Zagłada dynastii Romanowów

978-83-11-12032-7
dynastia, zagłada, morderstwo, carat, Rosja
historia
gall21

Upadek monarchii w Rosji miał niespotykany w historii Europy przebieg. Nie urządzono, jak w przypadku innych królobójstw, pokazowego procesu. Nie próbowano publicznie, na sali sądowej, zrzucić na nieudacznego władcę winy za wojenne niepowodzenia. I co może najważniejsze - nie ograniczono się wyłącznie do panującego, zabijając całą carską rodzinę, wraz z najbliższą służbą. Wszystko to odbyło się w ścisłej tajemnicy, w środku wojennej zawieruchy. Nic dziwnego, że momentalnie narodziła się legenda. Czy car lub ktoś z jego rodziny przeżył?

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Kuba Guzik | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Książka skupia się głównie na tematach takich jak Anna Anderson, hemofilia Aleksego, bezradności Mikołaja II, wpływu Rasputina na Aleksandrę i jej fanatycznemu oddaniu mu co po części doprowadziło do upadku dynastii, bolszewikach, wojnie, rewolucji, uwiezieniu carskiej rodziny w odpowiednio Carskim Siole, Tobolsku i Jekaterynburgu, różnych próbach ich uwolnienia z aresztu i wywiezieni z Rosji, oraz ich śmierci, ukrywaniu zwłok i badaniach DNA z 2007 roku.

Trochę dużo polityki miejscami a za mało Romanowów według mnie ale mimo wszystko książkę czyta się dosyć szybko, przez podział na krótkie rozdziały.

Ciekawe są Załączniki dodane w książce, między innymi oficjalna notatka Jurowskiego - zabójcy Romanowów. Książka ma dosyć dużo ciekawych zdjęć co też jest na pewno plusem.
Błędy które zostały popełnione w oryginalnym wydaniu zostały poprawione przez polskiego tłumacza, co działa również na korzyść książki.

Myślę, że warto przeczytać.

KrissDeValnor | 2011-06-22
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Przyzwoita pozycja dla osób zainteresowanych tematem, uwzględniająca aktualny stan wiedzy, dotyczący m. in. przeprowadzonych niedawno badań genetycznych, które rozwiały wszelkie dotychczasowe wątpliwości, co do tego, czy w 1918 r. stracono wszystkie dzieci Mikołaja II.
W książce dobrze opisane jest tło historyczne ostatnich miesięcy carskiej rodziny, aczkolwiek autorowi, znanemu, jak podają wydawcy, brytyjskiemu historykowi, przytrafiło się kilka błędów merytorycznych, sygnalizowanych w polskim wydaniu.
Na pewno zaletą opracowania od strony historycznej jest bogaty wykaz źródeł i bibliografii.
Przyznam, że liczyłem na trochę więcej informacji ''obyczajowych'' z życia carskiej rodziny, zwłaszcza jeśli chodzi o córki Mikołaja II, wspomnień i relacji osób, które miały z nimi styczność etc.
Generalnie polecam.

Anna | 2012-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2012

Świetna książka, zarówno dla laika, jak i osoby otrzaskanej w temacie. Gruntownie omówiono tło polityczne ówczesnych wydarzeń: miejsca, osoby, problemy, relacje pomiędzy państwami. Ponadto, skromnie co prawda ale zawsze coś, opisano charakter każdej jednostki w rodzinie, ponieważ miało to istotny wpływ na podejmowane przez nich decyzje.
Wielki plus dla autora za fotografie i załączniki.

Karambola | 2016-08-20
Na półkach: 2016, Przeczytane, Historia
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

"W Anglii w latach 90. XIX wieku ówczesny dowódca eskorty rodziny królewskiej przyznał, iż: 'Rosyjskich policjantów trzeba było nauczyć, że nie mogą strzelać bez uprzedzenia i że podejrzanych nie wolno wywozić do nieznanego miejsca bez dopełnienia określonych formalności'."

Justyna | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 04 marca 2014

Świetna pozycja. Czyta się błyskawicznie, a wszelkie trapiące nas zagadki zostają rozwiązane. Polecam.

Amitiel | 2016-06-18
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Ciekawe fotografie, notatka królobójcy, notatki ze śledztwa.
W książce jest jednak trochę błędów - część poprawiona przez redakcję.
Jednak jeden nie jest, dotyczy to porównania Mikołaja z kuzynem - Jerzym V (królem Anglii) jakoby byli drugimi synami swoich ojców, a Mikołaj został cesarzewiczem po śmierci starszego brata Aleksandra, który zmarł w niemowlęctwie. Autor dał plamę, bo choć notatka w przypadku Jerzego była prawdziwa (był drugim synem Edwarda VII) oraz o Aleksandrze (zmarł z niemowlęctwie), tak o samym Mikołaju była błędna. Autor wymieszał sytuację Mikołaja II, Aleksandra, Mikołaja i Aleksandra III.
Cofnijmy się do czasów Aleksandra II - jego pierworodnym synem był Mikołaj, drugim Aleksander III. Mikołaj zmarł w wieku 22 lat prawdopodobniej na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, tytuł cesarzewicza przeszedł na jego młodszego brata - Aleksandra (III). Aleksander ożenił się z Marią Fiordowną (Dagmara Duńska) z tego małżeństwa urodził się jako pierwszy Mikołaj (ostatni car...

| 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Dość solidnie napisana i posiadająca wiele interesujących oraz potrzebnych informacji książka, jednak błędy w niej (na szczęście poprawione w polskim wydaniu) czy miejscami subiektywna i błędna ocena potrafią zrazić. Nawet najdrobniejsze niedopatrzenie potrafi zburzyć sens całego twierdzenia. Plus dla autora za załączniki.

Kallezeskocznaziemię | 2015-05-06

Massie > Cook