Zagłada dynastii Romanowów

Okładka książki Zagłada dynastii Romanowów Andrew Cook
Okładka książki Zagłada dynastii Romanowów
Andrew Cook Wydawnictwo: Bellona historia
2011-05-13
9788311120327
Kamil Janicki
dynastia zagłada morderstwo carat Rosja Romanowowie

Książka zdecydowanie bardziej "popularna" niż "naukowa", ewidentnie skierowana do zachodniego czytelnika,  który nie zwróci uwagi na oczywiste uproszczenia i błędy merytoryczne (w polskim wydaniu na bieżąco korygowane przez tłumacza; choć, jak już inni recenzenci zauważyli, nie wszystkie. Np. Aleksandra Helphanda [człowieka, który finansował Lenina] trudno uznać za Rosjanina - był Żydem urodzonym na Białorusi, wychowanym w Odessie, żyjącym w Niemczech; zresztą niemieckim szpiegiem). Do szału doprowadzało mnie używanie przez Cooka (albo raczej tłumacza) w kółko słowa "sowiet", które jest rysycyzmem - chodzi oczywiście o rady ludowe.

Autor - skupiając się na schyłkowym okresie panowania Romanowów, głównie już po wybuchu I wojny światowej - zaczyna od nośnej historii Anny Anderson, rzekomo cudem ocalałej najmlodszej córki Mikołaja II  Anastazji Romanowej. Pierwszej z całego tłumu pojawiających sie to tu, to tam fałszywych "carówien". Dzięki badaniom DNA wiemy już na pewno, że nie była to córka cara, a prawdopodobnie polska robotnica Szankowska. Pamiętam jednak swoją nastoletnią ekscytację filmem czy serialem o ocalałej Anastazji, byłam wtedy przekonana, że jej historia jest prawdziwa;) Mamy też oczywiście barwną opowieść o Rasputinie, który omotal carycę "lecząc" jej chorego na hemofilię syna i o jego żałosnym końcu dokonanym rękami przerażonych wpływami "cuchnącego wieśniaka" petersburskich elit. Oraz drobiazgowo opisana końcówka życia Romanowów, aż do wstrząsającej egzekucji w Jekaterynburgu. Czyli w to, co wszyscy doskonale o Romanowych wiedzą, przynajmniej w zarysie.

Mimo wszystko nieco sie o ostatniej rosyjskiej dynastii dowiedziałam, choć zabrakło przedstawienia Romanowów jako ludzi, opisu ich codziennego życia. Nie poznajemy bliżej żadnego z piątki carskich dzieci. Autor skupia się na przyczynach upadku dynastii, czyli głównie na polityce wewnętrznej Mikołaja II tuż przed i w trakcie wojny. Ten zacofany, słaby psychicznie autokrata ignorujący rosnące niezadowolenie chłopów i robotników, tkwiący w "klaustrofobicznym małżeństwie" i tolerujący "obecność na dworze niedomytego, postękującego Rasputina", w zasadzie sam sobie zgotował tragiczny koniec - współcześni bali sie go lub nim gardzili, a historykom trudno znaleźć jakiś pozytywny aspekt jego rządów.

Co zaskakujące (biorąc pod uwagę dosyć niski poziom merytoryczny publikacji) autor zamieszcza nie tylko rozbudowaną bibliografię, ale i dokumenty takie jak wyniki badań DNA z 2007 roku częściowo spalonych zwłok, które po porównaniu z materiałem pobranym z grobów krewnych okazały się szczątkami zamordowanej rodziny Romanowów. Plusem książki są także zdjęcia carskiej rodziny.

Książkę dobrze się czyta, należy ją jednak traktować jako lekką pozycję rozrywkową, a nie rzetelne dzieło historyczne.

I w takiej roli mogę ocenić na 5/10

Historia Romanowów, rewolucja październikowa, dojście bolszewików do władzy - historia fascynująca, oczywiście na kartach książki. Warta przeczytania, a napisana w taki sposób, że porządkuje wszystkie chaotyczne, zebrane przez lata informacje, a co najważniejsze, dla mnie osobiście, dokładnie, krok po kroku opisuje genezę I Wojny Światowej. Dotąd moja wiedza na ten temat ograniczała się do daty i morderstwa arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie. Fakt, że historia sama w sobie nie była moim konikiem w szkole, zdecydowanie przedmioty ścisłe, co jednak nie jest żadnym wytłumaczeniem; a może kiepscy wykładowcy?...Naprawdę polecam.

"W Anglii w latach 90. XIX wieku ówczesny dowódca eskorty rodziny królewskiej przyznał, iż: 'Rosyjskich policjantów trzeba było nauczyć, że nie mogą strzelać bez uprzedzenia i że podejrzanych nie wolno wywozić do nieznanego miejsca bez dopełnienia określonych formalności'."

Ciekawe fotografie, notatka królobójcy, notatki ze śledztwa.
W książce jest jednak trochę błędów - część poprawiona przez redakcję.
Jednak jeden nie jest, dotyczy to porównania Mikołaja z kuzynem - Jerzym V (królem Anglii) jakoby byli drugimi synami swoich ojców, a Mikołaj został cesarzewiczem po śmierci starszego brata Aleksandra, który zmarł w niemowlęctwie. Autor dał plamę, bo choć notatka w przypadku Jerzego była prawdziwa (był drugim synem Edwarda VII) oraz o Aleksandrze (zmarł z niemowlęctwie),tak o samym Mikołaju była błędna. Autor wymieszał sytuację Mikołaja II, Aleksandra, Mikołaja i Aleksandra III.
Cofnijmy się do czasów Aleksandra II - jego pierworodnym synem był Mikołaj, drugim Aleksander III. Mikołaj zmarł w wieku 22 lat prawdopodobniej na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, tytuł cesarzewicza przeszedł na jego młodszego brata - Aleksandra (III). Aleksander ożenił się z Marią Fiordowną (Dagmara Duńska) z tego małżeństwa urodził się jako pierwszy Mikołaj (ostatni car Rosji). Jeżeli chodzi o Aleksandra - był drugim synem cesarskiej pary, zmarł na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych mając 11 miesięcy.

Ciekawe fotografie, notatka królobójcy, notatki ze śledztwa.
W książce jest jednak trochę błędów - część poprawiona przez redakcję.

Książka skupia się głównie na tematach takich jak Anna Anderson, hemofilia Aleksego, bezradności Mikołaja II, wpływu Rasputina na Aleksandrę i jej fanatycznemu oddaniu mu co po części doprowadziło do upadku dynastii, bolszewikach, wojnie, rewolucji, uwiezieniu carskiej rodziny w odpowiednio Carskim Siole, Tobolsku i Jekaterynburgu, różnych próbach ich uwolnienia z aresztu i wywiezieni z Rosji, oraz ich śmierci, ukrywaniu zwłok i badaniach DNA z 2007 roku.

Trochę dużo polityki miejscami a za mało Romanowów według mnie ale mimo wszystko książkę czyta się dosyć szybko, przez podział na krótkie rozdziały.

Ciekawe są Załączniki dodane w książce, między innymi oficjalna notatka Jurowskiego - zabójcy Romanowów. Książka ma dosyć dużo ciekawych zdjęć co też jest na pewno plusem.
Błędy które zostały popełnione w oryginalnym wydaniu zostały poprawione przez polskiego tłumacza, co działa również na korzyść książki.

Myślę, że warto przeczytać.

Świetna książka, zarówno dla laika, jak i osoby otrzaskanej w temacie. Gruntownie omówiono tło polityczne ówczesnych wydarzeń: miejsca, osoby, problemy, relacje pomiędzy państwami. Ponadto, skromnie co prawda ale zawsze coś, opisano charakter każdej jednostki w rodzinie, ponieważ miało to istotny wpływ na podejmowane przez nich decyzje.
Wielki plus dla autora za fotografie i załączniki.

Wielki plus dla autora za fotografie...

Świetna pozycja. Czyta się błyskawicznie, a wszelkie trapiące nas zagadki zostają rozwiązane. Polecam.

Żenujące "dziełko", w którym aż się roi od błędów merytorycznych i językowych. Napisane niechlujnym, infantylnym językiem, w którym często wyczuwa się protekcjonalny ton.
Zdecydowanie nie polecam.

Zdecydowanie nie polecam.

Massie > Cook

Massie > Cook

Ciekawa i przerażająca. Może nie sama książka, ale historia (Rosji).

Ciekawa i przerażająca. Może nie sama książka, ale historia (Rosji).

• Historyczne
  • Romanov