Mrówki małe i duże

Okładka książki Mrówki małe i duże Justyna Kierat
Okładka książki Mrówki małe i duże
Justyna Kierat Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO Seria: Z przyrodniczej półeczki popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Z przyrodniczej półeczki
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2019-10-21
2019-10-21
flora i fauna mrówki ciekawostki edukacyjne

Bardzo ciekawa pozycja dla małych i dużych entomologów. Każdy dowie się z niej czegoś nowego. Nawet jeśli wydaje się wam, że o mrówkach wiecie wszystko, to autorka i tak was zaskoczy. Opisane jest tu wszystko. Od budowy mrowiska począwszy, przez cykl rozwojowy mrówek, po gatunki tych różnorodnych owadów oraz sposoby ich hodowli. Kompendium pełną gębą, pomimo zdawałoby się niewielkich rozmiarów. Książka napisana przystępnym językiem, najmłodsi czytelnicy nie mają problemów ze zrozumieniem treści, a wiedza po prostu sama wędruje do głowy. Na dodatek przyjemne dla oka ilustracje, świetnie uzupełniają tekst poszczególnych rozdziałów. Nie pozostaje mi nic innego niż zachęcić wszystkich do lektury. Polecam.

Mrówki – mimo że występujące tak powszechnie w naszym najbliższym otoczeniu – czyli wydawać by się mogło, że są tak powszechne i nijakie – jednak są niezwykłe. Mają swoje tajemnice, a ta książka sprawia, że nigdy nie powiecie o tym malutkim stworzonku: „Ot, to tylko taka zwykła mrówka”. Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju i właśnie … niezwykła. A jeśli znalazła się gdzieś blisko Was – np. na tarasie, na parapecie to na pewno nie znalazła się tam przypadkowo. Zjawiła się, ponieważ ma do wypełnienia jakąś ważną misję. Książka zawiera całe mnóstwo ciekawostek na temat mrówek małych i dużych. Te najmniejsze mają zaledwie 1 milimetr, te największe na świecie – nawet 4 centymetry. W Polsce nie spotyka się mrówek dłuższych niż 2 centymetry – o tym też przeczytacie w tej książce. W każdym razie naukowcy doliczyli się ok. 15 tysięcy gatunków i podgatunków mrówek. I ponoć drugie tyle czeka w kolejce na odkrycie. A więc do dzieła. Może właśnie ta książka obudzi w dzieciach ducha odkrywcy i badacza? A co jeszcze znajdziecie tutaj? Informacje na temat budowy mrówek, ich życia w licznej społeczności (w Polsce jedna kolonia mrówki ćmowej może liczyć nawet ponad milion robotnic!),podziale obowiązków w mrówczej rodzinie, zajęciach robotnic, powstawaniu nowych kolonii mrówczych, larwach, budowie mrowiska, przywilejach królowej, pożywieniu mrówek. Poznacie różne gatunki mrówek na całym świecie – jak już pisałam wcześniej – jest ich naprawdę baaaardzo dużo. Jacy wrogowie zagrażają mrówkom? Jest ich też dość spora liczba. Wśród tych egzotycznych wymienić należy mrówkojada, mrównika i tamanduę. Na szczęście mrówki mają silną broń rażenia – i to skuteczną – niektóre z nich mają żądło z silnym jadem, wszystkie natomiast posiadają żuwaczki, które mogą przeciwnika pociąć na kawałki. Robotnice do tego mogą jeszcze strzelać kwasem mrówkom.
Ci, którzy chcą zająć się tematem bardziej naukowo znajdą tu wiele praktycznych wskazówek na przykład nt. obserwacji tych zwierząt oraz ich hodowli w formikarium. Książka podaje najmłodszym w ciekawy i przystępny sposób solidną partię wiedzy o małych żyjątkach. Uczy obserwacji zwierząt, które praktycznie są w zasięgu ręki. Wystarczy wyjść do ogrodu, do lasu. Niektórych mrówki odwiedzają też w domach. Generalnie każdy może obserwować mrówki. W środku znajdziecie też ilustracje autorki – raz na poważnie, raz z przymrużeniem oka.

Oczywiście nie jest to kompendium, ale ładnie, kolorowo wydane. Warstwa wiedzy w sposób atrakcyjny, ciekawostkowy podana. O mrówkach ogólnie - tych znanych nam bliżej gatunkach i bardziej egzotycznych przedstawicielach tych owadów.

• Polecane
  • Przeczytane - KORNEL
  • Samodzielne
  • Komiks
  • Biblioteka NDM

Dodaj cytat z książki Mrówki małe i duże