Poszukiwanie przodków genealogia dla każdego

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
genealogia
poradniki

Poszukiwanie przodków to pierwszy na naszym rynku poradnik dla osób poszukujących swych nieszlacheckich korzeni. Książka uczy, w jaki sposób opierając się na ogólnie dostępnych dokumentach, odtworzyć dzieje swojej rodziny setki lat w przeszłość. Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, jak wiele wartościowych dokumentów dotyczących chłopów oraz mieszczaństwa zachowało się w różnego rodzaju archiwach i jest łatwo dostępnych dla każdego. Książka uczy korzystania z archiwów, demonstruje główne ścieżki poszukiwań genealogicznych, pomaga w czytaniu zarówno starych dokumentów, jak i zasobów Internetu. Wzbogacona o formularze genealogiczne, wykresy pokrewieństwa, ilustracje i słowniki stanowi kompletne vademecum potrzebne do rozpoczęcia i prowadzenia skutecznych poszukiwań. Autorka, genetyk z Uniwersytetu McMaster w Hamilton, nazywa tę książkę pomnikiem ku czci swych chłopskich przodków.

brulionbebeb | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Sporo danych zawartych w książce wydaje mi się mocno nieaktualna. Od jakiegoś czasu zajmuję się genealogią i moje doświadczenia znacznie odbiegają od tych, o których pisze autorka (chociaż to być może kwestia szczęścia). Szczerze współczuję osobom, które dziś próbują odnajdywać przodków metodami zaproponowanymi w tej pozycji - świat poszedł jednak do przodu i dziś wiele ksiąg jest dostępnych bezpłatnie w internecie, nie zawsze trzeba jeździć po Polsce czy pisać podania do USC. Dziwi mnie też zupełny brak informacji na temat ksiąg pisanych po polsku, a takie istniały np. na terenie zaboru rosyjskiego aż do końca lat 60. XIX wieku. Trzeba jednak oddać autorce sprawiedliwość - zebrane przez nią materiały są naprawdę godne podziwu, choć czasami miałam wrażenie, że przedstawia je w książce tylko po to, by się nimi pochwalić. Równocześnie książka stanowi całkiem niezły poradnik na temat zapisywania danych i wywodów przodków, przydatne są też słowniczki i wykazy pojęć.

Maison | 2011-10-31
Przeczytana: 2009 rok

Pozycja dla każdego kto z sentymentem i pasją odnosi się do historii swoich przodków i lubi odkrywać tajniki rodzinnych dziejów. Książka zawiera wiele praktycznych rad - gdzie szukać danych, jak je archiwizować, jak odczytywać niezrozumiałe symbole na starych dokumentach, etc.
Papier, oprawa, zawartość pasują klimatem do wielkiej przygody jaką jest genealogia.

Lidia | 2012-01-25

bardzo przydatna przy tworzeniu wlasnego drzewa genealogicznego

książek: 2085
Aneczka | 2013-01-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Autorka urodziła się w Gliwicach, czyli całkiem niedaleko mojego miejsca zamieszkania, przez co wydaje mi się wyjątkowo bliska i znajoma. Poza tym mamy więcej wspólnego przez wzgląd na zainteresowania genealogiczne.
Adresuje swoją książkę do każdego, kto odczuwa wewnętrzną potrzebę poznawania swoich korzeni, co na przestrzeni wieków wcale nie jest rzeczą prostą. Potomkowie rodów szlacheckich mają o tyle ułatwione zadanie, że dosyć sporo dokumentów znajduje się w archiwach, jak pamiętniki, dzienniki, sprawy spadkowe. Niestety ktoś taki jak ja, czyli potomek zwykłych chłopów, już nie ma takich możliwości z prostego chociażby powodu analfabetyzmu swoich przodków. Co zrobić - takie skomplikowane były czasy!

Pozostaje nam szukać informacji zwłaszcza w księgach parafialnych, co jest niesłychanie wciągającym i czasochłonnym działaniem. Z kart dokumentów wyłania się obraz zwyczajnych ludzi, którzy rodzą się, zawierają związki małżeńskie, mają dzieci, w końcu umierają. Jednak używając...

Agata | 2013-09-21

zaczynam przygodę z genealogią, ryję w internecie, czytam, czytam, czytam, przeglądam rodzinne papiery & zdjęcia i przygotowuję się do poważniejszych badań w archiwach i urzędach. książka małgorzaty nowaczyk jest jedną z kilku dostępnych po polsku poradników genealogicznych dla amatorów. wyjaśnia zawiłości terminologii, tłumaczy co i jak na konkretnych przykładach z rodziny autorki. przeczytałam ją od deski do deski:) jednak lekturę utrudniało niezwykłe sieriozne;) podejście autorki do tematu, długie wywody na zupełnie niepotrzebne początkującemu tematy. porządna i staranna, dobrze udokumentowana praca jest oczywiście ważna, ale nie wolno przy tym zapominać, że to hobby, zabawa i relaks. gubiłam się w natłoku informacji i w zasadzie nie mogę powiedzieć, aby ta książka wiele mnie nauczyła. mam wrażenie, że osobę początkującą może wręcz zniechęcić do poszukiwania przodków na własną rękę.

Noane | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, Historia.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trochę przydatnych informacji, ale całość strasznie chaotyczna. Wielokrotne powtarzanie oczywistości doprowadzają momentami do szału. Niestety, nie brak w tej książce błędów ortograficznych (!!!). W podrozdziałach autorka odwołuje się do przykładów, które są w dziwny sposób rozrzucone po książce, trzeba sobie zadać trochę trudu, żeby odnaleźć. To sprawia, że czytanie tej pozycji to jedno wielkie kartkowanie. Na końcach rozdziałów/podrozdziałów znajdują się nieco infantylne "lekcje do zapamiętania", które nie dość, że po raz któryś powtarzają tę samą oczywistą rzecz, to jeszcze przybierają taką formę, że czułam się jakby brano mnie za czteroletnie dziecko, któremu powoli i wyraźnie trzeba tłumaczyć jasne dla dorosłych kwestie.

Na plus owe przydatne informacje, słowniczki, itp. Niestety sposób ułożenia treści i napisania zniechęca. A błędy wołają o pomstę do nieba, serio ("nie" pisane oddzielnie z przymiotnikami, itp.).

Adam-velo Buraczewski | 2016-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2016

Książka Małgorzaty Nowaczyk dotyka tematu coraz bardziej popularnego - Genealogii. Autorka w sposób bardzo przejrzysty i łatwy wprowadza, nawet osobę która nie ma zielonego pojęcia na temat poszukiwania przodków. W książce znajdziemy podstawowe pojęcia oraz praktyczne porady jak szukać naszych przodków. Dodatkowo z tyłu książki są dodane aneksy m.in. słowniki: łacińsko-polski; niemiecko-polski; rosyjsko-polski. Na wielki plus zasługują rozdziały dotyczące umieralności naszych przodków oraz genealogii genetycznej. Jak w każdej książce i w tej wkradło się kilka błędów, są to literówki, lub nieścisłości. Zabrakło także opisu poszukiwań np. na dzisiejszej Słowacji czy Węgrzech. Przykładowo w internecie można znaleźć Census z 1715 & 1720 roku, lub Spis ludności za rok 1869. Niemniej jednak pozycję Pani Nowaczyk polecam, ponieważ trudno o lepszą książkę, opisującą tak szeroki temat jak Genealogia.

Bączek | 2015-02-07
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Rewelacyjna książka, pozwala na usystematyzowanie posiadanej wiedzy. Jednocześnie jest potężnym motywatorem do dalszej pracy. Całość okraszona ogromną ilością przykładów sprawia, że przyswojone informacje łatwo można odnieść do własnych przeżyć.

majkey | 2013-03-06
Przeczytana: 06 marca 2013

Mieszane uczucia. Niby dużo informacji, ale nie mam zaufania do ich poprawności. Autorka nie wydaje się być specjalistką we wszystkim o czym pisze.

Marcin Senderski | 2014-01-04

Bardzo dobry przewodnik, nie tylko dla początkujących.