Ferno: Ognisty smok

Okładka książki Ferno: Ognisty smok Adam Blade
Okładka książki Ferno: Ognisty smok
Adam Blade Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Na tropie bestii (tom 1) fantasy, science fiction
Na tropie bestii (tom 1)
Ferno the Fire Dragon
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01

Czasami najgorzej jest zapełnić swój umysł książkami trudnymi. Z rozważaniami. Po prostu potrzeba spokoju i prostej treściwej a zarazem wciągającej książki. Mimo że gruba czcionka może odstrzaszyć. A obrazki wogóle polecam. Żeby odpocząć od trudnych tematów

Przyjemna, prosta książka - idealna jako pierwsza powieść fantasy dla dziecka. Historia toczy się błyskawicznie, a sama lektura zajmuje max. 30 min, ale tak jak wspomniałem - jest to literatura typowo dziecięca.

Książka na pół godziny :) ale jak wciąga! Fabuła idealnie by się nadawała dla książek dla dorosłych, jest w niej wszystko. Już się nie mogę doczekać by przeczytać dalsze części. Szybka, łatwa i przyjemna, ale warto przeczytać!

Na półkach: , , , , , ,

Cenię sobie w tej serii to, że jest tutaj dość sporo treści, jednak jednej książeczki nie czyta się godzinami. Jeśli ma się kilka tomów można od razu przeczytać wszystkie, jako jedną powieść. Dzięki temu nie traci się ciągłości historii i nie odrywa się od danych bohaterów i fabuły. Dodatkowo duża czcionka oraz czarno-białe ilustracje znacznie ułatwiają i przyśpieszają lekturę. Książeczka zawiera także karty z bohaterami serii, które można kolekcjonować.
Książeczka posiada bardzo ważne dla nas przesłanie. Najważniejsza dla nas powinna być przyjaźń i walka o dobro innych ludzi, którzy mogą potrzebować naszej pomocy. Istotne jest, aby się nie poddawać i z uporem dążyć do raz obranego celu. Warto także przy tym pamiętać, aby dochowywać danych nam tajemnicy, aby nie zawieść czyjegoś zaufania. Jeśli już postąpimy źle nie wszyscy będą chcieli ponownie nam zaufać.

Książka jest fajna. Najbardziej podbał mi się Tom i Aduro. Aduro to czarodziej, a Tom to giermek.

Bardzo przyjemna książka dla dzieci, napisana prostym, zrozumiałym językiem.

Bardzo przyjemna książka dla dzieci, napisana prostym, zrozumiałym językiem.

"Ferno. Ognisty smok" to pierwsza część wielotomowej serii fantastycznej dla dzieci oraz młodzieży pt "Na tropie Bestii". Poszczególne historie pisane są przez różnych autorów, lecz wszystkie one sygnowane są wspólnym pseudonimem literackim: Adam Blade. Opowiada ona o przygodach Toma, który jednego dnia był zwykłym chłopcem mieszkającym we wsi Errinel pod opieką swego wujostwa, a już następnego stał się długo wyczekiwanym bohaterem, który miał zmierzyć się z zadaniem, z jakim nie poradzili sobie silniejsi, mądrzejsi, bardziej doświadczeni rycerze od niego.

W królestwie Avantii strzegące jej dotąd potężne Odwieczne Bestie pod wpływem klątwy rzuconej przez złego czarodzieja Malvela obróciły się przeciwko ludziom i zaczęły siać strach oraz zniszczenie. Jedną z nich jest ogromny smok Ferno. Odpowiedzialny był za to, by na ziemiach podległych królowi Hugonowi nigdy nie wyczerpywały się zasoby wody. Odkąd jednak znalazł się pod jarzmem Malvela, powysychały koryta rzek, a pola uprawne pochłonęła pożoga. Mieszkańcom królestwa grozi susza oraz głód. Tylko najprawdziwszy i najdzielniejszy bohater zdoła powstrzymać Bestię uwalniając ją spod rzuconej na nią klątwy. Jedyne, co wystarczy zrobić, to za pomocą złotego klucza otworzyć obrożę umieszczoną przez okrutnego Malvela na szyi smoka. Tylko tyle i aż tyle. Czy Tom podoła zadaniu? Czy faktycznie jest on bohaterem, którego narodziny przewidziały Pradawne Księgi? I jakie czekają go przygody, nim stanie oko w oko z przerażającą Bestią?

Historia utrzymana jest w baśniowym klimacie. Mamy królestwo z zamkiem, odważnych rycerzy, nadwornych magów oraz odwieczne, tajemnicze, magiczne stworzenia, które posiadają moce pozwalające im panować nad żywiołami. Nie zabrakło również prawdziwego bohatera, w którego rolę wcielił się chłopiec, który mimo tego, iż jest zaledwie nastolatkiem, odznacza się wielką wewnętrzną siłą, niezmierzoną odwagą i honorem godnym prawdziwego rycerza. Z pomocą niezwykłych darów otrzymanych od nadwornego maga oraz wiernych przyjaciół u boku nie boi się stawić czoła wyzwaniom, które wielu by przerosły. Wierzy, że póki istnieje choć maleńka szansa na powodzenie misji, warto się jej podjąć i próbować zwyciężyć. Postawa godna naśladowania. Podjęte przez niego wyzwanie staje się również okazją do poszukiwania odpowiedzi dręczących go od lat, a dotyczących jego ojca - Taladona Zręcznego, niegdyś największego i najwierniejszego królewskiego rycerza, który odszedł od rodziny po śmierci matki chłopca. Książka opatrzona została czarno - białymi ilustracjami uzupełniającymi treść opowieści. Użyta czcionka jest na tyle duża, że ułatwi dzieciom próby samodzielnego czytania. Dodatkowo dołączono do książki specjalne karty na skrzydełkach okładki, które po wycięciu pozwolą Waszym dzieciom bawić się z rodzeństwem, przyjaciółmi bądź rodzicami w grę doskonalącą ich pamięć - memo.

"Ferno. Ognisty smok" to początek doskonale zapowiadającej się serii, którą polecam nie tylko chłopcom (ze względu na motyw rycerza),ale wszystkim dzieciom pragnącym przeczytać książkę, która zabierze je w prawdziwą podróż pełną przygód oraz magii.

Moja ocena: 5/6

Adam Blade to autor kilkudzisięciotomowego cyklu ,,Na tropie Bestii". U nas do tej pory ukazało się osiem tomów, jednak dziewiąty ma ukazać się w sierpniu,

W całym królestwie Avantii na mieszkańców spłynęły wszelkie możliwe nieszczęścia. Zaczęły się lawiny, utrata wody w rzekach, pożary, które niszczyły całe ich dobytki. Za to wszystko był odpowiedzialny zły czarodziej, który zawładnął sześcioma Bestiami. Tylko jedna osoba w królestwie mogła ich przed nimi ochronić i zdjąć zły czar.

Uwielbiam takie serie. W podobnym klimacie utrzymana jest seria ,,Pas Deltory" oraz ,,Podzielone królestwo". Tutaj bohaterem został kilkunastoletni chłopiec, który miał uratować całe królestwo przed zagładą. Czy mu się to udało? Czy miał w sobie dość odwagi, aby walczyć z takimi Bestiami? O tym przekonacie się podczas lektury tej dość krótkiej książki. Zapoznanie się z nią nie zajmuje wiele czasu, a sama pozycja dodatkowo wzbogacona jest o czarne ilustracje. Duża czcionka także ułatwia czytanie, a na końcu znajduje się prolog i pierwszy rozdział kolejnej części.

Tym, co mi się bardzo spodobało to fakt, że książka zawiera także 12 kart do gry w memory,czyli 6 par. Można je sobie wyciąć i grać, ćwicząc przy tym pamięć i lepiej zaznajamiając się z bohaterami pozycji. Nigdy się z tym nie spotkałam, zazwyczaj dodawane są zakładki do książki lub też obrazki, które można sobie wyciąć. Dodanie kart bardzo mi tutaj przypadło do gustu, tym bardziej, że można stworzyć pokaźną kolekcję, gdyż są dodane do trzech pierwszych tomów.

,,Na tropie Bestii. Ferno, Ognisty smok" to pierwszy tom serii, który niesamowicie mi się spodobał, gdyż bardzo lubię takie klimaty. Jeśli Wy także, to nie wahajcie się ani chwili. Jest to książka o odwadze, sile miłości, ale także o stracie bliskiej osoby. Zawiera to, co najcenniejsze - uczy młodego czytelnika, by postępować w zgodzie z własnym sumieniem i okazywać swój honor w każdej sytuacji.

Moja ocena: 6/6

Adam Blade jest autorem serii młodzieżowych książek „Na tropie bestii”. Pierwszą częścią cyklu jest „Ferno, ognisty smok”, którą wydała Grupa Wydawnicza Publicat.
Tom nie ma ojca. Wychowuje go wuj. Ich wioska przeżywa kryzys, dlatego wuj wysyła go do króla, by ten im pomógł. W zamku król dostaje informacje o bestii, która pali pola i wysusza rzeki. Chłopiec słyszy tę informację i nie może uwierzyć, że smok istnieje. Król z zaprzyjaźnionym czarodziejem wpadają na pomysł, by wysłać chłopca na wojnę z bestią. Wiedzą, że jego ojciec był odważnym wojownikiem, lecz nie chcą zdradzić nic więcej Tomowi. Chłopak dostaje konia, uzbrojenie i magiczną mapę. Po drodze spotyka Elennę, która staje się jego towarzyszką. Gdy odnajdują smoka, okazuje się, że wcale nie będzie tak łatwo zdjąć z niego urok, który rzucił na niego zły czarownik. Od tamtej chwili smok jest na usługach wroga królestwa i niszczy wszystko, co staje mu na drodze. Dzieci jednak nie poddają się i udaje im się zdjąć czar. Okazuje się, że to dopiero początek ich misji, istnieje bowiem więcej bestii, które są zaczarowane.
Książka jest krótka i dwuwątkowa. Pierwszy wątek to walka z bestią, drugi – ojciec Toma. Chłopak chce się czegoś o nim dowiedzieć, a podróż jaką odbywa może dać mu odpowiedzi na gnębiące go pytania.
Tom to odważny chłopak, który nie wahał się podjęcia trudnej misji. Elenna jest nie mniej odważna – świadczy o tym chociażby to, że przyjaźni się z wilkiem. To główne postaci książki. Interesujący jest także Aduro, czarodziej. Jego zdolności przedstawiono w małym stopniu, ale to postać, która być może zostanie jeszcze rozwinięta w innych częściach.
Język jest prosty, a zdania krótkie. Wielkim minusem jest jednak ułożenie tekstu. Na początku nie mogłam zrozumieć, co mi w nim przeszkadza. Okazało się, że chodzi o brak wyjustowania, co doprowadziło do rozjechania się całości. Być może dla innych nie jest to ważne, ja jednak jestem przyzwyczajona do tekstu kończącego się w tym samym miejscu w każdej linijce.
Plus to rysunki. Dokładne, bez koloru, same kontury. Są dość szczegółowe, ale nie zajmują całych stron, tylko wciśnięto je w tekst. To fajny zabieg. Na dodatek każdy nowy rozdział zaczyna się do obrazka z Tomem.
Następnym plusem jest dołączenie do książki kart z wizerunkami bohaterów serii. Zainstalowano je na skrzydełkach okładki, można je wyciąć nie robiąc książce krzywdy.
Na dodatek mamy tu wielki rozmiar czcionki, co na pewno ułatwi młodym czytelnikom zapoznanie się z lekturą.
Książkę czyta się błyskawicznie. To krótka opowieść, której ciąg dalszy znajdziemy w kolejnych częściach. Moim zdaniem to ciekawa pozycja, w sam raz dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem.
Komu polecam? Tym, którzy chcą zarazić swoje pociechy czytaniem. Książka jest krótka, ma obrazki i dużą czcionkę. Dzięki temu czyta się ją z przyjemnością. Sama historia też jest interesująca. Pokazuje odwagę, poświęcenie i oddanie państwu. Ma też wątki fantastyczne, co może się spodobać małym czytelnikom. Jeśli chcecie dać pociechom książkę, która wciągnie ich i spodoba się, to na pewno będzie to ta książka.

• ☆ Literatura zagraniczna
  • 114