Literackie rozmowy Google’a

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.08.2017

„Książki mogą nas zabrać w podróż kosmiczną, przenieść do Westeros lub do podziemnej kolei, przeżyć za nas 11-milową pieszą wędrówkę wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i nauczyć nas kilku kulinarnych sztuczek”. Tak przynajmniej widzą to organizatorzy literackich Talks at Google – rozmów z pisarzami przeprowadzanych w siedzibie Google.

Literackie rozmowy Google’a

Talks at Google można porównać do wykładów TED – konferencji naukowych organizowanych przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania”. Talks at Google to z kolei spotkania z najbardziej wpływowymi myślicielami, twórcami i innowatorami na świecie. Wśród nich znajdują się również pisarze. W tej chwili można obejrzeć wystąpienia m.in. tych autorów:

1. Andy Weir, autor bestsellerowego Marsjanina – nie tak dawno temu zekranizowanego – czyta pierwszy rozdział książki i dzieli się swoimi doświadczenia jako researchera, gdy poszukiwał naukowych potwierdzeń przedstawianych przez siebie wydarzeń. Rozmowę z pisarzem znajdziecie tutaj.

2. Angela Duckworth, autorka książki Upór. Potęga pasji i wytrwałości, wyjaśnia, jaka jest jej definicja talentu oraz jakie są zaskakujące czynniki decydujące o tym, czy ktoś osiągnie sukces. Spotkanie z nią obejrzycie tutaj.

3. Cheryl Strayed opowiada o swojej podróży szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej, dzięki której napisała książkę Dzika droga. Jak odnalazłam siebie. Jej historii możecie posłuchać tutaj.

4. Christopher Hitchens opowiada, co doprowadziło go do napisania książki Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa. W swojej wypowiedzi uwzględnia zarówno naukowe fakty, jak również etykę i historię świata. Posłuchajcie i obejrzyjcie tu.

5. Wielokrotnie nagradzany pisarz, Colson Whitehead, zdradza, co zainspirowało go do napisania książki Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki. Odpowiada również na pytania publiczności, m.in. dotyczące niewolnictwa. Film z jego udziałem znajdziecie tutaj.

6. George R. R. Martin, twórca Pieśni Lodu i Ognia, odpowiada na pytania publiczności. Przeróżne pytania… Sprawdźcie tutaj.

7. Lucy Kalanithi, żona Paula Kalanithiego, który na kilka miesięcy przed śmiercią w książce Jeszcze jeden oddech opowiada o swojej walce z rakiem, wyjaśnia, czym jest dla niej bliskość z ludźmi osiągana poprzez cierpienie. Dzieli się również swoimi bolesnymi doświadczeniami – tutaj.

8. Z kolei Salman Rushdie zastanawia się nad tym, jak możemy dostrzec samych siebie w przeszłości i interesujących rzeczach, które można odkryć w świecie sprzed 400 lat. Tutaj.

9. Wreszcie, Yaa Gyasi, autorka powieści Droga do domu, mówi o silnych kobiecych postaciach ze swojej książki i o tym, jak podróż do rodzinnego miasta matki, Abakrampy w Ghanie, stała się dla niej inspiracją do jej napisania. Posłuchajcie i obejrzyjcie tu.

Więcej nagrań znajdziecie na stronie Talks at Google.

Gdybyście mieli taką możliwość, z jakim autorem i o jakiej książce chcielibyście porozmawiać?


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
brzanka  - awatar
brzanka 18.08.2017 15:31
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Jest jeszcze rozmowa z Gaimanem :) https://talksat.withgoogle.com/talk/an-evening-with-amanda-palmer-neil-gaiman

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 01.08.2017 14:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post