Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego

Okładka książki Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego Małgorzata Nowaczyk
Okładka książki Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego
Małgorzata Nowaczyk Wydawnictwo: MIND poradniki
poradniki
MIND
2015-12-01
2015-12-01
genealogia archiwa pokrewieństwo

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 / lipiec 2018 Jędrzej Bielecki, Bolesław Chromry, Sylwia Chutnik, Urszula Chylaszek, Juliusz Ćwieluch, Natalia Fiedorczuk, Eliza Kącka, Barbara Klicka, Julia Lachowicz-Nowacka, Ewa Łętowska, Małgorzata Nowaczyk, Dariusz Rosiak, Tomasz Różycki, Paweł Sajewicz, Krzysztof Siwczyk, Zadie Smith, Paweł Sołtys, Katarzyna Tubylewicz, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Urszula Zajączkowska
Pismo. Magazyn... Jędrzej Bielecki, B...

Już od czasów nastoletnich interesuję się historią mojej rodziny. Jednak nie wiedziałam, od czego zacząć moją przygodę z genealogią. Książkę Małgorzaty Nowaczyk znalazłam w miejskiej bibliotece. Szukałam właśnie czegoś takiego – kompendium wiedzy dla genealoga amatora.

Niektóre rozdziały książek opatrzone są przykładami, z którymi autorka miała rzeczywiście styczność. W części z aneksem znajdują się m.in. mini słowniki z tłumaczeniem na różne języki czy spis podstawowych pojęć. To wszystko jest bardzo pomocne dla osób, które chcą rozpocząć poszukiwania informacji na temat swojej rodziny.

“Poszukiwanie przodków” to moja pierwsza lektura o genealogii dla amatorów. Mam w planach sięgnąć po inne książki z tej dziedziny. Tymczasem mogę szczerze polecić tę pozycję. To naprawdę wartościowa publikacja.

Książka dobra na początek przygody z genealogią.

Książka dobra na początek przygody z genealogią.

Ciekawa pozycja, opisuje zmagania autorki z genealogią w bardzo przystępny sposób. Przydatne słowniki i analiza dokumentów w innych językach niż polski. Omówione zostały sposobu numeracji przodków i potomków. Niestety informacje o internecie mocno się zdezaktualizowały.

Książka Małgorzaty Nowaczyk dotyka tematu coraz bardziej popularnego - Genealogii. Autorka w sposób bardzo przejrzysty i łatwy wprowadza, nawet osobę która nie ma zielonego pojęcia na temat poszukiwania przodków. W książce znajdziemy podstawowe pojęcia oraz praktyczne porady jak szukać naszych przodków. Dodatkowo z tyłu książki są dodane aneksy m.in. słowniki: łacińsko-polski; niemiecko-polski; rosyjsko-polski. Na wielki plus zasługują rozdziały dotyczące umieralności naszych przodków oraz genealogii genetycznej. Jak w każdej książce i w tej wkradło się kilka błędów, są to literówki, lub nieścisłości. Zabrakło także opisu poszukiwań np. na dzisiejszej Słowacji czy Węgrzech. Przykładowo w internecie można znaleźć Census z 1715 & 1720 roku, lub Spis ludności za rok 1869. Niemniej jednak pozycję Pani Nowaczyk polecam, ponieważ trudno o lepszą książkę, opisującą tak szeroki temat jak Genealogia.

Sporo danych zawartych w książce wydaje mi się mocno nieaktualna. Od jakiegoś czasu zajmuję się genealogią i moje doświadczenia znacznie odbiegają od tych, o których pisze autorka (chociaż to być może kwestia szczęścia). Szczerze współczuję osobom, które dziś próbują odnajdywać przodków metodami zaproponowanymi w tej pozycji - świat poszedł jednak do przodu i dziś wiele ksiąg jest dostępnych bezpłatnie w internecie, nie zawsze trzeba jeździć po Polsce czy pisać podania do USC. Dziwi mnie też zupełny brak informacji na temat ksiąg pisanych po polsku, a takie istniały np. na terenie zaboru rosyjskiego aż do końca lat 60. XIX wieku. Trzeba jednak oddać autorce sprawiedliwość - zebrane przez nią materiały są naprawdę godne podziwu, choć czasami miałam wrażenie, że przedstawia je w książce tylko po to, by się nimi pochwalić. Równocześnie książka stanowi całkiem niezły poradnik na temat zapisywania danych i wywodów przodków, przydatne są też słowniczki i wykazy pojęć.

Rewelacyjna książka, pozwala na usystematyzowanie posiadanej wiedzy. Jednocześnie jest potężnym motywatorem do dalszej pracy. Całość okraszona ogromną ilością przykładów sprawia, że przyswojone informacje łatwo można odnieść do własnych przeżyć.

Trochę przydatnych informacji, ale całość strasznie chaotyczna. Wielokrotne powtarzanie oczywistości doprowadzają momentami do szału. Niestety, nie brak w tej książce błędów ortograficznych (!!!). W podrozdziałach autorka odwołuje się do przykładów, które są w dziwny sposób rozrzucone po książce, trzeba sobie zadać trochę trudu, żeby odnaleźć. To sprawia, że czytanie tej pozycji to jedno wielkie kartkowanie. Na końcach rozdziałów/podrozdziałów znajdują się nieco infantylne "lekcje do zapamiętania", które nie dość, że po raz któryś powtarzają tę samą oczywistą rzecz, to jeszcze przybierają taką formę, że czułam się jakby brano mnie za czteroletnie dziecko, któremu powoli i wyraźnie trzeba tłumaczyć jasne dla dorosłych kwestie.

Na plus owe przydatne informacje, słowniczki, itp. Niestety sposób ułożenia treści i napisania zniechęca. A błędy wołają o pomstę do nieba, serio ("nie" pisane oddzielnie z przymiotnikami, itp.).

Bardzo dobry przewodnik, nie tylko dla początkujących.

Bardzo dobry przewodnik, nie tylko dla początkujących.

zaczynam przygodę z genealogią, ryję w internecie, czytam, czytam, czytam, przeglądam rodzinne papiery & zdjęcia i przygotowuję się do poważniejszych badań w archiwach i urzędach. książka małgorzaty nowaczyk jest jedną z kilku dostępnych po polsku poradników genealogicznych dla amatorów. wyjaśnia zawiłości terminologii, tłumaczy co i jak na konkretnych przykładach z rodziny autorki. przeczytałam ją od deski do deski:) jednak lekturę utrudniało niezwykłe sieriozne;) podejście autorki do tematu, długie wywody na zupełnie niepotrzebne początkującemu tematy. porządna i staranna, dobrze udokumentowana praca jest oczywiście ważna, ale nie wolno przy tym zapominać, że to hobby, zabawa i relaks. gubiłam się w natłoku informacji i w zasadzie nie mogę powiedzieć, aby ta książka wiele mnie nauczyła. mam wrażenie, że osobę początkującą może wręcz zniechęcić do poszukiwania przodków na własną rękę.

Mieszane uczucia. Niby dużo informacji, ale nie mam zaufania do ich poprawności. Autorka nie wydaje się być specjalistką we wszystkim o czym pisze.

• Genealogia
  • Poradniki
  • Genealogia i źródła do mojej genealogii
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego