Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III

Okładka książki Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III Piotr Zychowicz
Okładka książki Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III
Piotr Zychowicz Wydawnictwo: Rebis Cykl: Opowieści niepoprawne politycznie (tom 3) historia
historia
Opowieści niepoprawne politycznie (tom 3)
Rebis
2017-08-29
2017-08-29
Zychowicz Niemcy nazizm naziści III Rzesza Hitler

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Niemcy ludziom zgotowali ten los!

Bardzo polecam , dowiedziałem się z tej książki zaskakujących rzeczy o których nie miałem pojęcia .
Inne pozycje z tej serii będą czytane na pewno .

Inne pozycje z tej serii będą czytane na pewno .

Książka będąca zbiorem wcześniejszych wywiadów i artykułów autorstwa Piotra Zychowicza. Być może dlatego niektóre wątki są szczegółowo rozłożone na czynniki pierwsze, inne potraktowane mocno skrótowo lub wręcz pominięte. Mimo trudnego tła tematu, autor potrafi zaciekawić, przez co trudno oderwać się od czytania.

Piotr Zychowicz jak zawsze w formie ;-) Bardzo ciekawa książka, zbiór wywiadów z historykami i nie tylko. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy interesują się II wojną światową.

Interesująca pozycja.

Interesująca pozycja.

Trzecia pozycja autora, z którą mam do czynienia.
Niestety mam wiele zastrzeżeń:
- nie jest to książka historyczna, a bardziej fabularyzowana historia,
- brak źródeł lub odniesień do źródeł ( w jednym miejscu podane trzy pozycje książkowe),poza wywiadami autora w czasopismach,
- często język niepotrzebnie nacechowany emocjonalnie np.:"bezduszna polityka USA",
- po przeczytaniu mam wrażenie, że autor opiera się wyłącznie na historykach niewygodnych, tylko tych, którzy nie przebili się do powszechnej świadomości; sytuacja nierealna, trochę pozostawia niesmak- w historii jako w nauce często ścierają się różne poglądy, jeśli ma się na nie niepodważalne dowody, pogląd staje się powszechnie szanowany i wzmiankowany w literaturze naukowej, jeśli nie ma się niepodważalnych dowodów, dany pogląd jest tylko opinią, subiektywną,
- brakuje mi podejścia: "mam taki i taki pogląd, a oto dowody", tak aby czytelnik mógł sobie wyrobić własne zdanie, często natomiast występuje zestaw "pogląd - opinia oparta na tym, że ktoś tak powiedział lub napisał",
- jak wspomniałem brak źródeł, jeśli są cytowane wspomnienia lub raporty często opatrzone komentarzem - pewien żołnierz, pewien dziennikarz, pewien dygnitarz. Brak konkretów. Ujmuje wiarygodności.
- przez całą książkę miałem wrażenie, że autor usilnie stara się płynąć pod prąd powszechnie przyjętej wiedzy i opinie, trochę niepotrzebnie, walka z wiatrakami.

Niemniej.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Ciekawe doświadczenie porównywania własnych poglądów z poglądami autora.
Polecam każdemu kto lubi konfrontować własne zdanie.

Trzecia pozycja autora, z którą mam do czynienia.
Niestety mam wiele zastrzeżeń:
- nie jest to książka historyczna, a bardziej fabularyzowana historia,
- po...

Książka bardzo dobra. Zgadzam się z komentarzem poniżej, że najważniejszą częścią tej książki są rozmowy przeprowadzone z historykami. Z wielkim zainteresowaniem, sprawdzam ich publikacje.
Czy uważam, że rozmowa z Irvingiem była po to by wzbudzić sensacje? Nie wiem. Zdaję jednak sobie sprawę z tego, żeby poznać cokolwiek, musimy wczuć się w każdą ze stron. Należy dać szansę każdemu, kto chce coś przekazać, oczywiście w sposób odpowiedni, zachęcający obie strony do debaty, dyskusji. Przecież ludzie na co dzień spotykają się z przeróżnymi argumentami, które powodują to, że nie niejednokrotnie mamy zgoła inne opinie na dany temat.

To jest zbiór artykułów i wywiadów, dotyczą bardzo różnych kwestii i siłą rzeczy materiały są nierówne. Niektóre ciekawe, niektóre drastyczne, niektóre obliczone na wywołanie kontrowersji (jak wywiad z Irvingiem). Czasami autor trochę się zapędza w swoich tezach, można się z nim nie zgadzać, ale jak dla mnie, nie przekracza granic. Dobrze mi się czytało, na pewno przeczytam pozostałe części tej trylogii.

Zychowicz jest postacie kontrowersyjna, a to oczywiscie rzutuje na jego ksiazki. Przeczytalem juz dwa poprzednie tomy i moge tylko powtorzyc, ze najbardziej wartosciowa czesc to wywiady z badaczami, ktorzy podejmuje konkretne tematy czy watki. W moim odczuciu autor nie pozwala sobie na wywolywaniu wsrod czytelnikow odruchow nienawisci wobec Niemcow. Owszem, ocenia ich- jesli wsrod nich byli kaci, zwyrodnialcy, to jest podkreslone. Wskazane jest rowniez, ze ideologia Hitlera mocno wplynela na caly narod, nie tylko na zolnierzy czy oficjeli. Wydaje mi sie, ze jest to zrobione na chlodne, bez zbednych resentymentow.

Interesująca książka dla osób, które chcą poszerzyć wiedzę na temat II wojny światowej. Ciekawe wywiady w części I, sporo na temat przyczyn klęski Niemców w Związku Radzieckim (nie, nie mróz),obalanie mitu o prawicowych poglądach nazistów. Tematów sporo, autor powołuje się na inne publikacje i historyków, dzięki czemu to co przekazuje robi się bardziej wiarygodne.
Sięgnę po kolejne książki z cyklu "Opowieści niepoprawne politycznie" :)

Sięgnę...

Kolejna juz przeczytaa i jak poprzednie warte polecenia