Fryderyk Wilhelm

Barbara Szymczak Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
Ossolineum
2006-01-01
2006-01-01
wojskowość staropolska potop szwedzki wojskowość powszechna

Biografia Fryderyka Wilhelma - „Wielkiego Elektora” to studium człowieka zmierzającego konsekwentnie do jasno postawionego celu. Celem tym, niestety dla Rzeczpospolitej, było uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, a tym samym osłabienie swego suwerena i stworzenie podwalin państwa, które już w niedalekiej przyszłości stanie się jego grabarzem. Fryderyk Wilhelm uprawiał swą politykę bardzo pragmatycznie. Lawirując między potęgami, które zewsząd otaczały jego księstwo, potrafił skutecznie wybrnąć z niejednych kłopotów i uzyskać maksimum, które sobie założył. Jego żelazna konsekwencja jest doprawdy godna uznania. Nawet jeśli będziemy pamiętać, że wszystko co osiągnął, było kosztem Rzeczpospolitej. Oczywiście, w realizacji planów bardzo pomogły mu okoliczności (przede wszystkim „Potop”),ale łowić w tak mętnej wodzie trzeba było umieć. Zresztą na ile los, a na ile własne umiejętności doprowadziły Wielkiego Elektora do traktatów welawsko-bydgoskich, to już kwestia wymykająca się ocenom historycznym. Ważne jest to, że Prusy Książęce od tego momentu stały się państwem suwerennym, a Fryderyk Wilhelm mógł rozpocząć wielką karierę władców pruskich. Każdy kto choć trochę orientuje się w historii powinien wiedzieć, jaką rolę to państwo odegrało w dziejach Rzeczpospolitej w XVIII wieku. Wiele późniejszych kłopotów naszego państwa ma właśnie genezę w tych traktatach, a panowanie Wielkiego Elektora stanowi wzorzec postępowania dla polakożercy Fryderyka Wielkiego. I z tego też względu okres rządów Fryderyka Wilhelma jest tak istotny dla zrozumienia przyczyn upadku Rzeczpospolitej.
W książce Barbary Szymczak otrzymujemy szeroki obraz stosunków władcy pruskiego w ówczesnej Europie. To nie tylko zmagania z Rzeczpospolitą o suwerenność, ale również budowa pozycji Hohenzollernów w Rzeszy po pokoju westfalskim. Historia to niełatwa, ale zasługująca na zainteresowanie każdego, kto chce lepiej poznać dzieje XVII wieku. Bardzo dobra pozycja z serii Ossolineum.

Wyczerpująca, popularnonaukowa biografia władcy, który położył podwaliny pod potęgę Prus. Książka ma układ chronologiczno-problemowy. Część poświęcona polityce zewnętrznej wypełnia narracja na temat wydarzeń z kolejnych lat panowania do śmierci Fryderyka Wilhelma, natomiast polityka wewnętrzna, gospodarka, kultura, życie prywatne elektora, czy jego testament są omówione w postaci osobnych rozdziałów. Przyjęcie takiego układu sprawiło, że ta sama tematyka, a zwłaszcza fragmenty dotyczące Kliwii czy Prus Książęcych, wielokrotnie powtarzają się w różnych partiach tekstu. Być może ten zabieg pomaga utrwalić czytelnikom wiedzę na temat dokonań Fryderyka Wilhelma, ale zarazem nieco rozbija płynność lektury.

Trzeba jednak przyznać, że autorka umieściła na kartach tej stosunkowo niezbyt obszernej publikacji mnóstwo faktów z życia władcy i jego państwa. Dzięki oparciu o szeroką bibliografię z udziałem nowszych pozycji poznajemy w miarę aktualny stan wiedzy na temat każdego aspektu jego działalności. Jedyny dostrzegalny błąd to informacja ze str. 205 o jedynej bitwie morskiej floty pruskiej do 1916 r. Tutaj autorka się myli, bo była jeszcze bitwa na Zalewie Szczecińskim w 1759 r.

Wartościowa biografia, którą można polecić nie tylko zainteresowanym dziejom Niemiec, ale również amatorom historii Rzeczypospolitej, bo bez trafnych posunięć Fryderyka Wilhelma nie byłoby późniejszej potęgi kolejnych Hohenzollernów.

Biografia elektora, który jak to określił cesarz "trzyma nogę w dwóch strzemionach naraz". Niezwykle sprytna dyplomacja i przede wszystkim częsta zmiana stron (nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu - zdrada sojusznika czy seniora) przysłużyły się wzrostowi znaczenia Brandenburgii.
W czasie wojny trzydziestoletniej (jeszcze jego ojciec) lawiruje między cesarzem i Szwecją. Podczas potopu zdradza Rzeczpospolitą, by potem za uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, ją ratować (a w zasadzie tylko pobierać pieniądze na wojsko). W czasie ekspansji Ludwika XIV chętnie, przyjmuje odeń grosiwo, by potem, wykorzystać je przeciwko Francji (do posła z Francji "chce nauczyć królów szacunku, z jakim powinni się odnosić do elektora Rzeszy"). Kiedy był dotowany przez Niderlandy, zamiast wspomóc je w walce z Królem Słońce, wykorzystuje środki na wojnę ze Szwedami.
Zaiste sprytna i dochodowa polityka elektora, nie dałaby oczywiście takich korzyści, gdyby Rzeczpospolita była silniejsza, cesarz mniej zagrożony przez Turków, a Francja nie rzuciła się bezmyślnie na Niderlandy, torując drogę Anglii ku hegemonii na morzach.
Jeśli chodzi o wady - autorka powtarza pewne kwestie w kolejnych rozdziałach, gdyż cofa się opowieścią w czasie. W sprawach politycznych trochę mało widać samego Fryderyka Wilhelma, ale dobrze widać efekty jego zmiennej polityki. Te dla Brandenburgii-Prus okazały się, niestety dla Rzeczpospolitej, wielce korzystne.
PS. Pokrótce opisana w książce historia buntu w Prusach pułkownika Kalksteina, była podstawą do powstania serialu "Czarne chmury".

• Biografie
  • 21 Biografie