Wroniec


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
2564 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
870
686

Na półkach: ,

Wiele napisano książek o mechanizmie wprowadzenia stanu wojennego. Jacek Dukaj ceniony twórca polskiej fantastyki postanowił zmierzyć się z tą tematyką. Oczywiście jak na tego autora przystało odbyło się to w specyficzny sposób.. W swej powieści umagicznił wydarzenia, świat powieściowy został odrealniony, przybrał formę baśni, a obserwowana rzeczywistość jest widziana oczami dziecka. „Wroniec” to taka właśnie baśń o grudniu ’81. Książka sama w sobie posiada pewien dualizm. Zarówno jest to porywająca baśń o przygodach chłopca przeznaczona dla dzieci. Z drugiej strony pełna jest symboli, alegorii i wielu innych znaczeń, które potrafi odczytać jedynie dorosły. Bardzo niezwykła pozycja w dorobku Jacka Dukaja.

Adaś to główny bohater tej bajki, która nie zdarzyła się naprawdę. Adaś ma kilka lat. Mieszka z mamą, tatą, siostrzyczką, babcią i wujkiem w dużym mieście nad rzeką. Często wygląda przez okno, obserwując robotników chodzących po dachach bloków i przyglądając się telewizorom migającym w oknach innych mieszkań. Ale pewnej nocy jego życie się zmienia. Do mieszkania przylatuje wielki Wroniec, który porywa tatę Adasia i rani mamę. Babcia woła na pomoc sąsiada z dołu i prosi, żeby zabrał do siebie chłopca. Tej samej nocy babcia, siostrzyczka i wujek również znikają, a Adaś i Pan Beton muszą uciekać.

Tak właśnie rozpoczyna się opowieść o realiach stanu wojennego, widziana oczami dziecka. Pełna bajkowości, ale też koszmarów wędrówka przez miasto, które zdaje się pozostawać martwe. Fantastyczne postacie Milipantów, Suk, Szpicli czy Członków wypełniają karty książki, przeplatając się z szarością obywateli, stojących przez większą część życia w Kolejce. Od czasu do czasu pojawiają się kolorowi Cinkciarze lub Oporni, którzy w Podziemiu trzymają Amerykę. Brzmi oszałamiająco i kompletnie nierealnie. Owszem, ale taki właśnie jest świat "Wrońca".

Od pierwszego zdania uderza lekki i przystępny styl, jakim Dukaj operuje na potrzeby historii i wykreowanego świata. Nie uświadczy się we "Wrońcu" charakterystycznych dla pisarza skomplikowanych, wielokrotnie złożonych zdań, długich akapitów, nadmiaru pojęć i teorii. Wszystko zbudowane jest na zasadzie skojarzeń, symboli, między którymi znaleźć można wiele porywających gier językowych. Dzięki temu opowieść płynie, jawi się piekielnie dynamicznie.

Odnośnie samego zakończenia można je rozpatrywać z dwóch poziomów. Pierwszym jest poziom dziecka, w którym zakończenie jest pozornie szczęśliwe. Jednakże w dużej mierze czytelnik zorientuje się, że tak naprawdę chodziło o rodzinę. Wszelkie inne wydarzenia były tłem, ponieważ każde dziecko pragnie bezpieczeństwa, a takie zapewnia mu rodzina. Wówczas scena pojednania Wujka Kazka z ojcem nabiera dużego symbolizmu. Drugim poziomem jest oczywiście poziom dorosłego. Odbiorca starszy, bardziej doświadczony, o większym zasobie wiedzy, będzie potrafił wydobyć wszelkie "perełki", aluzje, mrugnięcia okiem i zabawy historią. Chociaż historia widziana oczyma dziecka jest tak porywająca, że nie w niejednym dorosłym odezwie się wewnętrzne dziecko. W pewnym momencie dorosły czytelnik nawet będzie chciał, aby ta historia potoczyła się inaczej, chociaż wszyscy wiemy jak dalej było.

Niezwykłe jest także samo wydanie "Wrońca". Twarda oprawa, interesująca ilustracja na okładce to tylko zwiastuny rysunkowej rewolucji, jaka ma miejsce w środku. Praktycznie na każdej stronie umieszczono genialne, abstrakcyjne grafiki autorstwa Jakuba Jabłońskiego, które świetnie uzupełniają całość.

Naprawdę godna polecenia powieść. Mimo, że nie mogę pamiętać wydarzeń z tamtego okresu to jednak wędrując wraz z Adasiem przez stan wojenny widziany oczami dziecka, czułem ciężką, bolesną atmosferę tamtych dni. To wspaniała opowieść, którą polecam wszystkim, bez wyjątku.

Wiele napisano książek o mechanizmie wprowadzenia stanu wojennego. Jacek Dukaj ceniony twórca polskiej fantastyki postanowił zmierzyć się z tą tematyką. Oczywiście jak na tego autora przystało odbyło się to w specyficzny sposób.. W swej powieści umagicznił wydarzenia, świat powieściowy został odrealniony, przybrał formę baśni, a obserwowana rzeczywistość jest widziana...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 402
  • Chcę przeczytać
    1 330
  • Posiadam
    676
  • Ulubione
    116
  • Fantastyka
    70
  • Chcę w prezencie
    43
  • Teraz czytam
    38
  • 2013
    29
  • Literatura polska
    27
  • 2014
    22

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Wroniec Zobacz więcej
Jacek Dukaj Wroniec Zobacz więcej
Jacek Dukaj Wroniec Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także