6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Fryderyk Wilhelm, twórca podstaw państwa pruskiego, panował 48 lat. Stworzył i rozbudował stałą armię, przeprowadził reformę zarządzania finansami, powiększył terytoria swego państwa, a przede wszystkim uzyskał w traktatach welawsko-bydgoskich suwerenność w Prusach Książęcych.Autorka pisze nie tylko o sukcesach politycznych elektora, ale także o jego życiu rodzinnym, zainteresowaniach i trybie życia.

Slawinio | 2017-02-10

Biografia elektora, który jak to określił cesarz "trzyma nogę w dwóch strzemionach naraz". Niezwykle sprytna dyplomacja i przede wszystkim częsta zmiana stron (nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu - zdrada sojusznika czy seniora) przysłużyły się wzrostowi znaczenia Brandenburgii.
W czasie wojny trzydziestoletniej (jeszcze jego ojciec) lawiruje między cesarzem i Szwecją. Podczas potopu zdradza Rzeczpospolitą, by potem za uzyskanie suwerenności w Prusach Książęcych, ją ratować (a w zasadzie tylko pobierać pieniądze na wojsko). W czasie ekspansji Ludwika XIV chętnie, przyjmuje odeń grosiwo, by potem, wykorzystać je przeciwko Francji (do posła z Francji "chce nauczyć królów szacunku, z jakim powinni się odnosić do elektora Rzeszy"). Kiedy był dotowany przez Niderlandy, zamiast wspomóc je w walce z Królem Słońce, wykorzystuje środki na wojnę ze Szwedami.
Zaiste sprytna i dochodowa polityka elektora, nie dałaby oczywiście takich korzyści, gdyby Rzeczpospolita była silniejsza, cesarz...

Krzysztof_Gabrys | 2016-01-04
Tomasz Krok | 2011-12-03