Pochodnia w mroku

Okładka książki Pochodnia w mroku Sabaa Tahir
Okładka książki Pochodnia w mroku
Sabaa Tahir Wydawnictwo: Akurat Cykl: An Ember in the Ashes (tom 2) fantasy, science fiction
An Ember in the Ashes (tom 2)
A Torch Against the Night
Akurat
2017-06-28
2017-06-28
Jerzy J. Malinowski
fantasy dla młodzieży literatura angielska miłość nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo podstęp przyjaźń ucieczka walka o przetrwanie walka o władzę

Jesteś pochodnią w mroku. Jeśli tylko zechcesz zapłonąć*

Ta seria bije wszystkie inne czytane przeze mnie mnie fantasy na głowę. Uwielbiam ♥

Kolejna część za mną! I już sięgam po następną 😀 Tę serię czyta się nieziemsko przyjemnie :) Już dawno tak dobrze się nie bawiłam orzy czytaniu ^^ W tej części trochę radochy odbierało mi podzielenie historii na 3 bohaterów (często musiałam siw skupiać jak historia się toczy). Ale jest to niewielki minusik 😜 To jest taka dobra historia w starym stylu, przygodowa a jednocześnie mocno angażująca. Trzymam kciuki za bohaterów. Pomimo, że Elias za często wychodzi z opresji cało (daruje mu to xD)
Uwaga spoiler alert !!

Czy Kucharka jest Lwicą? 😁

Jak pierwszy tom mi się średnio podobał, tak od tego uważam, że to bardzo dobra fantastyka.

I'm literally on the floor crying yet my heart feels so full.

“𝐒𝐨 𝐥𝐨𝐧𝐠 𝐚𝐬 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐢𝐠𝐡𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐝𝐚𝐫𝐤𝐧𝐞𝐬𝐬, 𝐲𝐨𝐮 𝐬𝐭𝐚𝐧𝐝 𝐢𝐧 𝐭𝐡𝐞 𝐥𝐢𝐠𝐡𝐭.”

An Ember in the Ashes was merely a prelude to the sinister follow up. The story remains about constant fight, but unlike the first book this is where readers could vividly see the resistance at first hand. I’m blown away, this series is so ridiculously good, the stakes are higher. There 's more gore and violence. You can literally feel the characters' pain. It's thrilling. LIKE HOW? Ms Tahir, how do you do this?

I loved An Ember In The Ashes. Trust me, all I wanted to do was sing its praises from the heavens. But now.. dear gods.. WHAT WAS THAT? I got everything I wanted - a bloody, painful and haunting book. My heart has been broken so many times I don't think I have one anymore (it's all because of you Elias. Get yourself together bro).

“𝐂𝐡𝐢𝐥𝐝𝐫𝐞𝐧 𝐚𝐫𝐞 𝐛𝐨𝐫𝐧 𝐭𝐨 𝐛𝐫𝐞𝐚𝐤 𝐭𝐡𝐞𝐢𝐫 𝐦𝐨𝐭𝐡𝐞𝐫𝐬’ 𝐡𝐞𝐚𝐫𝐭𝐬, 𝐦𝐲 𝐛𝐨𝐲.”

What I've learned about Sabaa Tahir it that her books are a complete whirlwind. It happens that the second book in a series is worse than the first, so I was a bit afraid that A Torch Against the Night would let me down. But I wasn't displeased even for a moment. I couldn't put it away. I literally couldn't!

The author loves to torture her characters (readers too). They go through so much, they're continuously being tested and pushed to their limits. I didn't think I could love Elias and Laia more and here I am - sobbing over fictional characters. I think I need to stop hoping that they'll end up happy. I’m the kind of person who doesn't love joyful endings. I hate them tbh, they're irrational. But this time I just want my babies to be happy.

“𝐅𝐚𝐢𝐥𝐮𝐫𝐞 𝐝𝐨𝐞𝐬𝐧'𝐭 𝐝𝐞𝐟𝐢𝐧𝐞 𝐲𝐨𝐮. 𝐈𝐭'𝐬 𝐰𝐡𝐚𝐭 𝐲𝐨𝐮 𝐝𝐨 𝐚𝐟𝐭𝐞𝐫 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐚𝐢𝐥 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐝𝐞𝐭𝐞𝐫𝐦𝐢𝐧𝐞𝐬 𝐰𝐡𝐞𝐭𝐡𝐞𝐫 𝐲𝐨𝐮 𝐚𝐫𝐞 𝐚 𝐥𝐞𝐚𝐝𝐞𝐫 𝐨𝐫 𝐚 𝐰𝐚𝐬𝐭𝐞 𝐨𝐟 𝐩𝐞𝐫𝐟𝐞𝐜𝐭𝐥𝐲 𝐠𝐨𝐨𝐝 𝐚𝐢𝐫.”

I'm literally on the floor crying yet my heart feels so full.

“𝐒𝐨 𝐥𝐨𝐧𝐠 𝐚𝐬 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐢𝐠𝐡𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐝𝐚𝐫𝐤𝐧𝐞𝐬𝐬, 𝐲𝐨𝐮 𝐬𝐭𝐚𝐧𝐝 𝐢𝐧 𝐭𝐡𝐞 𝐥𝐢𝐠𝐡𝐭.”

Druga część "Imperium Ognia" pochłonęła mnie w całości! Dużo się działo, wiele razy wstrzymywałam oddech i czekałam na to, co się wydarzy... A działo się naprawdę dużo! Wielowątkowość tej książki była naprawdę niesamowita i sama siebie zaskoczyłam tym, jak szybko ją przeczytałam, a pod koniec nie mogłam się od niej oderwać. Widzę, że niektóre wątki mogłyby być bardziej zagłębione, jednak mimo wszystko, była to świetna książka! Chyba nawet lepsza od 1 części.
Książka zaczyna się od momentu, gdy Laila i Elias uciekają z więzienia, by uwolnić Darina, brata Lai, a także możliwego wybawcę Scholarów, zna on bowiem sekret wytwarzania broni Wojan, który mógłby doprowadzić do ich upadku... W drodze dzieje się.. dużo. Bardzo dużo. Elias zostaje otruty przez Komendantkę i powoli umiera. Laila ryzykuje życie zdobywając dla niego lek, który pomoże w walce z chorobą, ale jednak tylko na chwilę... W międzyczasie Elias wędruje do krainy umarłych, a właściwie do Poczekalni, gdzie poznaje Łowczynię Dusz, która mówi mu o jego zbliżającej się śmierci. W drodze Laia i Elias spotykają Keenana oraz Izzi, którzy ruszyli ich tropem. Łączą siły, planują podróż do więzienia w Kauf, jednak ciągle coś stoi im na przeszkodzie... No cóż, naprawdę wiele się dzieje i nie starczyłoby mi chyba siły, żeby opisać to wszystko! Najciekawsze i zarazem zaskakujące dla mnie było to, czym okazał się Keenan.. owszem - czym, nie kim. Zdobył zaufanie Lai, pokochał ją z wzajemnością, a później okazało się, że chciał ją tylko wykorzystać... Zwiastun Nocy żądny władzy... Laia ostatecznie opanowuje moc niewidzialności, uwalnia Eliasa i Darina z więzienia (Elias też tam trafił, owszem..) i wydawać by się mogło, że mamy happy end. Jednak nie. Elias, by przeżyć, zgodził się zostać następnym Łowcom Dusz. Oprócz tego dylematy Heleny. Musi służyć wiernie Markusowi...
Świetna książka, miło mi się ją wspomina i z chęcią przeczytam kolejną część!

Zdecydowanie lepsza niż poprzedni tom. Było więcej akcji, która wydawała mi się być ciekawsza, dosłownie miałam problem żeby oderwać się od książki. Zwroty akcji ciekawe i niespodziewane. Pojawia się wątek romantyczny co dla mnie jest kolejnym plusem. Zakończenie nie pozostawia nic innego czytelnikowi jak sięgnięcie po kolejny tom, zdecydowanie polecam przeczytać.

Jakie to było dobre, ta część podobała mi się bardziej niż pierwsza, zdecydowanie polecam.

Nie skończyłam. Zatrzymałam się na 58%. Nie chce wracać. Po prostu nie podoba mi się.

"Pochodnia w mroku" wywołała we mnie mieszane uczucia. Poziom był trochę niższy niż w poprzednim tomie, akcja bardziej jednostajna.

Akcja zaczęła się dokładnie w miejscu, w którym zakończyła się w pierwszym tomie. Całość skupia sie na przeprawie Lai i Eliasa do więzienia Kauf, co nie jest łatwe, gdy jest się poszukiwanym przez wojska Imperium, a Helen, Kruk Krwi, depcze im po piętach.

Z jednej strony, mamy tu w końcu Laię i Eliasa razem w podróży. W pierwszym tomie bardzo podobały mi się ich wszystkie interakcje i tu też cieszyłam się, że w końcu mogą być sobą i nie muszą się ukrywać, jak to było w Czarnym Klifie. Koniec ze skradzionymi momentami. Jednak w odróżnieniu od pierwszego tomu, nie ma tu już takiego rozwoju postaci.

Elias wciąż jest moim ulubieńcem. Jego los intrygował mnie najbardziej. Podziwiam go, że mimo wszystkich trudności, mimo całej tej okropności, która go w życiu spotkała, wciąż potrafi walczyć za to co uważa za słuszne, widzi dobro w świecie i nie dał się złamać.

Minusem jest też fakt, że książka jest długa, i zdecydowana jej większość przedstawia drogę... Przez to miałam wrażenie, że mało się dzieje, a historia się dłużyła. Wątek Heleny był bardziej dynamiczny, ale chociaż ciekawa z niej postać, nieszczególnie ją lubię.

Było kilka rzeczy, które mnie zaskoczyły i zaintrygowały, jednak ostatecznie podczas czytania środkowa część książki trochę mnie wymęczyła i mam ochotę teraz na małą przerwę, zanim zabiorę się za kolejny tom.

Ocena:6,5

Czasem akcja pędziła, czasem zwalniała. Najbardziej nienawidziłam perspektyw Helleny; strasznie mnie irytowała.