Mroczniejszy odcień magii

Tłumaczenie: Ewa Wojtczak
Cykl: Odcienie magii (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Darker Shade of Magic
fantasy, Londyn
drzejms

Jedna z najlepszych powieści fantastycznych 2015 roku wg Barnes&Noble! Intrygująca powieść fantasy, w której magicznej wizji równoległych Londynów dorównuje oryginalna kreacja barwnych bohaterów. Witajcie w Szarym Londynie – brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz...

Jedna z najlepszych powieści fantastycznych 2015 roku wg Barnes&Noble!

Witajcie w Szarym Londynie – brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz Biały, miasto wycieńczone wojnami o magię. A niegdyś, dawno temu, istniał jeszcze Czarny Londyn... Teraz jednak nikt o nim nawet nie wspomina.

Oficjalnie, Kell jest podróżnikiem z Czerwonego Londynu – jednym z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami – i działa jako posłaniec między Londynami i ambasador Czerwonego królestwa rodziny Mareshów. Nieoficjalnie, uprawia przemyt – bardzo niebezpieczne hobby, o czym przekonuje się na własnej skórze, kiedy wpada w pułapkę wraz z zakazanym przedmiotem z Czarnego Londynu. Ucieka więc do Szarego, gdzie z kolei naraża się Lili Bard, złodziejce o wielkich aspiracjach. To właśnie z nią Kell wyrusza w podróż do alternatywnej krainy, której stawką jest uratowanie wszystkich światów…

„Napisana z polotem, świetnie skonstruowana powieść fantasy. Błyskotliwe pomysły i wspaniałe pióro – otrzymujemy cudownie żywiołową, porywającą przygodę!”.
– Publishers Weekly

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 930

Opowieść o czterech miastach

To opowieść o czterech równoległych miastach – Londynach oraz tajemniczym i odważnym podróżniku. W tej historii istnieje Szary Londyn pod rządami obłąkanego króla Jerzego III, nieprzyjemny i pozbawiony magii, jest również Czerwony Londyn, miejsce tętniące życiem i magią oraz Biały Londyn, gdzie o jakikolwiek rodzaj magii zawzięcie się walczy. Kiedyś istniał ostatni, Czarny Londyn. Teraz to miasto zapomniane przez wszystkich.

Kell zamieszkuje Czerwony Londyn. To jeden z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami. Jest on ambasadorem reprezentującym rodzinę królewską. Nieoficjalnie szepce się jednak, że oprócz tego zajmuje się przemytem przedmiotów z innych Londynów. To nielegalne i bardzo lekkomyślne. Przekonuje się o tym, gdy w jego ręce wpada kamień z... Czarnego Londynu. Jest pełen ciemnej i nieokiełznanej mocy. Kell dostaje się do Szarego miasta, gdzie poznaje, a właściwie zostaje okradziony i pojmany przez Lili Bard – złodziejkę marzącą o wielkiej przygodzie. Jej życzenie się spełnia, bo to ona staje się towarzyszką Kella w tej niebezpiecznej wyprawie.

„Mroczniejszy odcień magii” to świetnie zbudowane uniwersum, charyzmatyczni i ciekawi bohaterowie oraz dynamiczna akcja, która cały czas zaskakuje. Już od pierwszego rozdziału zachwycił mnie pomysł autorki – wizja równoległych, przepełnionych magią Londynów i Kell, który zwraca uwagę swoją siłą, oryginalną osobowością i magicznymi zdolnościami. Ten świat to kolejne genialnie skonstruowane uniwersum, pełne potencjału, barwne i dające wielkie pole do popisu dla wyobraźni każdego czytelnika.

Ta powieść ma wiele zalet. Przede wszystkim muszę pochwalić autorkę za świetnie skontrowanych bohaterów. To oni wciągają nas w swoje przygody, to im kibicujemy do ostatnich stron, trwając w napięciu, czy wyjdą cało i zdrowo ze wszystkich potyczek. Kell jest bystrym, inteligentnym i zaradnym magiem. Lila ma duszę buntowniczki, pragnie wielkiej przygody, to zuchwała, ale równocześnie wywołująca wielką sympatię dziewczyna. Połączenie tych dwoje stanowi najciekawszy i frapujący duet literatury fantasty. Postaci stworzeni przez Schwab są pełnowymiarowi, mają pewną charakterystyczną energię i charyzmę, która sprawia, że nie można oderwać się od książki. Autorka poradziła sobie również w kwestii negatywnych, czarnych bohaterów – są mroczni, ironiczni i bezwzględni.

Styl pisarki to czysta pozycja. Książkę czyta się lekko, od razu wgłębiając się w akcje i zapominając o otaczającym świecie. W powieści występuje narracja trzecioosobowa, dlatego też mamy szersze spojrzenie na całą fabułę. Sceny walki to majstersztyk. Nigdy jakoś specjalnie nie zwracam na nie uwagi, jednak w tym przypadku zauważyłam, że wszelkiego rodzaju potyczki bohaterów są bardzo zgrabnie opisane. Z potrzebną dynamiką, finezją, napięciem i wyczuciem. Autorka nie leci na łeb na szyje z historią, ale też cały czas coś się dzieje – książkę wyróżnia umiejętne stopniowanie akcji.

Schwab miała genialny pomysł na ukazanie magii – jej istoty, tego, czym jest i jak się objawia. Podobnie z uniwersum – mam słabość do książek, których akcja toczy się w Londynie. Dodać do tego kilka Londynów, każdy z inną historią i klimatem jest czymś bardzo nieszablonowym i przyciągającym, przez co „Mroczniejszy odcień magii” jest jedną z najlepszych powieści fantasty, jaką czytałam.

„Mroczniejszy odcień magii” ma zamknięte zakończenie, jednak książka jest częścią cyklu „Odcienie magii”. Schwab doprowadziła wszystkie wątki do końca, jednocześnie pozostawiła sobie otwartą furtkę samym uniwersum – daje ono tak wielkie pole do popisu, że drugi tom zapowiada się niezmiernie ciekawie! Tym bardziej że bohaterowie mają jeszcze sporo przygód przed sobą.

To błyskotliwa książka, z genialnym pomysłem na ukazany świat, cudownymi bohaterami, oraz akcją, która nie pozwoli Wam odłożyć jej ani na chwilę. Zachwyciłam się tą powieścią od razu – zaczynając od pomysłowej okładki i pięknie zaprojektowanych tytułów rozdziałów, po Kella, który stał się moim ulubionym męskim bohaterem i Lilę, będącą przykładem kobiety, która radzi sobie lepiej niż niejeden facet. Jej podejście do życia, energia i uparty charakter wywołają u Was pewnie niejeden uśmiech. I oczywiście magia – jest ona nieodłącznym elementem tej pozycji. Mroczna, przyciągająca, skomplikowana i potężna.

Polecam „Mroczniejszy odcień magii” każdemu, kto jest fanem fantastyki i książek przygodowych. Autorka wykazała się nie tylko pomysłowością, ale również wielkim talentem pisarskim. Jeśli lubisz inteligentnych i zaradnych bohaterów, dużo akcji i ciekawe, magiczne uniwersum, to „Mroczniejszy odcień magii” spełni Twoje wymagania!

Gabriela Rutana

Magnis | 2018-01-06
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Książka Mroczniejszy odcień magii jest moim pierwszym spotkaniem z pisarstwem Victorii Schwab. Moją uwagę przykuł opis z tyłu okładki, który brzmiał zachęcająco i spodziewałem się po książce dobrej albo nawet lepszej lektury. Z drugiej strony z rezerwą podchodziłem do niej, bo nie zawsze można dostać tego co się oczekuje. Zawsze sięgnięcie po nie znanego pisarza jest sposobem odkrycia autora, którego kolejne książki będę miał na uwadze. Dlatego postanowiłem dać szansę i zagłębiłem się w lekturze.
Kell jest praktycznie ostatnim magiem mogącą podróżować otwierając drzwi pomiędzy Londynami. Jego miejsce jest w Czerwonym Londynie, gdzie wyrusza ze zleconą misją do innych władców sprawujących władzę w pozostałych Londynach. Jednak oprócz tego zajmuje się przerzutem róźnych przedmiotów pomiędzy Londynami. Bywa to niebezpieczne o czym przekonuje się, gdy próbuje przemycić artefakt z Czarnego Londynu narażając się Lily Bard będącą złodziejką o wielkich marzeniach. Razem z nią wyruszają w...

mclena | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

"...ludzie, którzy wchodzą do wody, twierdząc, że potrafią pływać, nie powinni domagać się tratwy."

Tego mi właśnie było trzeba - porządnego fantasy, gdzie będę mogła zatonąć w nieskończoności możliwości i cudownej przygodzie. To moje pierwsze spotkanie z Victorią Schwab i z pewnością nie ostatnie - w końcu przede mną jeszcze dwa tomy z trylogii, która zdecydowanie wysoko plasuje się na mojej półce. O ile sama wizja wielu Londynów i ich charakterystyka była średnim wabikiem, to jednak przepadłam w kreacji i osobowości postaci. Kell i Lila - niesamowity duet, złaszcza Delilah jest tutaj zdecydowanie moją faworytką. Cudowna silna postać żeńska, która kieruje się własnym instynktem i nie płacze nad rozlanym mlekiem. Obok Inej z "Szóstki Wron" jest moją jak narazie ulubioną bohaterką fantasy. Mam nadzieję że z następnymi tomami się to pogłębi, bo naprawdę niewiele mamy tak dobrze stworzonych kobiecych charakterów. Kell w zasadzie również wydpał bardzo dobrze, chociaż Lila troszkę go...

Izabela Pycio | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

"Ludzie żywili się magią, a magia żywiła się nimi, i w końcu pochłonęła ich ciała i umysły, a potem dusze."

Fascynująca i pasjonująca powieść, w której magia odgrywa kluczową rolę, jest nią wypełniona, od pierwszej do ostatniej strony, czary, zaklęcia, amulety i talizmany. Poznajemy delikatne i brutalne oblicze magii, intensywność jej blasku i mocy, oddziaływania na człowieka w dobry i zły sposób, walki między tym, co tworzy i pielęgnuje, a tym co niszczy i zabija. Magia łagodna, cicha, skryta, oraz ta złowrogo przyczajona, wysysająca energię, dopominająca się bezwzględnej uwagi i posłuszeństwa. Interesująco zanurzamy się we wspaniale wykreowany świat, a właściwe w cztery równoległe londyńskie miasta. Czerwony Londyn, zrównoważony, stabilny, pachnący kwiatami. Biały Londyn, przymierający głodem, wypełniony przemocą, krwią i popiołem, rozdarty przez chaos i rozgardiasz. Szary Londyn, pozbawiony magii, stawiający opór wobec jakichkolwiek zmian, z nieustannie unoszącym się dymem. I...

Eleckra | 2017-04-15
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Na "Mroczniejszy odcień magii" trafiłam przez przypadek, podczas przeglądania lubimyczytać.pl. Przeczytałam opis, kilka recenzji i bez zastanowienia dodałam powieść do półki "Chce przeczytać". Doszłam do wniosku, że jest to miła, przyjemna i lekka książeczka, która będzie idealną odmianą po bardziej męczącej literaturze. Sięgnęłam po nią po zapoznaniu się z dwoma ponad 1000 stronicowymi tomami jednego cyklu i swoją rolę spełniła doskonale.

Victoria Schwab stworzyła cztery równoległe światy oparte na stolicy Wielkiej Brytanii. Czerwony Londyn to ojczyzna głównego bohatera, miejsce w którym magia jest na porządku dziennym, kraina dobrobytu i spokoju. Szary Londyn to Wielka Brytania z czasów rządów króla Jerzego III, pozbawiona magii i prawie zupełnie wykluczona z relacji miedzy miastami. Biały Londyn to państwo w którym magia oznacza władze, gdzie ludzie nie cofną się przed niczym aby ją zdobyć. Czarny Londyn natomiast to legenda, świat którym magia zawładnęła, przez który...

Wybredna Maruda | 2016-08-02
Przeczytana: lipiec 2016

JesseTheReader to jeden z moich ulubionych zagranicznych booktuberów. Chłopak przyznał się, iż ma niemałego bzika na punkcie Victorii Schwab, której autorstwa Mroczniejszy Odcień Magii właśnie trafił na polskie półki sklepowe.

Kiedy tylko dowiedziałam się, że ta historia o równoległych światach, a dokładniej równoległych Londynach, pojawi się w Polsce, moje serduszko podskakiwało od rana do nocy. W tej opowieści towarzyszymy dwójce bohaterów: Kell to jeden z ostatnich z rodu antarich, młody podróżnik w wielowarstwowej szacie, w którego żyłach płynie magia. Chłopak bawi się w szmuglera, przemieszczając się między czerwonym, białym i szarym Londynem, by wymieniać znalezione tam przedmioty. Na swojej drodze spotyka Lilę, samotną dziewczynę, która bez skrupułów grabi zarówno bogatych, jak i biednych.

Ciąg dalszy: http://secret-books.blogspot.com/2016/08/brexit-x-4-cztery-londyny-w.html
Video recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=-XcfAU4S4sg

Julia | 2018-11-04
Przeczytana: 14 października 2018

Kiedyś trafiłam na opinię, że "Mroczniejszy odcień magii" jest książką, którą chciałoby się zobaczyć jako ekranizację. Potwierdzam. Aprobuję. I entuzjastycznie przyklaskuję temu pomysłowi!

Victoria Shwab stworzyła zachwycający świat czterech Londynów: Szarego - odzwierciedlającego rzeczywistość i pozbawionego magii, Czerwonego - w którym magia jest codziennością, Białego - powoli, acz niepokojąco magię tracącego i Czarnego - za sprawą magii zniszczonego.

Przemieszczając się między nimi i poznając koloryt każdego wymiaru, czytelnicza wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach! Od oryginalnych scenerii, poprzez zachowania mieszkańców i swoiste systemy społeczne, na najdrobniejszych elementach wyposażenia kończąc - wszystko, dzięki malowniczej narracji, pojawia się przed oczami jak żywe! Niesamowite uczucie, potwierdzające wyjątkowość konceptu opowieści!

Również warstwie fabularnej nie ma wiele do zarzucenia. Choć opiera się na znanym i sprawdzonym schemacie odkrywania w sobie...

| 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

O Victorii Schwab usłyszałam pierwszy raz, dopiero przy okazji pewnego book haulu na kanale Jesse’go The Readera. Po pierwsze okładki były bardzo zastanawiające. Po drugie, słuchając jak się szalony zachwyca, musiałam porwać w swoje łapiszcza coś od tej autorki. I stało się to szybciej niż sądziłam, jeszcze zanim Zysk i ska uraczyli nas tak dobrą książką. Dokładnie w lutym dorobiłam się własnego egzemplarza A darker shade of magic – chwała mojemu bratu za taki prezent.

To teraz, a raczej na początek o tłumaczeniu. Byłam zaskoczona, kiedy czytając książkę po angielsku, gdzieś w odmęcie absurdu zwanego internetem, zobaczyłam informacje, że jakieś wydawnictwo ma zamiar wydać książki Schwab. Zaraz chciałam się dowiedzieć kto będzie za to odpowiedzialny, ale długo nie było wiadomo kto się za to weźmie. A książka mi się podobała jak mało jaka. I zacierałam łapy, modląc się jednocześnie, żeby tłumaczenie nie było jakieś niedorobione. Na szczęście Zysk nie zawiódł. Tłumaczenie w całości...

boziaczek | 2017-04-19

"Mroczniejszy odcień magii" to jedna z tych książek, których lektura jest prawdziwą przyjemnością. Lekka, przyjemna, akcja tak płynna, że ani się nie spostrzeżemy, a już koniec książki.
Poznajemy dwóch bohaterów: Delilah - złodziejkę oraz Kella - doręczyciela - "maga", który przenosi korespondencję pomiędzy Londynami - miastami, które leżą w alternatywnej rzeczywistości. Mamy więc Londyn Czerwony, Biały, Szary i Czarny. Jedna z przesyłek staje się początkiem niesamowitej przygody, w której gra toczy się nie tylko o życie głównych bohaterów, ale także o przetrwanie innych mieszkańców miast. "Czarna" magia może zostać uwolniona..., a siła jej zniszczeń może być niewyobrażalna.
V. E. Schwabb skonstruowała świetną historię. Wszystko tu jest na swoim miejscu, akcja wciąga. Bohaterowie są bardzo sympatyczni. Książka nie jest bardzo naszpikowana elementami ponadnaturalnymi, jest to raczej lekka forma fantasy.
Polecam!

Każdy czytelnik, który śledzi pojawiające się zapowiedzi z pewnością zauważył radość czytelników z powodu wydania Mroczniejszego odcienia magii na polskim rynku. To entuzjastyczne przyjęcie V.E. Schwab bardzo mnie zaintrygowało i postanowiłam sprawdzić, co w tej książce jest takiego niezwykłego.

Kell jest jednym z dwóch osób, które potrafią przemieszczać się między światami dzięki magii krwi. Bogaty Londyn Czerwony jest jego ojczyzną, para królewska wraz z synem jego przyrodnią rodziną i naprawdę nic mu nie brakuje. Dwudziestolatek pełni ważną funkcję jako posłaniec między Londynem Czerwonym, Londynem Szarym i Londynem Białym. Gdyby nie on i drugi magik miasta byłyby od siebie całkiem odseparowane. Rhy, następca tronu, jest zniesmaczony przemytniczym interesem przyrodniego brata. Choć nie posiada zbyt dużych magicznych zdolności czuje, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Pewnego dnia do Kella trafia przedmiot z Czarnego Londynu. Miejsca, które już dawno zostało zniszczone przez...

Hrosskar | 2016-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2016

Victoria Schwab to brytyjska pisarka, która na swoim koncie ma już blisko 10 książek. Uwielbia wędrować w poszukiwaniu skarbów, bajek i dobrej herbaty. Pisze o drzwiach i miejscach pomiędzy nimi; pęknięciach, gdzie rzeczywistość ujawnia coś mroczniejszego, obcego, a zarazem bardzo interesującego. Z tej pasji zrodziła się trylogia Odcienie magii, która zadebiutowała w lipcu na polskim rynku, zaś za granicą w lutym 2017 wychodzi ostatni tom A Conjuring of Light.

Mroczniejszy odcień magii to w dużej mierze opowieść o Kellu - jednym z bardzo nielicznych antari - magów krwi, potrafiących przemieszczać się pomiędzy światami. Na co dzień mieszka w Czerwonym Londynu i działa jako posłaniec między poszczególnymi Londynami i ambasador Czerwonego królestwa rodziny Mareshów. To jednak oficjalna wersja tego czym się zajmuje. Nieoficjalnie zaś, uprawia przemyt, przenosząc pomiędzy światami drobne rzeczy. W końcu ten niebezpieczny proceder przynosi mu kłopoty. Wszystko zaczyna się od momentu,...