Rzecz o dobrodziejstwach

Okładka książki Rzecz o dobrodziejstwach Lucius Annaeus Seneca (Seneka)
Okładka książki Rzecz o dobrodziejstwach
Lucius Annaeus Seneca (Seneka) Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka filozofów
De Beneficiis
Hachette Polska
2012-01-01
1858-01-01
Łukasz Górnicki

Uffff, potężne ćwiczenie umysłu i jeszcze potężniejsze silnej woli żeby przebrnąć przez przekład w szesnastowiecznej polszczyźnie. Chętnie wrócę do Seneki w bardziej współczesnym tłumaczeniu, bo raczej trudno będzie udoskonalić swą łacinę na tyle żeby czytać w oryginale, hmmm. Sama książka dobra i wartościowa; siedem ksiąg wywodu prowadzi nas do wniosku, że każdy człowiek obdarzony czystymi intencjami potrafi dawać dobro a każdy człowiek z czystym sercem umie być za nie wdzięczny. Bo wdzięczność to sztuka chyba nawet trudniejsza niż dawanie...

To jeden z moich ulubionych tekstów Seneki. Ngdzie eindizje nie spotkałam się z tekstem dotyczącym dawania i brania, udzielania pomocy, dawania prezentów, wdzięczności. To wszystko są tytułowe dobrodziejstwa. Seneką Pizę o nich pięknie. Na tyle dobrze, że nie wierze w zarzuty niektórych historyków, dotyczące jego bogactwa. Zdecydowanie zgadzam sieć. Grimalem i myślę, że ten tekst Grimal mógł jeszcze lepiej przeanalizować. Tekst stanowi także podstawy dobrego zachowania w kwestiach dawania i brania. Jest zatem praktyczny. Dobrze by było gdybyśmy wszyscy go przeczytali. Jeśli ktoś liczy na dużą porcję stoickeij wiedzy, to ze się zawieść.

"To, co komuś winieneś, staraj się oddać, a jeżeli nikt się nie upomina, sam siebie ponaglaj."

Wyjątkowe wydanie znakomitego dzieła filozoficznego Seneki. Tłumaczenie Łukasza Górnickiego jest wybitnym zabytkiem języka polskiego z czasów odrodzenia. Tłumaczenie to tylko w niewielkim stopniu zostało zmodernizowane przez wydawcę tego dzieła. I bardzo dobrze, bo plastyczność językowa, niezwykłość sformułowań, giętkość stylistyczna są tu na najwyższym staropolskim poziomie.
Samo dzieło ze wszech miar godne jest przeczytania. Rozważania Seneki o dobrodziejstwach dawanych i przyjmowanych przez ludzi są ciekawe, interesujące i szczegółowo rozpatrzone z każdej strony. Książka rozpoczyna się dedykacją tłumacza i częścią skierowaną do czytelnika. Następnie tłumacz krótko przedstawił i streścił co zawierają poszczególne części dzieła autorstwa Seneki. Po tymże streszczeniu ukazuje się oczom czytelnika właściwa i główna część książki, czyli "Rzecz o dobrodziejstwach z Seneki wzięta, Łukasza Górnickiego, Tykocińskiego i Wasilkowskiego Starosty". Tytułowe dzieło składa się z siedmiu ksiąg.
Absolutna rewelacja dla miłośników języka ojczystego, filozofii i etyki. Filozoficzny traktat najwyższych lotów, niezwykły przekład i genialna myśl Seneki łączą się tu w najwspanialszy sposób. Czytać tę książkę to prawdziwa i niekłamana przyjemność

• Filozofia, etyka
  • Filozofia i logika
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
  • Wyzwanie - starożytność
  • Filozofia
  • Kurzołapy

Dodaj cytat z książki Rzecz o dobrodziejstwach