Wielcy Odkrywcy

Okładka książki Wielcy Odkrywcy Marcin Jamkowski
Okładka książki Wielcy Odkrywcy
Marcin Jamkowski Wydawnictwo: Dwukropek Seria: Wielcy Ludzie popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Wielcy Ludzie
Dwukropek
2017-05-24
2017-05-24
nauka

Okładka książki Wielcy naukowcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Wielcy naukowcy Marcin Jamkowski, M...
Okładka książki Afryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Anna Arno, Artur Gutowski, Szymon Hołownia, Wojciech Jagielski, Marcin Jamkowski, Iza Klementowska, Marcin Kydryński, Piotr Lipiński, Mateusz Marczewski, Arun Milcarz, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Afryka. Opowie... Anna Alboth, Anna A...
Okładka książki Uratowane z Potopu Marcin Jamkowski, Hubert Kowalski
Uratowane z Po... Marcin Jamkowski, H...
Okładka książki Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, M...

Okładka książki Kiedy wieloryby miały nogi. I inne niesamowite ścieżki ewolucji Hannah Bailey, Dougal Dixon
Kiedy wieloryb... Hannah Bailey, Doug...
Okładka książki Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, M...
Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...

Lekturę książki "Wielcy odkrywcy" Marcina Jamkowskiego
zaczęłyśmy z córką od uważnego przestudiowania ilustracji autorstwa Karola Banacha,
bo te bardzo przyciągają wzrok. Są wielkie i kolorowe; trudno je przeoczyć ;-)
Cała książka jest niemała, ma format większy niż A4. Po rozłożeniu zajmuje sporo miejsca.
Prawie każdy obraz zajmuje cały rozkład.
Zastanawiałyśmy się, które ilustracje nam się podobają, a które nie.
Liczyłyśmy ludzi, zwierzęta, palce. Szukałyśmy powtarzających się detali.
Porównywałyśmy dobór kolorów do tytułów rozdziałów.

Kilka ilustracji możecie obejrzeć na stronie: polskailustracjadladzieci.

Książka "Wielcy odkrywcy" to pierwszy tom serii "Wielcy ludzie" wydawnictwa Dwukropek
i - zgodnie z tytułem - opowiada o wielkich podróżnikach, eksplorujących nieznane przestrzenie.
To książka o ludziach, którzy mieli odwagę, wizję, pomysł i determinację*, by spełnić swoje marzenia.
Efektem było m.in. odkrycie Ameryki, odkrycie drogi na biegun północny, czy odkrycie planet
poza naszym Układem Słonecznym.

Jamkowski podzielił swoją książkę na rozdziały o tytułach, odpowiadających odkrywanym terenom.
Najwięcej nazwisk znalazło się w rozdziale "Ziemia", dużo mniej jest w rozdziałach "Powietrze", "Woda" i "Lód".
Zerknijcie na spis treści:

"Wielcy odkrywcy" to nie jest lektura na jeden dzień.
U nas leżała sobie ta opasła książka w widocznym miejscu przez miesiąc i kusiła:
"Otwórz mnie. Poczytaj!" ;-)
Często dawałyśmy się skusić :-)
Encyklopedyczne wiadomości podane są tu w bardzo przystępnej formie. A każda z przedstawionych postaci
jest na tyle ciekawa, że chciałoby się dowiedzieć o niej o wiele, wiele więcej.
Nam bardzo brakowało map, żeby śledzić przebyte trasy. Wyciągnęłyśmy więc największą z naszych map świata,
korzystałyśmy też z map w internecie.

Nasze wspólne czytanie zaczęłyśmy od nazwisk, których córka nie znała (ja niektórych też).
Tak, moja nastoletnia córka poprosiła o głośne czytanie. Bardzo to miłe :-)
O niektórych odkrywcach, zwłaszcza tych, których nazwiska nie były jej obce, córka czytała sama.
Ja też z przyjemnością przeczytałam o ludziach ważnych dla świata.

Wśród dwudziestu sześciu postaci jest jedna kobieta oraz kilku Polaków.

Na tylnej stronie okładki znajdziecie kilka słów od Martyny Wojciechowskiej.

Lekturę książki "Wielcy odkrywcy" Marcina Jamkowskiego
bo te bardzo przyciągają wzrok. Są wielkie i kolorowe; trudno je przeoczyć ;-)
Prawie każdy obraz zajmuje cały rozkład.
Zastanawiałyśmy się, które...

• Dzieci
  • Mikuś
  • Dla Dzieci
  • Dziecięce 2
  • Pożyczyłabym od kogoś
  • Dziecięce - (2) dla starszaków

Dodaj cytat z książki Wielcy Odkrywcy