Mroczniejszy odcień magii

Okładka książki Mroczniejszy odcień magii Victoria Schwab
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Mroczniejszy odcień magii
Victoria Schwab Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Odcienie magii (tom 1) fantasy, science fiction
Odcienie magii (tom 1)
Ewa Wojtczak
fantasy Londyn
Inne

Opowieść o czterech miastach

Sięgnęłam po „Mroczniejszy odcień magii” z bardzo pozytywnym nastawieniem, bo spotykałam się głównie z pozytywnymi opiniami na temat twórczości V.E. Schwab i niestety trochę się zawiodłam...

Postacie to coś, co najbardziej nie podobało mi się w pierwszym tomie trylogii – o ile Kell i Rhy naprawdę przypadli mi początkowo do gustu, tak odkąd pojawiła się Lila, lektura przestała być dla mnie równie przyjemna co wcześniej. Ta bohaterka niezwykle mnie irytowała – rozumiem zamysł, że miała być odważna, arogancka i taka badass woman, ale jej zachowania, szczególnie upór, że ona musi iść z Kellem, mimo że domyślnym było, że niewiele mu pomoże, wywoływał u mnie sporą niechęć do całej książki, czego nie mogłam uniknąć.

Akcja w „Mroczniejszym odcieniu magii” jest ciekawa, choć nie porywająca. Przyjemnie się śledzi poczynania bohaterów. Mimo tego, że trafiają się sceny, które powinny zapierać dech w piersiach, akcje śledzi się dość spokojnie, bez większego napięcia.

Najbardziej w całej książce podobał mi się świat – pomysł na Biały, Szary, Czerwony i Czarny Londyn mnie urzekł, a podróżnicy i cała otoczka magii jest oryginalną oraz bardzo ciekawą wizją. Myślę, że gdyby nie bohaterowie, to uwielbiałabym „Mroczniejszy odcień magii” właśnie za to.

Zakończenie niezbyt przypadło mi do gustu, jeśli mam być szczera. Może to dlatego, że skupiało się ono wokół Lili, a może dlatego, że nie było ono bardzo ciekaw, co niezbyt zachęciło mnie do sięgnięcia po drugi tom. Nie było ono złe i znikąd, jednak nie pozostawiło po sobie takiej niezaspokojonej ciekawości ani pytań, na które chce się znać odpowiedź.

Podsumowując – książka nie jest zła i gdyby nie jedna postać, to uważałabym ją za naprawdę dobrą i przyjemną, jednak przez niechęć, jaką wzbudziła we mnie Lila, mogę powiedzieć, że jest w porządku, jednak nie wydaje mi się, bym skończyła tę trylogię, choć niewątpliwie zapoznam się z inną twórczością V.E. Schwab.

Przesłuchałam tą książkę przez pomyłkę. Pomyliłam ją z Vicious i przez pół książki zastanawiałam się, gdzie jest ten osławiony Victor Vale. Brawo ja.

To moje drugie spotkanie z autorką, po "Niewidzialnym Życiu Addie LaRou", które nie spełniło moich oczekiwań i bardzo mnie wynudziło. Tutaj było dużo ciekawiej, dużo magicznej, a koncept dotyczący różnych Londynów, w różnym stopniu magicznych oraz powiązanie tego z kolorami i przenikanie się ich był naprawdę oryginalny. Spodobał mi się też system magiczny.

Co do bohaterów, to dali się lubić (zwłaszcza Lila, bo Kell był trochę bez wyrazu i charyzmy) aczkolwiek nie na tyle, bym drżała o ich los, czy jakoś szczególnie zastanawiała się, jak to się skończy. A obojętność wobec bohaterów to chyba nienajlepsza rekomendacja. Najciekawszy był dla mnie typek z Białego Londynu, który ich ścigał i jego morderczy mocodawcy, bliźnięta, które tam rządziły.

O V.E. Schwab słyszałam chyba wszystko. Tyle się mówi o jej książkach i każda to wydarzenie, że nie da się chociaż nie kojarzyć tego nazwiska. MROCZNIEJSZY ODCIEŃ MAGII, to pierwszy tom serii ODCIENIE MAGII. Jest to seria szalenie popularna i chyba dlatego się tak wzbraniałam przed sięgnięciem po nią. ostatecznie jednak chciałam poznać pióro Schwab i pomyślałam, że warto zacząć od tego, wokół czego było najwięcej hałasu i od tego, co zebrało najwięcej bardzo dobrych recenzji.
MROCZNIEJSZY ODCIEŃ MAGII wyróżnia się na tle innych powieści fantasy, ponieważ ma wyjątkowy, oryginalny świat. System magiczny, który tutaj zaistniał jest pociągający i kusi czytelnika od samego początku. Koncepcja wielu, równoległych światów - Londynów - to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Każdy świat, Londyn, odznacza się inną rzeczywistością, choć jednocześnie zachowuje pewne stałe.
główny bohater Kell jest podróżnikiem między tymi rzeczywistościami, jest też oszustem, krętaczem i złodziejem... To bardzo ciekawa postać i dobrze się za nim podąża. Jest też Lili, także złodziejka, którą osobiście bardzo polubiłam. ta dwójka razem potrafi nieźle namieszać. Jednak to, co wybija się na prowadzenie, to brutalność światów przedstawionych. Bezlitosne prawa, które tworzą bezlitośni ludzie.
Sama fabuła, jak i cały na nią zamysł bardzo mi się podoba - nie jestem jednak fanką stylu V.E. Schwab. Myślę, że to prywatne preferencje, ponieważ pomimo faktu, że czytało mi się tę książkę naprawdę fajnie, miło i przyjemnie, to ogólne wrażenie pozostawało jakieś takie wybrakowane, jakbym czytała coś dobrego, ale pustego. To jednak nie zmienia faktu, że opowieść jest bardzo dobra i polecam MROCZNIEJSZY ODCIEŃ MAGII. Chcę także poznać całą serię, bo naprawdę przywiązałam się do bohaterów i ciekawi mnie, co się z nimi stanie.

Londyn ma wiele twarzy
tom 1
ODCIENIE MAGII
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

MROCZNIEJSZY ODCIEŃ MAGII
seria Odcienie Magii, tom I
V. E. Schwab

Nawet nie wiecie, od jak dawna chciałam przeczytać serię Odcienie Magii! Skuszona dobrymi opiniami, zachęcona dotąd poznanymi świetnymi powieściami autorki, a przede wszystkim zżerana przez ciekawość wreszcie to uczyniłam i zapoznałam się z powieścią "Mroczniejszy Odcień Magii"! I żałuję... że tak długo zwlekałam.

Kiedyś już o tym wspominałam, ale powiem to jeszcze raz: kreatywność, wyobraźnia i niesamowite pomysły Schwab nie przestają mnie zadziwiać: każda kolejna książka czy seria są zupełnie, całkowicie, niezaprzeczalnie oryginalne, nie mają w sobie nic z wtórnictwa. Nie inaczej jest w przypadku Odcieni Magii: oryginalny świat przedstawiony, świetny pomysł na fabułę, ciekawy system magiczny, a w dodatku podróż między wymiarami. Szalenie przypadły mi do gustu zastosowane tutaj zabiegi fabularne, które czynią powieść intrygującą, ciekawą i na pewno wciągającą.

"Mroczniejszy odcień magii" prezentuje świat dosyć brutalny, na pewno mroczny, przepełniony intrygami, a nawet krwawymi walkami, w których stawką są życie, władza, dominacja. Dynamicznej akcji towarzyszy narastające napięcie, aura tajemnicy, a nade wszystko duszny, mroczny klimat. Jestem pod wrażeniem tego, jak bardzo naturalnie prezentuje się świat, który w większości składa się z tego, co pozanaturalne, pozarzeczywiste - to ogromna sztuka w taki sposób kreować powieściową rzeczywistość.

Moją sympatię, a momentami również podziw zdobyli również bohaterowie powieści, których śmiało mogę określić, jako wątpliwych moralnie. Postaci są charakterne, wyraziste, wyróżniają się ciekawymi cechami i postawami, co również czyni je naturalnymi, bez zbędnego przerysowania.

"Mroczniejszy odcień magii" zachwyciła mnie pod tak wieloma względami, że nawet nie staram się na siłę doszukać jakichkolwiek mankamentów, które burzyłyby ten niezwykły obraz. Powiem więcej: nie tylko fabuła, świat przedstawiony, akcja okazały się świetne, ale także styl wypowiedzi autorki jest interesujący, dzięki czemu powieść czyta się z przyjemnością.

Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam "Mroczniejszy odcień magii", a sama szybko zaczynam drugi tom!

#Książki #mroczniejszyodcieńmagii #odcieniemagii #veschwab #wydawnictwozyskiska

MROCZNIEJSZY ODCIEŃ MAGII
seria Odcienie Magii, tom I
V. E. Schwab

Jest to jedna z moich ulubionych serii fantasy! Czytałam ją w zeszłym roku i od tamtego momentu każdemu, kto pyta mnie co przeczytać, polecam te książki. V.E.Schwab pisze po prostu świetnie. Myślę, że spodoba się (prawie) każdemu kto lubi fantastykę. POLECAM!

Miałem wielkie nadzieje co do tej książki i no lekko się zawiodłem. Może drugi tom da radę ;)

7,5.

Cztery miasta, każde o innym charakterze, kulturze i języku, rządzone przez innych władców i z inną relacją do magii. Wszystkie zwane Londynem. Tylko nieliczni znają je wszystkie.

Kell jest antarim, magiem krwi podróżującym między światami, Lila Bard to złodziejka z Szarego, najbardziej ubogiego w magię, Londynu. Oboje nie wiedzą zbyt wiele o swoim pochodzeniu, ale to chyba jedyne, co ich łączy. Choć różnią się od siebie jak ogień i woda będą musieli połączyć siły, żeby zniszczyć potężny artefakt zakazanej magii, który nie powinien istnieć w żadnym że światów. Po drodze stawiają czoła okrutnym magom, przebiegłym władcom, chciwej magii i samym sobie.

Dla wielu obeznanych z fantasy ten opis może nie brzmi jakoś oryginalnie, osobiście jednak zaintrygował mnie koncept równoległych Londynów, a także magii jako żywej istoty, z którą trzeba żyć w równowadze.
Przypuszczam, że to zasługa plastycznego i lekkiego stylu, dzięki któremu każda scena stawała mi przed oczami jak żywa. Dotyczy to także bohaterów, którzy od razu wzbudzają zainteresowanie i dużą sympatię (lub równie silną niechęć w przypadku niektórych). Zresztą V. E. Schwab ma talent do przekazywania zawiłych myśli i odczuć w niewielu słowach, ten styl bardzo do mnie przemawia, co sprawia, że zwykle szybko zżywam się z bohaterami, których tworzy.

Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to trochę niewielki rozwój postaci pobocznych, ale zdaje sobie sprawę, że to dopiero początek tej historii i nie wszystkie karty zostały odsłonięte.

Podsumowując, bawiłam się świetnie i już się cieszę na ciąg dalszy.

7,5.

Sztampa. Sprawnie napisana, z całkiem interesującym światem, ale jednak sztampa. Zobaczymy, co będzie dalej, ta część stanowiła ewidentne wprowadzenie do szerszej historii.

Spodziewałam się nieco więcej po tej książce. Język jest w porządku, dobrze się czyta. Pomysł na fabułę, magię i światy równoległe - bardzo fajny (nie spotkałam się jeszcze z takim motywem). Natomiast nie czułam powiązania do bohaterów. Mam wrażenie, że nie zostali do końca dobrze przedstawieni. Pod koniec akcja nabiera tempa, ale muszę stwierdzić, że niestety opis walki był bardzo "kulawy". Zdecydowanie zbyt krótkie i banalne opisy starcia dwóch magów. Jeden przyjmuje obrażenia, za chwilę oddaje i pokonuje drugiego. Podejście było zbyt schematyczne, proste, szybkie i niesatysfakcjonujące.

Szczerze zachwyciła mnie koncepcja tego świata, czy też raczej koncepcje równoległych światów między którymi wybrani potrafią się przemieszczać. Główne postacie są ciekawe, złożone, ale też zagubione i zbuntowane przez brak pełnej znajomości swojego pochodzenia i mocy. Chętnie sięgnęłam po kolejny tom.