Prowadź swój pług przez kości umarłych

Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Pokot (2017) literatura piękna
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2009-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2009-11-25
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308043981
Ekranizacje:
Pokot (2017)
Tagi:
zwierzęta zbrodnia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
2517 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
243
42

Na półkach: , ,

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" kupiłem kilka lat temu na stoisku z książkami w Media Markt. Oczarowany "Prawiekiem...", rozczarowany pozostałymi przeczytanymi powieściami i opowiadaniami, postanowiłem sprawdzić, w którą stronę tym razem podążyło pisarskie pióro Tokarczuk. Nie wiedziałem podówczas, że ta mieszanka kryminału z thrillerem i obyczajem powstała w trakcie tworzenia jej opus magnum, tj. "Ksiąg Jakubowych". Podobnie nie wiedziałem, że ten intrygujący tytuł został zaczerpnięty z twórczości Williama Blake'a, którego postać przewija się raz po raz na kartach powieści. Nie wiedziałem również, że minie ponad sześć lat, zanim uda mi się ją przeczytać.

Co zatem sprawiło, że po takim czasie, zupełnie nagle, postanowiłem poświęcić kilka wieczorów (ano kilka, nie mam tyle czasu i nie czytam tak szybko jak co poniektórzy) na zgłębienie tej zgrabnie napisanej powieści? Odpowiedź jest prosta - Agnieszka Holland i wchodzący lada dzień do kin "Pokot". Nie doczekawszy się na adaptację "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator w reżyserii Borysa Lankosza, otrzymałem ekranizację (czy udaną - czas pokaże) czegoś innego, mniej mrocznego, mniej wciągającego i chyba zwyczajnie słabszego. Niespieszno mi porównywać obie panie i ich literackie zdolności, bo zbyt słabo znam tę młodszą, by takie zestawienie w moim wykonaniu było jakkolwiek rzetelne. Niemniej, zestawiając te dwa utwory, muszę jednoznacznie stwierdzić, że widać, że u Tokarczuk była to po prostu przerwa w pisaniu "Ksiąg...", do której nawet jeśli się przykładała, to raczej nie po to, by uczynić ją bestsellerem czy czymś na miarę jakiejkolwiek nagrody literackiej (mimo nominacji do Nike w 2010, ale tu śmiem przypuszczać, że Tokarczuk dostaje niektóre nominacje za to, że nazywa się Tokarczuk).

Nie chcę być źle zrozumiany. To nie jest zła książka. Czyta się ją sprawnie, przyjemnie, nie ma dłużyzn, nie przynudza, jest lekka i prosta w odbiorze, co czytelnik zawdzięcza pisarskim zdolnościom autorki, których nawet nie zamierzam podważać. Powiem więcej, czytając nie myślałem o tym, że jest to ukłon w stronę kryminału, że rzeczywiście mamy tu sprawcę lub sprawców morderstw i że pod koniec okaże się, kto za tym wszystkim stoi. Trudno mi było przyjąć taki tok myślenia, dlatego rozwiązanie ani nie było dla mnie zaskoczeniem, ani rozczarowaniem. Przyznam szczerze, że dziwię się, że Holland wzięła się za ekranizację tej historii, bo mnie miejscami wydała się ona trywialna, a sam finał wywołał u mnie delikatnie zarysowany uśmiech pobłażania. Naprawdę? O to w tym wszystkim chodziło? No cóż, albo jestem nieczuły, albo ta historyjka jest zwyczajnie słaba.

Nie chcę oczywiście powiedzieć, że uważam tych kilka wieczorów za czas stracony. Jak pisałem - nie byłem znużony, nabrałem ochoty na zapoznanie się z poezją Blake'a i dowiedziałem się co nieco o astrologii i ludzkich sądach nad zwierzętami. I nie straciłem ochoty na obejrzenie "Pokotu", ale chyba tylko dlatego, że firma w której pracuję zapewnia mi darmowe bilety do kina.

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" kupiłem kilka lat temu na stoisku z książkami w Media Markt. Oczarowany "Prawiekiem...", rozczarowany pozostałymi przeczytanymi powieściami i opowiadaniami, postanowiłem sprawdzić, w którą stronę tym razem podążyło pisarskie pióro Tokarczuk. Nie wiedziałem podówczas, że ta mieszanka kryminału z thrillerem i obyczajem powstała w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 668
  • Chcę przeczytać
    4 584
  • Posiadam
    2 238
  • Ulubione
    361
  • Teraz czytam
    247
  • 2019
    176
  • 2020
    123
  • 2020
    111
  • Literatura polska
    107
  • 2018
    97

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także