bardziej od ludzi.

Janina gardziła przemocą wobec zwierząt, a ostatecznie sama zastosowała przemoc wobec sprawców śmierci Dziewczynek. To rozwiązanie fabularne mi nie odpowiadało. Nie przeczę, że sama Duszejko mnie irytowała, choć w części się z nią zgadzałam, między innymi w pokazaniu zakłamania miejscowego księdza. Rozumiem, że to też pewien obraz starszej, samotnej kobiety - która jest ignorowana, wyszydzana, a w najlepszym razie traktowana z lekką pobłażliwością przez swoje otoczenie. To również obraz bezsilności kobiety w podeszłym wieku, ignorowanej przez instytucje państwowe.

Nie bardzo rozumiem trzech znajomych/przyjaciół Duszejko, którzy pomagają jej uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Rozumiem, że chcieli zaoszczędzić starej chorowitej kobiecie upokorzenia i spędzenia ostatnich dni swojego życia w więzieniu/szpitalu psychiatrycznym. Ale mimo, że ofiary nie były kryształowe - nic nie usprawiedliwia odebrania im życia. Jaka jest pewność, że Janina znów nie "ukarze" tych, którzy w jej zdaniem krzywdzą zwierzęta?

Powieść Tokarczuk daje do myślenia o człowieczeństwie, wrażliwości społecznej i stosunku do braci mniejszych. Zostaje w głowie, na długo po przeczytaniu. Chętnie zapoznam się inną twórczością autorki, bo podobał mi się jej styl, książka nie dłużyła mi się, mimo tego, że większość stanowił monolog bohaterki.

Trudno zrecenzować "Prowadź swój pług przez kości umarłych" - nie zdradzając szczegółów zakończenia. Dlatego moja opinia będzie spoilerem. Po książkę Olgi Tokarczuk sięgnęłam, ponieważ wybieram się na film "Pokot" Agnieszki Holland. Recenzje filmu brzmią intrygująco, urzekły mnie zdjęcia w zwiastunie i sam temat - miłości do zwierząt, wrażliwości na wyrządzaną im krzywdę.

...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 668
  • Chcę przeczytać
    4 584
  • Posiadam
    2 238
  • Ulubione
    361
  • Teraz czytam
    247
  • 2019
    176
  • 2020
    123
  • 2020
    111
  • Literatura polska
    107
  • 2018
    97

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także