Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Women Who Run With The Wolves
83-7150-520-5
czupirek

Autorka pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego wychowana w poszanowaniu tradycji i w bliskości z naturą twierdzi, że poezją zaczęła przemawiać, zanim nauczyła się pisać. Loretto Heights College ukończyła z wyróżnieniem. W The Union Institute otrzymała tytuł doktora etnologii i psychologii klinicznej, a następnie tytuł dyplomowanego psychoanalityka Międzynarodowego Związku Psychologii Analitycznej w Zurychu w Szwajcarii. "Biegnąca z wilkami" zawiera bogate intelektualnie mity, opowieści o kobiecie pełnej życiodajnej siły, wypełnionej dobrymi instynktami, pasją i kreatywnością. Jest ona dziką kobietą posiadającą naturę zdominowaną przez instynkt. Współczesnym kobietom Estés pomaga odnaleźć cechy, tworząc nowy leksykon opisujący kobiecą psychikę, a także pokazuje, jak wspaniale być kobietą. Światowy bestseller.

livrer | 2011-11-21
Przeczytana: 14 listopada 2011

Dziewczyny!

Daleka jestem od perswadowania, wmawiania innym co jest dla nich dobre, stawiania się w roli wszechwiedzącego eksperta czy znawczyni meandrów ludzkich dusz. Tym razem jednak bardzo chciałabym Was do czegoś przekonać, czegoś, co jak sądzę może wam coś ukazać, coś w was zmienić, coś uruchomić. Nie każdej, nie tak samo i nie na pewno, ale jeśli choć kilka z was (z nas) poczuje w sobie to, co ja poczułam apel mój nie pójdzie na marne.

Książek, które potrafią poruszyć, dotknąć nas głęboko z pewnością jest sporo, lecz w tym przypadku nie chodzi o wzruszenia wywołane treścią, przyswojenie najszczerszego choćby kruszcu złotych porad jak żyć, czy doświadczenia ekstatycznego piękna samej formy książki. Tu chodzi o coś więcej i mniej jednocześnie.

Biegnąca w wilkami nie jest poradnikiem, książką naukową, czy osobistymi wyznaniami autorki, choć te wszystkie elementy się w niej zawierają. Gdybym już miała ją do czegoś przyrównać, to chyba do iskrzącego się zapalnika, który...

Hanna | 2010-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2010

Długo zajęło mi czytanie tej książki. Brałam ją do ręki, czytałam rozdział i zanurzałam się we własne przemyślenia. Odkurzałam dawne wspomnienia, dociekałam zapomnianych przyczyn i odkrywałam na nowo wiele rzeczy. Polecałabym ją każdej poszukującej kobiecie. Jako podporę, drogowskaz, pomoc. Powinna stać na półce, by móc po nią sięgnąć w czasie niepewności i zagubienia.

Nobliszka | 2016-11-15

Ocieram pot z czoła, nie nadążam, zalewa mi oczy, chyba muszę zrobić sobie turban z ręcznika. Oddech ciężki, jak po maratonie. Mięśnie drżą, wysiłek niepojęty, co tam tona, co tam dwie… Nie dam rady, no nie dam. Muszę się poddać. Bardzo mi przykro. Ukradkiem ocieram łzę niemocy. Taka jestem rozbita…

Naprawdę, przysięgam, starałam się z całych sił przeczytać „Biegnącą z wilkami. Archetyp dzikiej kobiety”, chciałam poznać tę dzikuskę, może ona jest we mnie, taka z sierścią i umorusana. Może. Założenie jest świetne. Poprzez opowieści, mity, baśnie odkrywanie najgłębszych, najstarszych prawd o kobiecie, jej prehistorii, jej instynktów. Wzmocnienie i uodpornienie.

W to mi graj. Chce tego. Noooooo ale nie tak. Ja z tej książki nic nie rozumiem, autorka posługuje się takim językiem, ze czytam i jestem coraz głupsza. Gdy baja, rozumiem, gdy zaczyna wykład, grzęznę, topię się, jestem przytłoczona tymi kwiecistymi porównaniami, poetyka tekstu mnie dusi, ledwie dycham. A ja chciałam się...

Koronczarka | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Tego się nie da czytać! Stylistyka tego tekstu wskazuje, że nie jest to na pewno rozprawa naukowa, czy popularnonaukowa. Bardziej przypomina zapis seansu terapeutycznego. Choć nawet podczas takiego seansu chciałabym, żeby rozmowa, czy przemowa zawierała jakieś konkrety, a nie była ciągiem magicznych zaklęć. Poza tym, jeśli mówi się, że np. "Dzika kobieta" żyje na uboczu czyli w moim łonie, to czuję się zdegustowana. Jeżeli ktoś każe wyobrazić mi sobie kwintesencję starej kobiety(!) i potem z tego wyciągnąć wniosek, że dzika kobieta żyje pod ziemią i na powierzchni świata, żyje w nas i otacza nas sobą (naprawdę! to jest nawet w jednym zdaniu!), to ja dziękuję! Wystarczy! Idę szukać mądrości gdzie indziej!

| 2010-06-18
Przeczytana: 29 listopada 2009

Nie mogłam sobie odpuścić napisania paru zdań na temat mojej najukochańszej książki, która choć trudna momentami do czytania - w końcu bardziej przypomina rozprawę naukową z zakresu antropologii, etnologii czy paleontologii mitów - i opisana już wielokrotnie przez innych, na nowo rozbudza w ludziach żywe emocje, refleksje i chęć do podjęcia dyskusji. Clarissa Pinkola Estes, autorka tejże pracy, w której podtytule widnieje: "Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach", sama pisze na wstępie w ten oto sposób:

"Wszystkie jesteśmy przepełnione tęsknotą za dzikością. Nie ma na nią żadnego kulturowego antidotum. Nauczono nas wstydzić się takich pragnień. Zapuszczałyśmy długie włosy, by zasłonić nimi swoje uczucia. Ale cień Dzikiej Kobiety wciąż za nami podąża, dniem i nocą. Nieważne, gdzie jesteśmy, ten cień ma nieodmiennie cztery łapy".

Reszta tego tekstu na mojej prywatnej stronie:

allison | 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Poparta wieloma szczegółowymi badaniami i bardzo ciekawie napisana książka - nie tylko o kobietach i nie tylko dla kobiet.

Autorka przedstawia różne znane z baśni i legend motywy związane z kobiecością. Analizuje ich dosłowny i przenośny sens, odnosząc się każdorazowo do natury kobiecej, w której - jej zdaniem - zawsze tkwi zalążek Dzikiej Kobiety. To, czy zostanie on wykorzystany i pozwoli kobiecie się spełniać i być szczęśliwą, wolną oraz niezależną, zależy nie tylko od niej.
Autorka podaje wiele przykładów sytuacji, w których kobiety są tłamszone, zniewalane, ograniczane przez swoich partnerów, matki, środowisko, w którym żyją i pracują. Jej zdaniem, mogą wyrwać się z tych okowów, ale tylko wtedy, gdy wyzwolą w sobie chęć walki ze stereotypami i energetycznymi wampirami.

Często C. P. Estes powołuje się na wyniki konkretnych badań, podaje przykłady, zwłaszcza z teorii Junga, posługuje się autentycznymi przypadkami, co uwiarygadnia jej poglądy.

"Biegnąca z wilkami" to na...

lajt | 2010-08-30
Przeczytana: 2010 rok

Kobiety mało wiedzą o sobie, a tu mają szanse zaglądnąć w głąb i dotrzeć do własnej kobiecości.
Lektura dla wytrwałych, ale bardzo potrzebna.

Książka - drogowskaz.
Musiałam do niej dojrzeć (drugie podejście).

Skarbnica impulsów do rozwoju i przemyśleń.

książek: 1941
Luna | 2014-06-11
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Niesamowita książka.
Autorka umiejętnie łączy styl naukowy z baśniową konwencją, interpretuje baśnie i legendy z punktu widzenia obiektywnego badacza i psychologa, sięga do głębin duszy i umysłu.
Mądra to książka, ale nie wiem, czy będę do niej wracać. Potwierdziła już to, co przeczuwałam, co wiedziałam już wcześniej, co miałam w sobie. Myślę, że zostało to opisane innymi słowami i, że już naprawdę to mam. Nie wiem, czy jest sens powracania do czegoś, co i tak nie pomoże mi się rozwinąć.
Z pewnością ta książka może się okazać niezmiernie przydatną dla wszystkich młodych i starszych kobiet, które zagubiły w biegu życia i wśród czasem sprzecznych ról społecznych samą siebie. To przypomnienie - tym jesteśmy my, kobiety. Warto po to przypomnienie sięgnąć.
Wiem, że jeśli stracę wątek, zgubię ścieżkę, pewność... to mogę wrócić do tej książki. I tam znaleźć odpowiedź czy pomoc. Mam jednak nadzieję, że nie będę musiała ;)

adult | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Koniec,przeczytałam ... z trudem,ale jednak.
Książka (wbrew pozorom) ciężka.Trzeba się nad nią porządnie skupić,żeby zrozumieć wszystkie filozofie pani Clarissy,choć moim zdaniem,nie zawsze są słuszne.
Głównie książka polega na przedstawieniu mitu,bajki bądź legendy.Następnie autora analizuje go psychologicznie,a potem zaczyna się prze-nudny wykład co kobiety zachowały z 'Dzikiej kobiety',czego im teraz brakuję,dlaczego nie są do końca szczere z własną,ukrytą naturą i.t.d.
I notorycznie poszczególne teksty się powtarzają... bez przerwy.
Chyba dlatego ma ponad 500 stron,a tak naprawdę całe przesłanie można byłoby streścić do 200.
Czasami autorka ukazuję mi zachowania,uczucia kobiet,o które wcześniej bym je nie posądzała.. i wtedy może mieć rację,a legenda jest dobrze zanalizowana,lecz znaczną część książki stanowią wyolbrzymione,pseudo-inteligentne teksty,nijak mających powiązania z rzeczywistością.
Jednym zdaniem: połowa książki to bełkot,inna połowa ukazuję samą prawdę,dlatego 5/10.

Pięć książek o kobietach

Przez wiele osób święto uznawane za komunistyczne, kojarzone z nieśmiertelnym goździkiem i rajstopami. Współcześnie trochę zepchnięte na margines, bo nie wiadomo czy wypada je obchodzić czy nie w czasach, jak to niektórzy określają, „galopującego feminizmu”. My jednak, kobiety pracujące w LC, bardzo to święto lubimy i przy tej okazji prezentujemy pięć książek o kobietach, ale zdecydowanie nie tylko dla kobiet.

Zanim przeczytasz, pozwól, że ci powiem…

Nie wiem, może ludzie lubią proste drogi, proste rozwiązania. Może lubią stołować się w restauracjach, gdzie wystarczy palcem pokazać na pozycję w menu, aby otrzymać po kilkunastu minutach lepsze lub gorsze danie, które zwyczajnie zapcha żołądek.