Bismarck. Żelazny kanclerz

Wydawnictwo: Muza
joly_fh

Biografia Otto von Bismarcka poświęcona jest politycznej roli postaci. Bogate tło splata fakty, daty i relacje tak, że nawet bez głębszej wiedzy o epoce czytelnik poznaje proces przebudowy państwa niemieckiego – od Prus walczących o swą rolę pod dominacją austriackiego domu Habsburgów, po nowoczesne państwo; państwo z najnowocześniejszą armią Europy, potężne i wpływowe. Równocześnie ukazuje inne oblicze tego państwa – Kulturkampf, walkę o kulturę, na ziemiach polskich pod zaborem pruskim wiążącą się z zaostrzeniem germanizacji.

W tle podane zostały szczegóły życia prywatnego Bismarcka.

Książka to portret historyczny, ale też sylwetka psychologiczna. Ukazuje rolę Bismarcka w tworzeniu gruntu dla wydarzeń XX wieku, czyli wojen rozpętanych przez Niemcy.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2013

źródło okładki: www.muza.com.pl

yre81 | 2019-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2019

Dla Polaków postać Żelaznego Kanclerza raczej niesie negatywny wydźwięk, mimo to trzeba przyznać, że był politykiem największego kalibru (stawiam go na czele obok Churchilla). Autor w podsumowaniu przypomniał, że głównym celem Bismarcka były nie podboje, a zjednoczenie Niemiec i uczynienie ich mocarstwem, które miało być gwarantem pokoju w Europie. Nie pragnął nikogo podbijać, wybijac ani trzymać narodów pod butem jako sługi. Porównywanie go albo uważanie za prekursora Hitlera uważam za krzywdzące.

Żelazny Kanclerz to przede wszystkim książka o polityce, uprawianej przez Bismarcka. Napisana lekkim językiem, jednak dla osób nie orientujących się w zawiłej polityce Europy XIX wieku, może być pozycją ciężką do przyswojenia, gdyż autor zakłada, że wydarzenia do których nawiązuje są znane, a przypisów jest tu jak na lekarstwo. Autor bardzo sprawnie nakreślił politykę Bismarcka, jego walkę wewnętrzną i zewnętrzną w celu zjednoczenia Niemiec, jego sojusze z innymi potęgami tego okresu, izolacji Francji, polityki wobec Rosji, Austrii, polityki, którą rozumiał i z taką konsekwencją prowadził, a która została zaprzepaszczona po jego śmierci. Biografia ta wg słów wydawcy, ma ukazać rolę Bismarcka w tworzeniu gruntu dla wydarzeń XX wieku, czyli wojen rozpętanych przez Niemcy. Nie można jednak oceniać Bismarcka przez pryzmat jego następców, wykorzystujących jego mit do prowadzenia swojej obłędnej polityki, co oczywiście czynili, tyle że Bismarck już nie żył. Sens tego najlepiej oddają...

Novik | 2014-06-05
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Niewielu jest zapewne na tym łez padole ludzi, którzy zaprzeczyliby stwierdzeniu, że wujaszek Otto był postacią charakterną, by nie powiedzieć epicką. Wystającą ponad swoje czasy jak nogi spod zbyt krótkiej kołdry. Krótko mówiąc gigant. (Jakkolwiek jego gigantyczność, nie byłaby przykra dla nas kmieci znad Wisły / Warty i co pewnie nie przyczynia się do wiecznego spokoju wujaszka, obecnie również znad Odry).
W powyższym kontekście sztuką nie lada jest napisanie o wujaszku Otto książki nudnej. I taka sztuka się Panu Autorowi udała. Zaprzestałem walki z opadającą powieką właściwie tylko, kiedy Pan Autor był łaskaw przypisać wujaszkowi chęć krwawego rozprawienia się z francuskim oporem (sic). Francuski opór?