Droga do domu

Wydawnictwo Literackie
2016-06-02
2016-06-02
Michał Ronikier
Afryka literatura amerykańska niewolnictwo poszukiwanie sensu życia przemoc relacje rodzinne saga siostra USA zazdrość niewolnice Ghana
Inne

Biografia Czarnego Lądu

Konto usunięte
Konto usunięte

Powiedziałabym, że książka jest zbiorem opowieści, tworzących sage. Napisana w sposób, w który ciężko jest się oderwać od czytania. Minusem zdecydowanie są zbyt powierzchownie potraktowane historie, jak dla mnie książka mogłaby byc podzielona na kilka tomów, gdzie bardziej czytelnik mógłby zgłębić sie w dzieje postaci. Mimo to polecam, dobra książka, która daje niewątpliwie dużo przemyśleń na temat niewolnictwa i kolonializmu, mimo, ze nie jest to super historycznie przedstawione i z historii na historię przeskakujemy w latach rozgrywanej akcji.

"Napisana z rozmachem saga obejmująca 7 pokoleń"... Serio?
To z pewnością nie jest saga, bardziej zbiór opowiadań, zresztą raczej z tych krótszych. Na każdego z 14 bohaterów przypadało tak mało miejsca, że nie sposób było zawrzeć jakichkolwiek szczegółów ich życia.
Historia Afryki, Ameryki i niewolinictwa leży. W całej książce pamiętam jedną datę i to nie w odniesieniu do wydarzeń historycznych. Wyglądała jakby ją ktoś tam wkleił.
Co do 7 pokoleń - tu jest moje największe zastrzeżenie. Jakby nie drzewo genealogiczne na początku, można by odnieść wrażenie, że wszystko dzieje się w jednym czasie. Nie ma rewolucji, zmiany poglądów, jakiejkolwiek zmiany tła wydarzeń. Wszystko dzieje się nie wiadomo kiedy, ludzie tak samo myślą i tak samo funkcjonują przez całe 300 lat.
Bardzo duże rozczarowanie.

"Napisana z rozmachem saga obejmująca 7 pokoleń"... Serio?

,,Droga do domu '' jest debiutem literackim Yaa Gyasi, autorki pochodzącej z Ghany. To wielopokoleniowa saga rodzinna rozpoczynająca się w XVIII wieku , a kończąca na początku wieku XXI. Powieść zaczyna się od narodzin dwóch czarnoskórych przyrodnich sióstr, których losy układają się zupełnie inaczej. Jedna z nich zostaje sprzedana jako niewolnica do Ameryki, druga całe życie spędza w Ghanie. Potem opowieść toczy się dwutorowo na dwóch kontynentach. Powieść jest ciekawa i bardzo odmienna od europejskich sag, wiadomo inna kultura, inna historia. Akcja na początku toczy się w Afryce, gdzie ludzie żyli według rytuałów, przesądów przekazywanych z pokolenia na pokolenie tocząc walki pomiędzy plemionami. Rodzina jednej z sióstr,która trafiła do Stanów Zjednoczonych boryka się z całkiem innymi problemami, niewolnictwem, wojną secesyjną, segregacją rasową, wykluczeniem. Wśród kilku pokoleń tej rodziny miłość walczy z nienawiścią , zemsta z przebaczeniem , prawda z kłamstwem. Książka podobała mi się, chociaż uważam,że autorce głównie chodziło o pokazanie problemu traktowania czarnoskórych, nie skupiała się bardzo na tej konkretnej rodzinie jak na sagę przystało, przeskakiwała błyskawicznie na następne pokolenia tak że momentami trudno było mi ogarnąć te wszystkie koligacje rodzinne. Książka inna niż wszystkie , zdecydowanie warta przeczytania.

Bardzo ładna książka, która uczy historii i zrozumienia

Bardzo ładna książka, która uczy historii i zrozumienia

Wspaniała wielopokoleniowa historia czarnoskórych poprzez Afrykę do Ameryki. I choć temat niejednokrotnie ciężki to język książki przyjemny, a fabuła historii wciągająca. Pecam, lektura miła.

Fascynująca afrykańska saga siedmiu pokoleń obejmuje ponad dwa stulecia. Autorka nie rozpisała jej na kilka tomów. W każdym z czternastu rozdziałów jednotomowej powieści główną postacią jest pokoleniowy przedstawiciel jednego z dwóch afrykańskich rodów, wywodzących się od Effii i Esi, żyjących pod koniec osiemnastego wieku.

Obie są pięknymi dziewczynami. Nie wiedzą, że są siostrami. Dzieciństwo i wczesną młodość spędzają w wioskach dwóch sąsiednich i często ze sobą walczących plemion na Złotym Wybrzeżu, Fante i Asante. Jedna zostaje sprzedana na żonę, a właściwie nałożnicę brytyjskiego gubernatora Twierdzy na Cape Coast. Druga poprzez porwanie, więzienie w lochach Twierdzy i morderczy morski transport trafia jako niewolnica na Południe Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Niezwykłość formy książkowego debiutu Yaa Gyasi, Amerykanki urodzonej w Ghanie, niesie za sobą takie oto konsekwencje, że trudno mówić o płynnej ciągłości w przedstawianiu międzypokoleniowych dziejów afrykańskich rodzin. Autorka doprowadza bohaterów poszczególnych rozdziałów do jakichś przełomowych momentów w ich życiu, po czym powracają oni najczęściej dopiero we wspomnieniach potomków. Taka rwana kompozycja w niczym nie zubaża jednak bogactwa przekazu, czyli panoramicznego obrazu obyczajowości, plemienno-rodzinnych zależności i stosunku do kolonizatorów na Czarnym Lądzie, ani niewyobrażalnie skomplikowanych problemów adaptacyjnych w Nowym Świecie, łącznie z ucieczką przed niewolnictwem, walką z segregacją rasową czy narkomanią w Harlemie. Ponadto, udało się autorce maksymalnie spersonifikować wiodące postaci i ich historie, a przy tym unikać stereotypowych uproszczeń w rysunku społeczno-politycznego kontekstu, jakie mogłyby prowadzić do jego rozmycia, co czyni z „Drogi do domu” lekturę po prostu niezmiernie ciekawą.

Trudno mi nie wyrazić zachwytu pisząc o książce oraz podziwu, że gdy pierwsze wydanie „Homegoing” się ukazało, autorka powieści miała zaledwie 26 lat. Gorąco ją polecam.

Obie są pięknymi dziewczynami. Nie wiedzą, że są...

Daje do myślenia. Dobrze się czyta. Jedyny minus to to, że jak już przyzwyczajasz do bohatera, cyk kolejny rozdział i pozornie nowa historia.

Jestem wdzięczny Yaa Gyasi za możliwość obcowania z książką, która przestawia coś w głowie. Czyni świat bardziej wielowymiarowym, uwrażliwia na nowe bodźce.
"Droga do domu" to epopeja. Ale nie taka napompowana, moralizująca z ambicją objaśnienia świata. Wręcz przeciwnie - finezyjna narracja zaznajamia nas z losami bohaterów, których osobiste historie zawarto w lekkostrawnych nowelach. Dopiero po ich połączeniu ukazuje się czytelnikowi szeroki obraz konsekwencji doświadczenia kolonializmu, niewolnictwa i systemowego rasizmu.
Każda z noweli to autonomiczna opowieść, ze swoistym stylem (od realizmu magicznego przez powieść drogi po melodramat),zestawem bohaterów i kompozycją złamaną punktem zwrotnym na tyle świeżym, że niemal każdy zapada w pamięć na długo. Jak dla mnie - jedna z lektur roku!

Bardzo się rozczarowałam. Pomysł na książkę jest fantastyczny, ale niestety mam po lekturze ogromny niedosyt i to nie ten pozytywny. Bardzo żałuję, że wszystkie postaci dostały tak mało czasu na swoje historie. Aż się prosić aby z każdego pokolenia zrobić osobny tom powieści.
Druga rzecz, która bardzo mnie męczyła to chaos w kolejności bohaterów. Potrzebowałam chwili żeby odgadnąć czyim dzieckiem jest kolejna postać, przez co do żadnej nie mogłam się przywiązać i jej polubić.
Szkoda, bo to mogła być fenomenalna seria! A jest tylko dobra książka.

" - Jesteś niczym znikąd. Nie masz matki, a teraz nie masz ojca.
- Spojrzała na jej brzuch i zaśmiała się.'
ps.- jak bardzo można nienawidzić?

" - Jesteś niczym znikąd. Nie masz matki, a teraz nie masz ojca.
- Spojrzała na jej brzuch i zaśmiała się.'
ps.- jak bardzo można nienawidzić?

• Afryka
  • 2016