Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Barbara Szymczak

3
5,8/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,8/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
25 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2002
Stosunki Rzeczypospolitej z Brandenburgią i Prusami Książęcymi w latach 1648-1658 w opinii i działaniach szlachty koronnej
Barbara Szymczak
6,0 z 2 ocen
5 czytelników 1 opinia
2002
Najnowsze opinie o książkach autora
Fryderyk Wilhelm Barbara Szymczak 
6,4

Biografia elektora, który jak to określił cesarz "trzyma nogę w dwóch strzemionach naraz". Niezwykle sprytna dyplomacja i przede wszystkim częsta zmiana stron (nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu - zdrada sojusznika czy seniora) przysłużyły się wzrostowi znaczenia Brandenburgii.
W czasie wojny trzydziestoletniej (jeszcze jego ojciec) lawiruje między cesarzem i Szwecją. Podczas potopu zdradza Rzeczpospolitą, by potem za uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, ją ratować (a w zasadzie tylko pobierać pieniądze na wojsko). W czasie ekspansji Ludwika XIV chętnie, przyjmuje odeń grosiwo, by potem, wykorzystać je przeciwko Francji (do posła z Francji "chce nauczyć królów szacunku, z jakim powinni się odnosić do elektora Rzeszy"). Kiedy był dotowany przez Niderlandy, zamiast wspomóc je w walce z Królem Słońce, wykorzystuje środki na wojnę ze Szwedami.
Zaiste sprytna i dochodowa polityka elektora, nie dałaby oczywiście takich korzyści, gdyby Rzeczpospolita była silniejsza, cesarz mniej zagrożony przez Turków, a Francja nie rzuciła się bezmyślnie na Niderlandy, torując drogę Anglii ku hegemonii na morzach.
Jeśli chodzi o wady - autorka powtarza pewne kwestie w kolejnych rozdziałach, gdyż cofa się opowieścią w czasie. W sprawach politycznych trochę mało widać samego Fryderyka Wilhelma, ale dobrze widać efekty jego zmiennej polityki. Te dla Brandenburgii-Prus okazały się, niestety dla Rzeczpospolitej, wielce korzystne.
PS. Pokrótce opisana w książce historia buntu w Prusach pułkownika Kalksteina, była podstawą do powstania serialu "Czarne chmury".
Fryderyk Wilhelm Barbara Szymczak 
6,4

Biografia Fryderyka Wilhelma - „Wielkiego Elektora” to studium człowieka zmierzającego konsekwentnie do jasno postawionego celu. Celem tym, niestety dla Rzeczpospolitej, było uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, a tym samym osłabienie swego suwerena i stworzenie podwalin państwa, które już w niedalekiej przyszłości stanie się jego grabarzem. Fryderyk Wilhelm uprawiał swą politykę bardzo pragmatycznie. Lawirując między potęgami, które zewsząd otaczały jego księstwo, potrafił skutecznie wybrnąć z niejednych kłopotów i uzyskać maksimum, które sobie założył. Jego żelazna konsekwencja jest doprawdy godna uznania. Nawet jeśli będziemy pamiętać, że wszystko co osiągnął, było kosztem Rzeczpospolitej. Oczywiście, w realizacji planów bardzo pomogły mu okoliczności (przede wszystkim „Potop”),ale łowić w tak mętnej wodzie trzeba było umieć. Zresztą na ile los, a na ile własne umiejętności doprowadziły Wielkiego Elektora do traktatów welawsko-bydgoskich, to już kwestia wymykająca się ocenom historycznym. Ważne jest to, że Prusy Książęce od tego momentu stały się państwem suwerennym, a Fryderyk Wilhelm mógł rozpocząć wielką karierę władców pruskich. Każdy kto choć trochę orientuje się w historii powinien wiedzieć, jaką rolę to państwo odegrało w dziejach Rzeczpospolitej w XVIII wieku. Wiele późniejszych kłopotów naszego państwa ma właśnie genezę w tych traktatach, a panowanie Wielkiego Elektora stanowi wzorzec postępowania dla polakożercy Fryderyka Wielkiego. I z tego też względu okres rządów Fryderyka Wilhelma jest tak istotny dla zrozumienia przyczyn upadku Rzeczpospolitej.
W książce Barbary Szymczak otrzymujemy szeroki obraz stosunków władcy pruskiego w ówczesnej Europie. To nie tylko zmagania z Rzeczpospolitą o suwerenność, ale również budowa pozycji Hohenzollernów w Rzeszy po pokoju westfalskim. Historia to niełatwa, ale zasługująca na zainteresowanie każdego, kto chce lepiej poznać dzieje XVII wieku. Bardzo dobra pozycja z serii Ossolineum.