Ferno: Ognisty smok

Cykl: Na tropie bestii (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ferno the Fire Dragon

Witajcie w królestwie Avantii. W Pradawnych Księgach napisano, że to spokojne królestwo kiedyś znajdzie się w opałach. Ten czas właśnie nadszedł. Pod wpływem zaklęcia złego czarodzieja Malvela sześć bestii – Ognisty Smok, Wąż Morski, Olbrzym Górski, Centaur, Śnieżny Potwór i Płomienny Ptak – oszalało i poczęło niszczyć krainę, której niegdyś strzegły. Avantii grozi wielkie niebezpieczeństwo. Pradawne Księgi przepowiedziały także narodziny niezwykłego bohatera. Napisano tam, że pojawi się chłopiec, który wyruszy na poszukiwanie bestii. Czy Tom będzie tym bohaterem, który ujarzmi magiczne stworzenia?

źródło opisu: [Wydawnictwo Dolnośląskie, 2008]

Cenię sobie w tej serii to, że jest tutaj dość sporo treści, jednak jednej książeczki nie czyta się godzinami. Jeśli ma się kilka tomów można od razu przeczytać wszystkie, jako jedną powieść. Dzięki temu nie traci się ciągłości historii i nie odrywa się od danych bohaterów i fabuły. Dodatkowo duża czcionka oraz czarno-białe ilustracje znacznie ułatwiają i przyśpieszają lekturę. Książeczka zawiera także karty z bohaterami serii, które można kolekcjonować.
Książeczka posiada bardzo ważne dla nas przesłanie. Najważniejsza dla nas powinna być przyjaźń i walka o dobro innych ludzi, którzy mogą potrzebować naszej pomocy. Istotne jest, aby się nie poddawać i z uporem dążyć do raz obranego celu. Warto także przy tym pamiętać, aby dochowywać danych nam tajemnicy, aby nie zawieść czyjegoś zaufania. Jeśli już postąpimy źle nie wszyscy będą chcieli ponownie nam zaufać.

"Ferno. Ognisty smok" to pierwsza część wielotomowej serii fantastycznej dla dzieci oraz młodzieży pt "Na tropie Bestii". Poszczególne historie pisane są przez różnych autorów, lecz wszystkie one sygnowane są wspólnym pseudonimem literackim: Adam Blade. Opowiada ona o przygodach Toma, który jednego dnia był zwykłym chłopcem mieszkającym we wsi Errinel pod opieką swego wujostwa, a już następnego stał się długo wyczekiwanym bohaterem, który miał zmierzyć się z zadaniem, z jakim nie poradzili sobie silniejsi, mądrzejsi, bardziej doświadczeni rycerze od niego.

W królestwie Avantii strzegące jej dotąd potężne Odwieczne Bestie pod wpływem klątwy rzuconej przez złego czarodzieja Malvela obróciły się przeciwko ludziom i zaczęły siać strach oraz zniszczenie. Jedną z nich jest ogromny smok Ferno. Odpowiedzialny był za to, by na ziemiach podległych królowi Hugonowi nigdy nie wyczerpywały się zasoby wody. Odkąd jednak znalazł się pod jarzmem Malvela, powysychały koryta rzek, a pola uprawne...

grejfrutoowa | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Adam Blade jest autorem serii młodzieżowych książek „Na tropie bestii”. Pierwszą częścią cyklu jest „Ferno, ognisty smok”, którą wydała Grupa Wydawnicza Publicat.
Tom nie ma ojca. Wychowuje go wuj. Ich wioska przeżywa kryzys, dlatego wuj wysyła go do króla, by ten im pomógł. W zamku król dostaje informacje o bestii, która pali pola i wysusza rzeki. Chłopiec słyszy tę informację i nie może uwierzyć, że smok istnieje. Król z zaprzyjaźnionym czarodziejem wpadają na pomysł, by wysłać chłopca na wojnę z bestią. Wiedzą, że jego ojciec był odważnym wojownikiem, lecz nie chcą zdradzić nic więcej Tomowi. Chłopak dostaje konia, uzbrojenie i magiczną mapę. Po drodze spotyka Elennę, która staje się jego towarzyszką. Gdy odnajdują smoka, okazuje się, że wcale nie będzie tak łatwo zdjąć z niego urok, który rzucił na niego zły czarownik. Od tamtej chwili smok jest na usługach wroga królestwa i niszczy wszystko, co staje mu na drodze. Dzieci jednak nie poddają się i udaje im się zdjąć czar....

Kiti | 2014-07-07

Adam Blade to autor kilkudzisięciotomowego cyklu ,,Na tropie Bestii". U nas do tej pory ukazało się osiem tomów, jednak dziewiąty ma ukazać się w sierpniu,

W całym królestwie Avantii na mieszkańców spłynęły wszelkie możliwe nieszczęścia. Zaczęły się lawiny, utrata wody w rzekach, pożary, które niszczyły całe ich dobytki. Za to wszystko był odpowiedzialny zły czarodziej, który zawładnął sześcioma Bestiami. Tylko jedna osoba w królestwie mogła ich przed nimi ochronić i zdjąć zły czar.

Uwielbiam takie serie. W podobnym klimacie utrzymana jest seria ,,Pas Deltory" oraz ,,Podzielone królestwo". Tutaj bohaterem został kilkunastoletni chłopiec, który miał uratować całe królestwo przed zagładą. Czy mu się to udało? Czy miał w sobie dość odwagi, aby walczyć z takimi Bestiami? O tym przekonacie się podczas lektury tej dość krótkiej książki. Zapoznanie się z nią nie zajmuje wiele czasu, a sama pozycja dodatkowo wzbogacona jest o czarne ilustracje. Duża czcionka także ułatwia czytanie, a na...

Matik | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Książka jest fajna. Najbardziej podbał mi się Tom i Aduro. Aduro to czarodziej, a Tom to giermek.

Erza | 2015-11-25
Na półkach: 2 - Słabe, Przeczytane

Nie mogę napisać jak się naprawdę miała sprawa z czytaniem, gdyż jest to książka dla dzieci. Dla mnie jako osoby dorosłej, nie była aż tak wciągająca jak będzie dla młodszych. Ma ona w sobie pewien klimat, lecz to nie historia dla mnie.

Czytałam także pozostałe części, lecz opinia będzie identyczna.

Mario | 2014-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Bardzo przyjemna książka dla dzieci, napisana prostym, zrozumiałym językiem.

Alyssa Wosk | 2016-11-27
ukasz | 2016-08-26