In Order To Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom

Okładka książki In Order To Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom
Yeonmi Park Wydawnictwo: Penguin Books biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
In Order To Live: A North Korean Girl's Journey to Freedom
Wydawnictwo:
Penguin Books
Data wydania:
2016-07-07
Data 1. wydania:
2016-07-07
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780241973035
Tagi:
Korea Północna literatura faktu North Korea komunizm
Inne
Średnia ocen

                9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Yeonmi Park, Maryanne Vollers
Ocena 7,8
Przeżyć. Droga... Yeonmi Park, Maryan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1856
1508

Na półkach: , , ,

Kolejny tom wspomnień uciekinierki z Korei Północnej, która przeszła przez trzy kręgi piekła: najpierw straszliwa nędza i głód w ojczyźnie, potem gehenna kobiety bez żadnych praw w Chinach, i wreszcie bardzo trudne przystosowywanie się do zachodniego trybu życia w Korei Południowej. Książka po raz kolejny pokazuje, że komunistyczny raj jest w rzeczywistości straszliwym piekłem. Przejmująca lektura.

Z okładki patrzy na nas niewinna, dziewczęca twarz, a autorka wspomnień w wieku 21 lat, przeżyła więcej niż zdecydowana ilość ludzi przez cały żywot. Urodziła się w roku 1993, gdy gospodarka kraju się załamała, zaczął się głód, korupcja, przemyt. A miała dzieciństwo naznaczone przede wszystkim straszliwą nędzą: „W 2002 roku robotnicy zarabiali średnio dwa tysiące czterysta wonów miesięcznie, czyli około dwóch dolarów amerykańskich po czarnorynkowym kursie. Nie można było za to kupić nawet pięciu kilogramów taniego zboża, a ceny stale wzrastały.” Poza tym ciągłe braki prądu: „Ponieważ w naszym osiedlu rzadko włączano elektryczność, po zapaleniu się świateł ludzie byli tak szczęśliwi, że śpiewali, klaskali i krzyczeli. Świętowaliśmy pojawienie się prądu nawet w środku nocy.” A przede wszystkim straszliwym głód: „W wolnym świecie dzieci marzą o tym, kim chcą zostać, gdy dorosną; zastanawiają się, jak wykorzystają swoje zdolności. Kiedy miałam cztery lub pięć lat, marzyłam tylko o jednym: kupić tyle chleba, ile chcę, i zjeść do ostatniego okruszka. Głodny człowiek myśli wyłącznie o jedzeniu.” I jeszcze ciekawostka: z powodu załamania produkcji w przemyśle nawozów sztucznych: „władze postanowiły zastąpić nawozy sztuczne miejscowym, odnawialnym substytutem: ludzkimi i zwierzęcymi odchodami. Każdy robotnik i uczeń miał normę do wykonania.”

Autorka z matką postanowiły uciec z tego piekła do Chin, ale tam wpadły w inne piekło: czarnego rynku w którym uciekinierki, nie mające żadnych praw, sprzedawane były jako żony chińskim wieśniakom, z reguły upośledzonym fizycznie lub umysłowo, w praktyce stawały się niewolnicami. Poza tym masowo gwałcone przez pośredników ucieczki, często stawały się prostytutkami.

Dlatego przeżycia autorki w Chinach, do których uciekła jako 13-latka, też są potworne. To jakby zejście do dolnych kręgów piekła: przemoc seksualna, niepewność jutra, ciągły strach przed deportacją do Korei Płn. na pewną śmierć, itd. Ale i tak wolała ten los od piekła ojczyzny, bo w Chinach mogła się chociaż najeść do syta.

Trzeci krąg to Korea Południowa, do której autorka wreszcie dotarła, po wielkich i trudnych przygodach. Tam uchodźcy z Korei Płn. przechodzą długi i trudny proces asymilacji: nie wiedzą nic o otaczającym świecie, muszą się uczyć najprostszych czynności, jak zrobić zakupy, jak korzystać z bankomatu itd. A i tak są traktowani przez miejscowych jak pariasi.

Były już zarzuty, że autorka koloryzuje, może i tak, ale podstawowa prawda o potwornościach reżimu jest niepodważalna. Wstrząsająca to książka, kolejne świadectwo tego, że komunistyczny raj jest w praktyce piekłem na ziemi z którego trzeba uciekać za wszelką cenę.

Kolejny tom wspomnień uciekinierki z Korei Północnej, która przeszła przez trzy kręgi piekła: najpierw straszliwa nędza i głód w ojczyźnie, potem gehenna kobiety bez żadnych praw w Chinach, i wreszcie bardzo trudne przystosowywanie się do zachodniego trybu życia w Korei Południowej. Książka po raz kolejny pokazuje, że komunistyczny raj jest w rzeczywistości straszliwym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 467
  • Przeczytane
    1 506
  • Posiadam
    279
  • Ulubione
    48
  • Teraz czytam
    39
  • Chcę w prezencie
    24
  • 2018
    23
  • Literatura faktu
    23
  • 2021
    21
  • Korea Północna
    21

Cytaty

Więcej
Maryanne Vollers Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Zobacz więcej
Maryanne Vollers Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Zobacz więcej
Maryanne Vollers Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także