Pochodnia w mroku

Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Cykl: An Ember in the Ashes (tom 2)
Wydawnictwo: Akurat
A Torch Against the Night
karollllllla

Po dramatycznych wydarzeniach podczas czwartej Próby, Elias i Laia uciekają z Serry i ścigani przez wojańskich żołnierzy ruszają w podróż po bezdrożach Imperium. Laia musi uwolnić z okrytego złą sławą więzienia w Kauf swojego brata, Darina, jedynego zdolnego przynieść wolność Scholarom. Elias jest zdecydowany pomóc Lai za cenę swojej wolności, a nawet życia. Tymczasem przeciwko Lai i Eliasowi sprzysięgają się wszystkie siły, ludzkie i nadludzkie. Przyjdzie im zmierzyć się z licznym gronem nieprzyjaciół: żądnym krwi imperatorem Markusem, bezwzględną komendantką Czarnego Klifu, sadystycznym naczelnikiem więzienia, a przede wszystkim z Heleną, zakochaną w Eliasie a jednocześnie wierną imperatorowi. Helena, zgodnie z wolą imperatora zostaje wysłana z misją odszukania Eliasa Veturiusa oraz scholarskiej niewolnicy, która pomogła mu w ucieczce i jak się okazuje jest obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 842

Jesteś pochodnią w mroku. Jeśli tylko zechcesz zapłonąć*

Prawdopodobnie nie tylko ja podskoczyłam z radości na wiadomość o premierze „Pochodni w mroku”, kontynuacji „Imperium ognia”, książki o Scholarskiej buntowniczce, Maskach i Imperium. To jedna z najciekawszych serii fantasty, oryginalna, klimatyczna i zaskakująca. Jeśli nie znacie książek Saby Tahir, koniecznie to nadróbcie!

Laia i Elias mają jeden cel – uwolnić Darina z więzienia Kauf. Tylko on może pomóc Scholarom w walce z Imperium. Ucieczka nie jest prosta, na ich drodze stają świetnie wyszkoleni żołnierze, nadprzyrodzone istoty oraz Helena, której zadaniem jest ich zniszczyć. Czy jednak nie zniszczy samej siebie?

Jest brawurowa ucieczka, szalony plan i dużo nowych wątków. Mroczny, duszny klimat, klaustrofobiczne Imperium, gdzie trudno się ukryć oraz dużo śmierci i zniszczenia. „Pochodnia w mroku” daje nadzieję na przetrwanie bohaterów, jednak ich droga nie jest prosta – złe decyzje przeważają nad dobrymi, a konsekwencje są straszliwe i bolesne.

Książka zaczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym kończy się pierwszy tom „An Ember in the Ashes”. Elias i Laia uciekają przed żołnierzami i komendantką. Akcja od razu nabiera szaleńczego tempa – Tahir stawia na dynamikę fabuły i zaskakujące zwroty akcji. „Pochodnia w mroku” skupia się wokół trójki bohaterów – Eliasa, Lai oraz Heleny. Każdy z rozdziałów zatytułowany jest imieniem postaci, która przyjmuje w nim rolę naszego narratora. Autorka świetnie buduje napięcie, tak, że pod koniec jest się znerwicowanym i przejętym wizją tego, że finał nie ułoży się po myśli bohaterów. Mam wrażenie, że dopiero teraz mamy wgląd na całe Imperium, postaci podróżują, odwiedzają nowe miejsca, zawiązują sojusze, jak i zdobywają kolejnych wrogów. Tahir pozbawia czytelnika złudzeń, ukazuje rewolucję taką, jaka jest – krwawą i nieoszczędzającą słabych.

Muszę się przyczepić do Heleny, która chyba nigdy nie zostanie moją faworytką. Można ją kochać albo nienawidzić. W Helenie jest pewna blokada, coś, co sprawia, że jako postać wydaje się sztywna, odizolowana od czytelnika – może winą jest jej żołnierski sposób myślenia, ukierunkowany na cel i wypełnienie misji. Tahir nie wykorzystała potencjału Heleny, jej poświęcenia, gniewu i ukrytych emocji. Jestem ciekawa, kiedy ten emocjonalny ładunek wybuchnie i poznamy ludzką stronę Kruka Krwi. Jedno jest pewne, ta postać jest o wiele bardziej fascynująca, gdy opowiada o niej inny bohater.

Historia Heleny jest przejmująca i okrutna, to postać tragiczna, która jakkolwiek by postąpiła, to i tak wybierze źle. Nie ma dla niej dobrego zakończenia. Bez wątpienia autorka wiele czerpała z tragedii greckiej – widać to w losach Heleny, w jej imieniu oraz w tym, jak poprowadziła innych bohaterów. „Pochodnia w mroku” kojarzy mi się z „Iliadą” Homera, jeden z postaci jak nic jest koniem trojańskim, zauważalna jest mocna pozycja mężczyzn jako wojowników walczących na wojnie, sam klimat powieści, kraina zmarłych, którą stworzyła Tahir, prowadzone walki i polityka – dostrzec w tym można wyraźną inspirację dziełem najpopularniejszego greckiego poety i pieśniarza.

Tahir przyłożyła się do kreacji bohaterów – są pełnowymiarowi, każdy z nich ma swoją historię, sekrety i lęki. Nie skupiamy się tylko na pierwszoplanowych postaciach, w tle jest wielu bohaterów, jak Kucharka, Keenan czy Darin, niezwykle ciekawych i wciąż całkowicie nieodkrytych. Laia przeszła ogromną zmianę. To nie jest już irytująca dziewczynka, która cały czas ma wobec siebie wyrzuty sumienia – w tej części prowadzi ją determinacja i ogień prawdziwej rewolucjonistki. Elias z kolei musi zmierzyć się z trucizną i tym, co go czeka. Jego przyszłość jest chyba najbardziej niepewna i właśnie ta ciągła niewiedza dodaje całej powieści niesamowitego klimatu.

W pierwszej części bohaterowie skupili się wokół jednego miejsca, szukali drogi ucieczki, kombinowali, wymyślali plany. Tutaj nie ma miejsca na plany. Naprawdę trudno zgadnąć, jakie będzie zakończenie i również dlatego uwielbiam tę serię.

Tahir to jedna z autorek, której mogę zaufać, bo wiem, że napisze dobrą i wciągającą powieść. Barwnie ukazuje swój świat, umiejętnie dawkuje wiedzę i co trochę zaskakuje szaleńczymi zwrotami akcji. W tym wszystkim nie gubi jednak postaci. Czego możecie się spodziewać? Jeszcze okrutniejszej komendantki, rudego buntownika, który namiesza i będzie Was wkurzał, egzekucji, skomplikowanej polityki Imperium, dusznego i przerażającego więzienia, które zbyt mocno przywodzi na myśl obozy koncentracyjne oraz nadziei i miłości. To powieść dla wszystkich, którzy kochają dobre fantasty. Sabo Tahir, nie pozwól nam zbyt długo czekać na trzeci tom!

Gabriela Rutana

*cytat z książki

Villiana | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

„Dopóki trwa życie, jest nadzieja”

Pamiętam, że pierwsza część serii, którą czytałam jakoś półtora roku temu podobała mi się bardzo. Zaczynając Pochodnię w mroku zauważyłam, że nie specjalnie pamiętam, co się wydarzyło w poprzedniej książce i miałam problem, żeby stare odczucia wróciły. Zdałam sobie sprawę, że moja ekscytacja pierwszą częścią była chyba trochę na wyrost. Długo mi zajęło wgryzienie się w temat i klimat, ale gdy już do tego doszło, było tylko ciekawiej.

Laia i Elias są teraz wrogami Imperium i jedynym wyjściem, jakie im pozostało, to szybka ucieczka. Laia wciąż chce oswobodzić swojego brata Darina z niewoli, czy znajdzie w tym sprzymierzeńców? Tymczasem zaczyna się masowa eksterminacja Scholarów.

Nie będę ukrywać, początek był monotonny i dłużył się koszmarnie. Trzeba było uzbroić się w cierpliwość, zanim zaczęło się coś ciekawszego niż Laia i Elias uciekają i są ścigani. Do tego doszedł jeszcze Keenan i rozdarcie uczuciowe głównej bohaterki i tylko czekałam,...

korcia | 2017-10-22
Przeczytana: 29 września 2017

Uwaga, konkurs!

„Pochodnia w mroku” to naprawdę dobra, wciągająca i fascynująca lektura, chociaż niestety trochę gorsza od pierwszej części. Nie zmienia to faktu, że warto po nią sięgnąć i dać się wciągnąć w fabułę, zajrzeć do świata, w którym króluje zło. Domyślam się, że na tej części się seria nie skończy, jestem niezmiernie ciekawa, co autorka jeszcze przygotowała dla naszych bohaterów, czy w kolejnym tomie będzie dla nich równie okrutna... Przekonamy się za jakiś czas, a tymczasem zachęcam Was do lektury „Pochodni w mroku”.

IsaX | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Rewelacyjna kontynuacja cyklu "Ember in the ashes". Moim zdaniem , dużo lepsza od pierwszej części. Świetnie skonstruowana fabuła, nieprzewidywalna, pełna napięcia i nagłych zwrotów akcji. Wielowymiarowi bohaterowie, którzy ewoluują wraz z powieścią, nie ma tu czarno- białych schematów, każdy popełnia błędy i musi liczyć się z ich konsekwencjami. Trójstronna narracja poszerza perspektywę i pozwala nam lepiej zrozumieć co się dzieje. Dodanie Heleny jako kolejnego narratora było świetnym zabiegiem.
Rewelacyjna dawka fantasy poprzeplatana mitologią Bliskiego Wschodu. Moim zdaniem jedna z lepszych książek tego typu, jakie ostatnio czytałam. Z niecierpliwością czekam na kolejna cześć i muszę przyznać, że nie mam bladego pojęcia jak autorka dalej pokieruje historią, liczę ze po raz kolejny mnie zaskoczy.
Gorąco polecam.

ZaczytanaMajka | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Rok temu pierwszy tom serii An Ember in the Ashes pozostawił mnie w ciężkim szoku i niedowierzaniu. Muszę przyznać, że drugi tom to nie miazga, tylko kosmos. Armagedon! Rzadko zdarza mi się czytać książki w języku angielskim, ale to była książka z pozycji must have, czyli umrę jak nie przeczytam teraz. Ta moja zachcianka spowodowała, że Sabaa Tahir mnie zrujnowała. Brak mi słów, a przecież chcę Wam trochę opowiedzieć o tej cudownej książce. Mam nadzieję, że szybko pojawi się w polskim tłumaczeniu. Zwłaszcza, że oceny na GR to 4.4, a Amazonie 4.5.

Nie spodziewałam się, że tak bardzo będę przeżywać to wszystko co się zadziało w tej książce. Kiedy zaczęłam ją czytać myślałam, że jest nawet spoko, nie drastycznie, ale szybko zmieniłam zdanie. Czułam ten oddech śmierci na szyi, a przecież ścigał Laię i Eliasa. Do tego trzeba powiedzieć o nowych umiejętnościach, kompetencjach każdego z bohaterów....

Sherry | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

TRZY LOSY, JEDNA NIĆ PRZEZNACZENIA

Życie to pasmo różnorakich w skutkach decyzji, które się na siebie nakładają i kształtując nas. Decyzje jednych, wnoszą ich na wyżyny. Decyzje drugich, skazują ich na wieczną ucieczkę. Jakiś czas temu, pewna Scholarska niewolnica i wojownik Imperium, wprawili w ruch coś większego od nich samych - coś z czego konsekwencjami i efektem domina, będą musieli się zmagać nie tylko odpowiedzialni za ten cały bałagan, ale także ci, którzy w jakikolwiek sposób są z nimi powiązani. Wkrótce okaże się, że gra nie dotyczy już tylko dwóch pogubionych dusz, ale całego Imperium i wszystkich zniewolonych, którym przyjdzie zapłacić krwawą cenę za walkę o wolność. Kontynuacja "Imperium Ognia", zabierze nas w podróż po trzech zbłąkanych umysłach, kraju spętanego więzami, których nie da się przeciąć i intryg tak strasznych i poważnych, że będą mogły doprowadzić do ruiny więcej istnień niż podejrzewacie. Uwierzcie, po tej przeprawie - nikt, ani Elias, ani Laia, ani...

werka777 | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

ZACIĘCI W BOJU
Szkolonemu przez laty na żołnierza Eliasowi nie brakuje odwagi. Nie można jej jednak także odmówić Lai, bo tych dwoje, pomimo niesprzyjających warunków, całkiem dobrze się uzupełnia. Jako naprzemienni narratorzy, głównie skupieni na realizowaniu planu niebezpiecznej podróży, nie mają zbyt wiele czasu by zastanowić się nad tym, co tak naprawdę czują. Ale… Choć książka uwita została głównie wokół tematu walki, jest co nieco także o miłości.

NARRATOR NIESPODZIANKA
Ogromną niespodzianką okazuje się trzeci narrator, jakim jest stojąca po przeciwnej stronie barykady Helena. Jej perspektywa wprowadza czytelnika w świat wroga i choć dziewczynę ostatecznie trudno nazwać negatywną bohaterką, tkwiąca w gnieździe żmij niesie ze sobą raczej mroczną aurę.

Emocjonująca kreacja postaci, także tych drugoplanowych, to nie jedyny atut tej powieści. Jest nim także niewątpliwie bardzo żywa, dynamiczna akcja. Zwroty, zmieniające się scenerie, rozwijane stare wątki i rodzące się nowe...

Paulina | 2017-09-05
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Minęło dwa lata, odkąd miałam przyjemność czytać „Ember in the Ashes. Imperium Ognia”. I mimo upływu tego czasu nie zapomniałam o tym tytule. Wciąż śledziłam ploteczki i oczekiwałam na upragnioną kontynuację, aż w końcu nadszedł ten dzień, kiedy ona się pojawiła… no i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że wraz z momentem ukazania się na naszym rynku wydawniczym „Pochodni w mroku”, dostałam pierwszych wątpliwości. A to tylko spowodowało, że odwlekałam czytanie tej pozycji. Czy moje obawy okazały się słuszne?

Laia i Elias zdołali uciec, ale nie wydostali się jeszcze z miasta… muszą przechytrzyć żołnierzy i Komendantkę. To jednak niejedyne ich zadanie – muszą podtrzymać ogień rewolucji. Uczynić wszystko, aby ludzie przeciwstawili się Imperium.
Muszą się śpieszyć, by uwolnić Darina, jedynego Scholara, który posiada zakazaną wiedzę i być może, dzięki niej będzie w stanie zwrócić wolność zniewolonemu ludowi.
Ale za nim to się stanie, Laia i Elias będą musieli zmierzyć się nie tylko...

Milena | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 lipca 2017

Dziwi mnie fakt, że seria “An Ember in the Ashes” jest tak mało rozpoznawana i obecna w blogsferze. Przynajmniej ja rzadko na nią trafiam.
Laila i Elias uciekają przed Markusem. Ich główny plan to uwolnić Darina, brata dziewczyny, który ma pomóc w obaleniu Imperium. Nie jest to łatwa ucieczka, nie obędzie się bez trudnych decyzji, ran, ofiar.
W tej historii mamy do czynienia zarówno z wątkami, które pojawiają się naprawdę często w literaturze, jednak pachnie tu również świeżością.

Musicie być gotowi na przygodę pełną intryg, tajemnic, a nawet miejscami brutalności. W raz z biegiem akcji uświadamiamy sobie, że nie każdy bohater jest taki jak nam się wydawało na samym początku. Tak więc autorka wykreowała wielo wymiarowych bohaterów, którzy wiele wnoszą do całości, a co najważniejsze potrafi zaskoczyć nas ich zachowaniem. Przez całą książkę czułam dreszcz emocji, czekając na to co wydarzy się na kolejnych stronach. Wszystko to za sprawą ciągłych zwrotów akcji i ciągłego ścigania...

cloudsniffer | 2016-10-05
Przeczytana: 02 września 2016

Są serie, które kocham ze względu na ich oryginalność. Są też serie, które nie wyróżniają się z pozoru niczym szczególnym - wtedy zazwyczaj moja opinia zależy od wielu czynników, ale w tym wypadku, żeby się wybić, seria musi mieć “to coś”. Zazwyczaj jest to szczegół - albo jakiś element fabuły czy świata, albo wzbudzające sympatię postacie. Są też książki takie jak seria Saby Tahir - książki, które biorą istniejące schematy i łączą je w idealną całość.

Z góry już mogę powiedzieć, że A Torch Against the Night zapewne będzie miało tyle samo fanów, co przeciwników. Jest tu wiele elementów, których nie lubię - mamy trójkąt miłosny, narrację pierwszoosobową ze zmieniającą się perspektywą. Mamy nawet, prawie już obowiązkowy w YA, motyw buntowników. A jednak mimo wszystko, to jakimś cudem działa. Po trochu dzięki dobrej konstrukcji, a po trochu dzięki znakomitemu warsztatowi autorki.

Fabuła zaczyna się w tym samym momencie, w którym skończyła się poprzednia część - śledzimy ucieczkę...

vicky222 | 2017-08-12
Przeczytana: 07 lipca 2017

Imperium ognia w wydaniu Saby Tahir to młodzieżówka, która przełamała dużo schematów, czym zdobyła moje serce w 2015 roku. Długo czekałam na drugi tom, ale się doczekałam. Zapraszam na recenzję Pochodni w mroku.

„Niepowodzenie nie ma takiego znaczenia. Ważne jest, co zrobisz, kiedy ci się nie powiedzie. Od tego zależy, czy jesteś dobrym przywódcą, czy kimś niewartym uwagi.’

Saga Ember in the ashes to fantastyczna powieść przedstawiająca losy młodych ludzi żyjących w czasach niewolnictwa i bezwzględnego posłuszeństwa wobec Imperium. Laia i Elias – głowni bohaterowie stali się uciekinierami ściganymi przez każdego żołnierza w kraju, a szczególnie przez matkę Eliasa – komendantkę.
Po raz kolejny mogłam się zatopić w niesamowicie brutalnym świecie wykreowanym przez Tahir i podążać za bohaterami czując w sobie wszystkie emocje. Autorka po raz kolejny poprowadziła narrację z perspektywy kilku osób, dzięki czemu mamy podgląd na Laię, Eliasa czy Helenę. Ten zabieg powoduje, że moje...