Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne

Okładka książki Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne Irvin David Yalom
Okładka książki Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne
Irvin David Yalom Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Momma and The Meaning of Life
Czarna Owca
2014-08-30
2003-01-01
Krzysztof Zielnicki
Psychoterapia rodzicielstwo

"Współczesny system opieki zdrowotnej stwarza wielkie zagrożenie dla psychoterapii. Przyjrzyjmy się jego założeniom:1)terapia powinna być jak najkrótsza i winna skupiać się przede wszystkim na widocznych objawach, a nie na ukrytych konfliktach leżących u źródełtych objawów;2)terapia powinna być tania ( co uderza zarówno w szkolących się przez wiele lat terapeutów,jak i w pacjentów, którzy będę zmuszeni leczyć się u źle wykształconych terapeutów;3)terapeuci podobnie jak lekarze,powinni stawiać jednoznaczne,precyzyjne diagnozy,określać cele terapii oraz dokonywać cotygodniowej oceny postępów:4) terapeuci winni ograniczyć swą działalność do tych technik, których działanie zostało empirycznie potwierdzone (co działa na korzyść terapii behawioralno -poznawczej, najszybciej usuwającej zewnętrzne objawy zaburzeń)." I. Yalom. Książka nie tylko dla a terapeutów, doskonałe źródło wiedzy o sobie samym i mechanizmach,które rządzą dobrą terapią.

Ostatnia historia najlepsza 🙂

Ostatnia historia najlepsza 🙂

Jest to kolejna książka Irvina D. Yalom’a, po którą sięgnęłam, oczywiście nie zawiodłam się. Sposób w jaki autor pisze książki jest niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, a ja jestem fanką jego stylu. Jest on bardzo płynny i spójny, sprawia, że słowa czytają się same i nawet nie wiesz kiedy przeczytasz książkę. Język jest zrozumiały, nie zawiera błędów myślowych czy stylistycznych. Lektury Yalom’a zmuszają do myślenia i poruszają w środku, gdzieś głęboko, człowiek odkrywa to co było do tej pory schowane. Pozycja zawiera historie ludzi, każda jest inna, jednakże przyświeca im jedna myśl: pytanie o sens życia. Ponadto w książce Yalom rozprawia się ze strachem przed śmiercią, w piękny sposób pokazuje jak bardzo człowiek broni się przed świadomością śmiertelności. Irvin otwiera się na czytelnika i wpuszcza go w swój intymny świat, w rozprawiając się ze swoją trudną relacją z matką, co pozwala nam się do niego przybliżyć i zobaczyć jego człowieczeństwo. Sposób w jaki autor prowadzi terapię jest dla mnie fascynujący, sama z chęcią usiadłabym u niego w fotelu. Polecam przeczytać chociaż raz powyższą książkę, jest ważną pozycją i potrafi przynieść ukojenie, w sposób jakiego człowiek się nie spodziewa.

Yalom w tej książce jest bardziej pisarzem niż terapeutą. Dzieli się z czytelnikiem także swoją relacją z matką. Ostatnie opowiadanie jest na skraju snu i fantazji. Książka o życiu razem z jego ograniczeniami, ale też o pięknie szczególnie wyrażonym w chwilach kontaktu z innymi. Podnosi na duchu.

Moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno nie ostatnie. Świetna stylistyka jak i merytoryka. Pan Yalom piszę niesamowicie spójnie, płynnie i ciekawie, bardzo wciągające historie. Jako osoba, która wiąże swoją przyszłość z psychologią mogłam wyciągnąć dużo ciekawych spostrzeżeń, doświadczeń. Ostatni rozdział, pomimo tego że mocno oniryczny, co zwykle do mnie nie trafia, to i tak mi się podobał i wywołał głębsze przemyślenia. Naprawdę książka godna polecenia.

Dawno nie czytałam Yaloma, więc oto jest. Tym razem o odchodzeniu i żałobie, a wszystko w kontekście niedawnej śmierci matki autora. Matki, z którą łączyła go niełatwa relacja. Mam wrażenie, że matka jest obecna w każdej opowieści, nawet jeśli pozornie nie ma z nią związku.
Pięknie wpisuje mi się ta książka w moje ulubione lektury o śmierci. Ludzie odchodzący dają otoczeniu mądre lekcje. Trzeba tylko mieć odwagę, żeby je przyjąć. Żeby stanąć przy umierającym i nie udawać, że nic się nie dzieje. Bo dzieje się proces umierania - jeden z najważniejszych w życiu.
W tej książce dostajemy też Yaloma - człowieka, który nie waha się mówić o swoich słabościach. Początkowo byłam tym zdziwiona, zdziwienie szybko jednak przeszło w zachwyt. I podziw. Nie dosyć, że dobry terapeuta, to jeszcze niezły pisarz.

To była pierwsza książka tego autora iż pewnością nie ostatnia. Bardzo dobrze i o dziwo lekko się ją czyta. Jeśli szukacie książek psychologicznych prostym i zrozumiałym językiem to jest to pozycja zdecydowanie warta uwagi. 6 ciekawych przypowieści, każda zakończona w taki sposób, że człowiek odczuwa wew. satysfakcję i chęć wpadnięcia w zadumę.

Jak wszystkie książki dr. Yaloma - zachwyciła mnie merytoryczna strona książki i to coś, co jest tylko w książkach Yaloma.

Głębokie historie i autentyczny humor. Jak zwykle porusza, zachęca do myślenia, wciąga. Do czytania jednym tchem :) Autor nie zawodzi.

Ciekawa książka. Lubię wszelakie opowieści terapeutyczne Yaloma. Ostatnia mi się nie podobała, za bardzo bajkowa, jakoś nie w jego stylu. Pozostałe ok.

• Psychologia
  • Psychoterapia

Irvin David Yalom Mama i sens życia Zobacz więcej
Irvin David Yalom Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne Zobacz więcej
Irvin David Yalom Mama i sens życia Zobacz więcej