Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne

Tłumaczenie: Krzysztof Zielnicki
Wydawnictwo: Czarna Owca
Momma and The Meaning of Life
Psychoterapia, rodzicielstwo
Ag2S

W książce Mama i sens życia autor przedstawia sześć prawdziwych historii z życia swoich pacjentów, którzy cierpią z powodu lęku, depresji, nieuleczalnej choroby, czy wręcz zbliżającej się śmierci. Często podczas terapii okazuje się, że te zewnętrzne kłopoty pacjentów i zaburzające życie ich skutki są reakcją na troski ostateczne jak nieuchronna śmierć, brak oparcia, izolacja, brak sensu. To także książka bardzo osobista, w jednym z opowiadań autor analizuje swoją relację z matką.
Książka dla wszystkich, skorzystają z niej zarówno studenci psychologii i psycholodzy – obserwując warsztat świetnego terapeuty, jak i ci, którzy poszukują sensu w świecie, który sensu nie ma.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Książka może pomóc w trudnych chwilach, w których musimy się zmierzyć z tematem żałoby, śmierci, straty. Pozwala zatrzymać się nad sobą, zadać sobie pytania i dać czas na refleksje.
Każdą z sześciu opowieści czyta się szybko. Mi po każdej, jak i po przeczytaniu całej książki, pozostał niedosyt. Yaloma chce się czytać. Na początku. Potem się potrzebuje. Akcja w jego opowiadaniach jest wartka, fabuła wciąga, a wiedza psychologiczna przyswaja się szybko. Niezauważalnie, ale skutecznie. Okazuje się, że ten wybitny profesor psychiatrii przez wielu tak ceniony, podziwiany, traktowany jako niedościgniony ideał - wcale idealny nie jest, tak jak każdy z nas i też jest człowiekiem. Człowiekiem, który czuje, który czasami sobie nie radzi, który boi się, który pragnie, pożąda, bywa smutny, ale też radosny, który złości się, wstydzi, nie rozumie, który bywa próżny, zbyt pewny siebie, za mało pewny siebie, któremu też zdarzają się gorsze dni, który czasami czegoś nie wie. Czyli jest taki jak...

Drugie podejście do opowiastek pana Yalom i kompletna porażka.To nie opowiastki a bajki.Wszystko jest na wskroś amerykańskie aż zęby bolą podczas czytania.
Niezależnie od tego co człowiekowi dolega jest tylko jedna przyczyna - strach przed śmiercią.
Zdycha ci wątroba,boli ząb,umarł ci kot,cierpisz na bezsenność,masz wysypkę,kłócisz się z listonoszem - boisz się śmierci. A nawet jak się nie zgadzasz z terapeutą to i tak nie masz racji bo nie wiesz,że on wie,że boisz się śmierci!
To mi przypomina handlarzy ze średniowiecza,którzy sprzedawali eliksiry na wszystko - na porost włosów,na ból brzucha,na niemoc wszelaką,na zazdrosną żonę,na pypeć na języku itd
"Mama i sens życia" to jedna z książek,która opisuje prawdziwych pacjentów pana Yalom. Problem w tym,że ja ich odbieram jak sztuczne twory,stworzone wedle gustu autora.
Nie moja bajka i szkoda mi zdrowia na podążanie za panem Yalom i Jego fascynacjami.

Naprawdę bardzo dobra książka , czyta się szybko i z ciekawością co też dalej się będzie działo i czy terapia tego właśnie konkretnego pacjenta odniesie przewidziany i założony skutek . Akcja jak w dobrej sensacyjnej powieści , a opowiadanie ostatnie jest wręcz okraszone szczyptą magii . To co mnie w tej pozycji ujęło to fakt że autor ceniony amerykański psychoterapeuta nie kreuje siebie na Boga który wszystko najlepiej wie . W kontekście przedstawianych w swojej książce historii pokazuje siebie - człowieka . Człowieka , a dopiero potem psychoterapeutę , człowieka z jego ułomnościami , wadami , żalami i smutkami . W relacji z pacjentami odkrywa swoje zadawnione nierozwiązane sprawy z matką , która niedawno umarła . Pięknie też pisze o tym że pacjenci nawet ci zamknięci w szpitalu psychiatrycznym bywają dla niego nauczycielami , że czegoś go uczą , czegoś dobrego co pozwala mu wciąż poszerzać swoje myślowe horyzonty . Irvin D. Yalom jawi mi się jako terapeuta z '' ludzką '' twarzą ,...

książek: 2026
Ola | 2012-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2012

Książka terapeuty napisana w zupełnie innym stylu niż książki o psychoterapii, językiem lekkim, bardzo przystępnym. Spojrzenie na terapię i pacjentów z punktu widzenia terapeuty jako osoby. Ujęły mnie ludzkie aspekty widzenia klienta. Autor nie udaje, że jest niewidoczny, pokazuje swoje słabości. Brawo za odwagę.

Northman | 2018-08-25
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

"Niektórzy ludzie tak boją się śmierci, że rezygnują z życia".

To nie jest tylko i wyłącznie, co sugerować może tytuł, książka o relacjach z matką, napisana z perspektywy obserwacji poczynionych w gabinecie psychiatrycznym (autor to emerytowany, światowej sławy amerykański psychiatra). Też, ale nie tylko. "Mama i sens życia" to bardzo mądra książka o poszukiwaniu... sensu. Często tam, gdzie tego sensu nie ma... lub gdzie nie sposób go dostrzec. To także opowieść o lękach, które są udziałem każdego z nas, a ponad wszystko spisana na 256 stronach rzecz, która pokazuje, że ktoś z problemem dotyczącym własnego wnętrza nie jest kimś gorszym niż ktoś, kto takiego problemu nie ma. Ten stereotyp wciąż istnieje w zbiorowej świadomości ludzkiej... a to spory błąd i wielka niesprawiedliwość w stosunku do innych.

Yalom ma wielki dar, który sprawia, że książka będąca z założenia pewnym podręcznikiem, staje się także barwną opowieścią o ludzkiej naturze, która ma wiele oblicz, również tych...

Inga | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 23 lutego 2017

"Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. Jeżeli morze zmyje choćby grudkę ziemi, Europa będzie pomniejszona, tak samo jak gdyby pochłonęło przylądek, włość twoich przyjaciół czy twoją własną. Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie."

(No man is an Island, intire of it selfe; every man is a peece of the Continent, a part of the maine; if a Clod bee washed away by the Sea, Europe is the lesse, as well as if a Promontorie were, as well as if a Mannor of thy friends or of thine own were; any mans death diminishes me, because I am involved in Mankinde; And therefore never send to know for whom the bell tolls; It tolls for thee. (ang.)) John Donne (1572–1631) – angielski poeta i prozaik.

Przeczytanie kolejnej książki Yaloma pozwoliło mi w końcu dowiedzieć, że pewien angielski pisarz na przełomie XVI/XVII wieku w jednym, krótkim akapicie...

Cinnamon | 2011-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Autor, profesor psychiatrii a z zamiłowania pisarz, w formie krótkich historii przedstawia proces leczenia kilkorga pacjentów (z elementami fikcji). Tutuł "Mama i sens życia" to po prostu tytuł jednego z sześciu opowiadań, znajdujących się z książce.

Możemy tu przeczytać o żalu i złości na nieżyjącą już matkę, możemy prześledzić proces godzenia się ze śmiercią nieuleczalnie chorych pacjentów i ich małżonków, uczestniczyć w terapii grupowej razem z bohaterami opowiadania "Magnolia" i inne.

Bardzo interesująca było dla mnie jungowsko-freudowskie podejście, wbrew stereotypom uważam, że ma coś do zaoferowania. Z przyjemnością śledziłam więc wizyty pacjentów.

Książka zaskoczyła mnie pod tym względem, że potrafiła sprawić, że inaczej spojrzałam na kwestię śmierci, wydaje się ona mniej przerażająca niż wcześniej. Trafne było spostrzeżenie "niektórzy ludzie tak boją się śmierci, że rezygnują z życia".

Demi | 2012-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Wpadła mi w ręce w momencie, w którym najbardziej jej potrzebowałam...

Ka_Ha | 2015-05-27

Wśród kilku opowieści Yaloma, to ta pierwsza, tytułowa, podziałała na mnie tak elektryzująco, że na jakiś czas musiałam zawiesić dalszą lekturę, żeby dokładnie przemyśleć jej sens i osobiste znaczenie. Kolejne opowieści są interesujące i pouczające, z bardzo sprawnie poprowadzoną narracją. Niestety dwa ostatnie opowiadania, których bohaterem jest psychiatra Ernest Lasch, są dość naiwne i grubo ciosane. Wolę jednak Yaloma w relacjach ze spotkań ze swoimi pacjentami.

Niku | 2018-09-29

Są książki, które się czyta i są książki, nad którymi się myśli. "Mama i sens życia" Yaloma należą zdecydowanie do tej drugiej kategorii.
Yalom jest emerytowanym profesorem psychiatrii Uniwersytetu Stanfordzkiego, który w tejże książce przedstawia nam 10 opowiadań terapeutycznych. Opowiadań osobistych, trudnych, przesiąkniętych emocjami. Książka oscyluje wokół tematu śmierci i godzenia się z nią. "Jak możesz znieść świadomość, że masz tylko jedno życie?" - takie pytanie słyszy bohater ostatniego, fantastycznego nieco opowiadania i sądzę, że właśnie to zdanie jest motywem przewodnim wszystkich historii. Historii traktujących o grupach wsparcia dla osób śmiertelnie chorych, terapii wdów, zbliżania się do kresu własnego życia.

Szczerze? Ta książka zmusiła mnie do wypisywania i zakreślania cytatów, do zawieszania się, by to i owo przemyśleć, do zmierzenia się z bardzo trudnymi prawdami, o których na co dzień nie myślę. Za każdym razem, gdy ją odkładałam, w głowie tłoczyły mi się...