rozwińzwiń

Fryderyk Wilhelm

Okładka książki Fryderyk Wilhelm Barbara Szymczak
Okładka książki Fryderyk Wilhelm
Barbara Szymczak Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
314 str. 5 godz. 14 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
314
Czas czytania
5 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788304047549
Tagi:
wojskowość staropolska potop szwedzki wojskowość powszechna
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
287
287

Na półkach: , ,

Biografia Fryderyka Wilhelma - „Wielkiego Elektora” to studium człowieka zmierzającego konsekwentnie do jasno postawionego celu. Celem tym, niestety dla Rzeczpospolitej, było uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, a tym samym osłabienie swego suwerena i stworzenie podwalin państwa, które już w niedalekiej przyszłości stanie się jego grabarzem. Fryderyk Wilhelm uprawiał swą politykę bardzo pragmatycznie. Lawirując między potęgami, które zewsząd otaczały jego księstwo, potrafił skutecznie wybrnąć z niejednych kłopotów i uzyskać maksimum, które sobie założył. Jego żelazna konsekwencja jest doprawdy godna uznania. Nawet jeśli będziemy pamiętać, że wszystko co osiągnął, było kosztem Rzeczpospolitej. Oczywiście, w realizacji planów bardzo pomogły mu okoliczności (przede wszystkim „Potop”),ale łowić w tak mętnej wodzie trzeba było umieć. Zresztą na ile los, a na ile własne umiejętności doprowadziły Wielkiego Elektora do traktatów welawsko-bydgoskich, to już kwestia wymykająca się ocenom historycznym. Ważne jest to, że Prusy Książęce od tego momentu stały się państwem suwerennym, a Fryderyk Wilhelm mógł rozpocząć wielką karierę władców pruskich. Każdy kto choć trochę orientuje się w historii powinien wiedzieć, jaką rolę to państwo odegrało w dziejach Rzeczpospolitej w XVIII wieku. Wiele późniejszych kłopotów naszego państwa ma właśnie genezę w tych traktatach, a panowanie Wielkiego Elektora stanowi wzorzec postępowania dla polakożercy Fryderyka Wielkiego. I z tego też względu okres rządów Fryderyka Wilhelma jest tak istotny dla zrozumienia przyczyn upadku Rzeczpospolitej.
W książce Barbary Szymczak otrzymujemy szeroki obraz stosunków władcy pruskiego w ówczesnej Europie. To nie tylko zmagania z Rzeczpospolitą o suwerenność, ale również budowa pozycji Hohenzollernów w Rzeszy po pokoju westfalskim. Historia to niełatwa, ale zasługująca na zainteresowanie każdego, kto chce lepiej poznać dzieje XVII wieku. Bardzo dobra pozycja z serii Ossolineum.

Biografia Fryderyka Wilhelma - „Wielkiego Elektora” to studium człowieka zmierzającego konsekwentnie do jasno postawionego celu. Celem tym, niestety dla Rzeczpospolitej, było uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, a tym samym osłabienie swego suwerena i stworzenie podwalin państwa, które już w niedalekiej przyszłości stanie się jego grabarzem. Fryderyk Wilhelm...

więcej Pokaż mimo to

avatar
685
250

Na półkach: , , ,

Wyczerpująca, popularnonaukowa biografia władcy, który położył podwaliny pod potęgę Prus. Książka ma układ chronologiczno-problemowy. Część poświęcona polityce zewnętrznej wypełnia narracja na temat wydarzeń z kolejnych lat panowania do śmierci Fryderyka Wilhelma, natomiast polityka wewnętrzna, gospodarka, kultura, życie prywatne elektora, czy jego testament są omówione w postaci osobnych rozdziałów. Przyjęcie takiego układu sprawiło, że ta sama tematyka, a zwłaszcza fragmenty dotyczące Kliwii czy Prus Książęcych, wielokrotnie powtarzają się w różnych partiach tekstu. Być może ten zabieg pomaga utrwalić czytelnikom wiedzę na temat dokonań Fryderyka Wilhelma, ale zarazem nieco rozbija płynność lektury.

Trzeba jednak przyznać, że autorka umieściła na kartach tej stosunkowo niezbyt obszernej publikacji mnóstwo faktów z życia władcy i jego państwa. Dzięki oparciu o szeroką bibliografię z udziałem nowszych pozycji poznajemy w miarę aktualny stan wiedzy na temat każdego aspektu jego działalności. Jedyny dostrzegalny błąd to informacja ze str. 205 o jedynej bitwie morskiej floty pruskiej do 1916 r. Tutaj autorka się myli, bo była jeszcze bitwa na Zalewie Szczecińskim w 1759 r.

Wartościowa biografia, którą można polecić nie tylko zainteresowanym dziejom Niemiec, ale również amatorom historii Rzeczypospolitej, bo bez trafnych posunięć Fryderyka Wilhelma nie byłoby późniejszej potęgi kolejnych Hohenzollernów.

Wyczerpująca, popularnonaukowa biografia władcy, który położył podwaliny pod potęgę Prus. Książka ma układ chronologiczno-problemowy. Część poświęcona polityce zewnętrznej wypełnia narracja na temat wydarzeń z kolejnych lat panowania do śmierci Fryderyka Wilhelma, natomiast polityka wewnętrzna, gospodarka, kultura, życie prywatne elektora, czy jego testament są omówione w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
716
113

Na półkach: , ,

Biografia elektora, który jak to określił cesarz "trzyma nogę w dwóch strzemionach naraz". Niezwykle sprytna dyplomacja i przede wszystkim częsta zmiana stron (nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu - zdrada sojusznika czy seniora) przysłużyły się wzrostowi znaczenia Brandenburgii.
W czasie wojny trzydziestoletniej (jeszcze jego ojciec) lawiruje między cesarzem i Szwecją. Podczas potopu zdradza Rzeczpospolitą, by potem za uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, ją ratować (a w zasadzie tylko pobierać pieniądze na wojsko). W czasie ekspansji Ludwika XIV chętnie, przyjmuje odeń grosiwo, by potem, wykorzystać je przeciwko Francji (do posła z Francji "chce nauczyć królów szacunku, z jakim powinni się odnosić do elektora Rzeszy"). Kiedy był dotowany przez Niderlandy, zamiast wspomóc je w walce z Królem Słońce, wykorzystuje środki na wojnę ze Szwedami.
Zaiste sprytna i dochodowa polityka elektora, nie dałaby oczywiście takich korzyści, gdyby Rzeczpospolita była silniejsza, cesarz mniej zagrożony przez Turków, a Francja nie rzuciła się bezmyślnie na Niderlandy, torując drogę Anglii ku hegemonii na morzach.
Jeśli chodzi o wady - autorka powtarza pewne kwestie w kolejnych rozdziałach, gdyż cofa się opowieścią w czasie. W sprawach politycznych trochę mało widać samego Fryderyka Wilhelma, ale dobrze widać efekty jego zmiennej polityki. Te dla Brandenburgii-Prus okazały się, niestety dla Rzeczpospolitej, wielce korzystne.
PS. Pokrótce opisana w książce historia buntu w Prusach pułkownika Kalksteina, była podstawą do powstania serialu "Czarne chmury".

Biografia elektora, który jak to określił cesarz "trzyma nogę w dwóch strzemionach naraz". Niezwykle sprytna dyplomacja i przede wszystkim częsta zmiana stron (nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu - zdrada sojusznika czy seniora) przysłużyły się wzrostowi znaczenia Brandenburgii.
W czasie wojny trzydziestoletniej (jeszcze jego ojciec) lawiruje między cesarzem i Szwecją....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    14
  • Chcę przeczytać
    14
  • Biografie
    3
  • 21 Biografie
    1
  • XVII wiek
    1
  • Biografie (Ossolineum)
    1
  • 2020
    1
  • 12 Historia: XVII w.
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fryderyk Wilhelm


Podobne książki

Przeczytaj także