Książka Roku 2018
9 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
średniowiecze
historia
PawelM

Zbigniew Dalewski, Wprowadzenie. Hanna Zaremska, Chazaria - państwo na pograniczu kultur. Robert Kasperski, Frankowie i Obodryci: tworzenie „plemion” i „królów” na słowiańskim Połabiu w IX wieku. Piotr Guzowski. Karolińska rewolucja gospodarcza na wschodzie Europy (do końca XII wieku). Roman Michałowski, Święty Wojciech - biskup reformator w Europie X wieku. Marcin Rafał Pauk, Capella regia i...

Zbigniew Dalewski, Wprowadzenie.
Hanna Zaremska, Chazaria - państwo na pograniczu kultur.
Roman Michałowski, Święty Wojciech - biskup reformator w Europie X wieku.
Marcin Rafał Pauk, Capella regia i struktury Kościoła monarszego w Euro­pie Środkowej X—XII wieku. Ottońsko-salickie wzorce ustrojowe na wschodnich rubieżach łacińskiego chrześcijaństwa.
Krzysztof Skwierczyński, Książę czy arcybiskup fundatorem Drzwi Gnieźnieńskich? Próba nowej interpretacji pewnego motywu ikono­graficznego.
Wojciech Brojer, Polska - Rui w XI-XII wieku. Granica misyjności.
Grzegorz Pac, Kult świętych a problem granicy między chrześcijaństwem zachodnim i wschodnim w Europie Środkowo-Wschodniej X-XII wieku.
Paweł Żmudzki, Wojewodowie w Polsce i na Rusi. Współbrzmienie narra­cji historiograficznych a problem polsko-ruskich relacji kulturowych we wczesnym
średniowieczu.

| 2016-06-10

Wobec nawału zbiorówek, które albo to streszczają czyjeś ustalenia, albo po raz kolejny są okazją dla autorów publikowania swych wcześniejszych ustaleń, dostaliśmy do ręki zbiór bardzo ciekawych i nowatorskich artykułów. Są tam prace poświęcone ludom pogranicza (Chazarowie, Obodryci), problemom przenikania się kultur (Ruś-Polska), a to nie wszystko. Wszystko napisane zrozumiałym językiem. Dobra redakcja książki.
Po prostu - praca zbiorowa, która trzyma poziom.

PawelM | 2015-11-05
Przeczytana: wrzesień 2015

Zbiorów artykułów ukazuje się w naszym kraju wiele, znaczna część z nich nie wiadomo po co - po raz enty ci sami autorzy publikują te same ustalenia, nadmuchując tylko sobie bibliografie... Ale ten tom jest inny.

więcej:

Bartosz Peruń | 2018-08-29