Yeonmi Park

Książka Yeonmi Park "Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności" została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Obrończyni pra... Książka Yeonmi Park "Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności" została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu.

Obrończyni praw człowieka i uciekinierka z Korei Północnej, Yeonmi Park szybko staje się twarzą i głosem swoich uciśnionych współobywateli, a także inspiracją dla kochających wolność ludzi na całym świecie. W 2014 roku była mówczynią podczas Oslo Freedom Forum oraz na The One Young Wold Summit w Dublinie, gdzie jej pełne pasji i głęboko osobiste przemowy o brutalności północnokoreańskiego reżimu stały się międzynarodowym fenomenem. Od tego czasu została wymieniona na liście Top 100 Global Women przez BBC oraz była opisana przez media na całym świecie.

Yeonmi urodziła się w mieście Hyesan na północy kraju, w 1993. Jej rodzina składała się ze służących średniego szczebla. Dorastała w społeczeństwie oddanym dwóm rzeczom – wychwalaniu wodza narodu, Kim Dzong Ila oraz nienawiści do wszystkich wrogów ustroju. Uczono ją jak myśleć, co czuć i mówić oraz by nikomu nie ufać, gdyż „nawet myszy i ptaki mają uszy”, jak ostrzegała ją matka. W wieku dziewięciu lat była świadkiem egzekucji mamy swojego najlepszego przyjaciela, która popełniła jakieś drobne wykroczenie.

Pierwszy raz zasmakowała wolności, gdy obejrzłą film „Titanic”. Zobaczyła wtedy fragment innego świata, w którym ludziom wolno umierać dla miłości, a nie tylko dla państwa.

W tamtym czasie jej rodzice przemycali złoto, srebro i nikiel dla handlarzy z Chin by utrzymać swoją rodzinę przy życiu w czasie srogiego głodu. Niestety, w 2002 roku został aresztowany i skazany na 17 w obozie pracy, gdzie był torturowany. Zdał sobie sprawę wtedy, że jedynym sposobem aby nie umrzeć z głodu jest ucieczka z Korei Północnej. Kobiety z jego rodziny miały uciec jako pierwsze.

Późną zimą 2007 roku Yeonmi, wraz z matką i siostrą, przekroczyła zamarzniętą rzekę na granicy z Chinami. Przetrwały straszne trudności podczas ukrywania się przed chińskimi służbami, które ścigają uciekinierów i odsyłają ich z powrotem do kraju. Jej matka została zgwałcona przez organizatorów przerzutu, a jej siostra zaginęła i została uznana za zmarłą. Ojciec, któremu udało się do nich dołączyć wkrótce zmarł na raka okrężnicy. W końcu, pewnej mroźnej nocy 2009 roku przeprawiły się przez fragment pustyni Gobi do Mongolii gdzie w ambasadzie Korei Południowej poprosiły o azyl. Co niezwykłe, siostrze Yeonmi, Eunmi, udało się uciec pięć lat później i dołączyła do nich w Seulu.

Yeonmi jest zdeterminowana by przypominać światu o ludziach w Korei Północnej, którzy cierpią i są zabijani każdego dnia. Wierzy, że zmiana w końcu nadejdzie, dzięki ludziom młodym, jak ona sama, zwanych „pokoleniem czarnego rynku” - którzy bardziej od starszych wystawieni są na wpływy kapitalizmu oraz zachodniej kultury, są coraz bardziej sceptyczni wobec dynastii Kim. W międzyczasie musimy jednak żądać końca reżimu opierającego swoją władzę na represjach, celowym głodzeniu, obozach koncentracyjnych i zinstytucjonalizowanym okrucieństwie. Często cytuje Martina Luthera Kinga Jr. „Nies­prawiedliwość gdziekolwiek jest zagrożeniem dla sprawiedliwości wszędzie.”

Yeonmi Park obecnie mieszka w stolicy Korei Południowej, Seulu.

źródło opisu: opis własny

źródło zdjęcia: http://www.yeonmi.net/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności
Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności
Maryanne Vollers, Yeonmi Park

7,88 (659 ocen i 75 opinii)
Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Yeonmi Park jeszcze do niedawna była wzorową córką północno – koreańskiego reżimu. Kochała przywódcę,...
czytelników: 2564 | opinie: 75 | ocena: 7,88 (659 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
800
1744
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (5)

Czytelnicy (800)

Powiązane treści
Patronaty tygodnia

W tym tygodniu czeka nas moc atrakcji – tak książkowych, jak i okołoksiążkowych. Premiery gorących tytułów w liczbie piętnastu i Festiwal Conrada – wszystkie opatrzone naszą patronacką pieczątką. Czy w ogóle musimy mówić więcej?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd