Droga do dobrej książki

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.07.2017

Pogoda jak dotąd niezbyt sprzyjała wyruszeniu w drogę, przed siebie i gdzie oczy poniosą. Tym chętniej sięgamy po tytuły, które mogą nas zabrać daleko stąd. A czy zastanawialiście się kiedyś, dokąd prowadzą drogi w książkach? Przeprowadziliśmy szybką analizę w bazie lubimyczytać.pl i oto, co odkryliśmy.

Droga do dobrej książki

Istnieje mnóstwo dróg. Wszystkie prowadzą do Rzymu. Tak przynajmniej mówią...

Droga do piekła, Majgull Axelsson

Czterdziestokilkuletnia Cecylia jest pracownikiem szwedzkiej ambasady na Filipinach. Katastrofa – wybuch wulkanu Pinatubo – zmienia gwałtownie jej życie i skłania do rozrachunku z przeszłością: latami dzieciństwa i młodości w szwedzkim miasteczku, nieudanym małżeństwem, pracą charytatywną w Indiach, śmiercią matki. Tłem tej doskonale skomponowanej, zaskakującej głębią psychologiczną powieści jest skomplikowana sytuacja społeczna i polityczna Filipin oraz losy uwikłanych w nią ludzi. Droga do piekła, wydana po raz pierwszy w 1994 roku, to powieściowy debiut Axelsson, nagrodzona między innymi prestiżową nagrodą Moy Martinson.

Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary, Lawrence Wright (#PatronatLC)

Przenikliwa analiza świata scjentologii, która powstała na podstawie materiałów archiwalnych oraz ponad dwustu wywiadów przeprowadzonych z obecnymi i byłymi członkami Kościoła. Swą opowieść autor osnuł wokół życiorysów dwóch najświętszych dla scjentologów postaci: autora powieści science fiction L. Rona Hubbarda, w którego niespokojnym umyśle zrodziła się idea nowej religii, idealnie dopasowanej do kryzysu duchowego, jaki dotknął Amerykę po II wojnie światowej, oraz Davida Miscavige’a, ambitnego i bezwzględnego następcy Hubbarda, któremu przypadło w udziale trudne zadanie utrzymania pozycji Kościoła w obliczu ciągłych skandali i problemów prawnych.

Droga do szaleństwa, H.P. Lovecraft

H.P. Lovecraft (1890-1937) urodził się w Providence, gdzie spędził większość życia. Utwory publikował głównie w biuletynach organizacji pisarzy amatorów i niskonakładowych czasopismach miłośników fantastyki. Jego dzieła zyskały popularność dopiero w latach 50. i 60., kiedy zostały obwołane rewelacją literacką przez część krytyki amerykańskiej i europejskiej, pociągając lawinę naśladownictw. Prekursor fantastyki naukowej, interesował się również kultami i obrzędami religijnymi. W swych utworach, których akcja osadzona była głównie w Nowej Anglii, łączył znajomość realiów kulturowych i geograficznych danego regionu z własną wizją pradziejów Ziemi. Najsłynniejsze jego opowiadania składają się na tzw. „cykl Cthulhu" i należą do nich m.in. „Zew Cthulhu", „Koszmar w Dunwich", „Widmo znad Innsmouth", „W górach szaleństwa", a także powieść „Przypadek Charlesa Dextera Warda". Obecnie Howard Philips Lovecraft jest powszechnie uznawany za XX-wiecznego klasyka literatury grozy.
Co tu dużo mówić: klasyka opowieści grozy.

Droga do domu, Yaa Gyasi

XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu.
Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.
Yaa Gyasi, nowa gwiazda literatury amerykańskiej, z ogromnym wyczuciem i talentem opowiada dalsze losy bohaterek i ich potomków. Efektem jest niezwykła powieść, rozciągnięta w czasie na niemal 300 lat. Mroczne czasy niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejska kolonizacja Afryki, walka Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość - Droga do domu to wciągająca saga i prawdziwa eksplozja emocji. Powieść bardzo amerykańska, a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.

Droga do domu, Gabriela Gargaś (#PatronatLC)

Pięć kobiet, pięć historii, pięć marzeń do spełnienia, jedna wspólna podróż.
Ewa rozstaje się z Pawłem, mężczyzną swojego życia.
Alicji wciąż trudno pogodzić się ze śmiercią męża. Matylda obwinia siebie za wypadek samochodowy, w którym straciła najważniejszą osobę.
Antonina, starsza pani z bagażem doświadczeń i wielką pogodą ducha, postanawia odwiedzić przyjaciółkę, która mieszka nad morzem.
Namawia ją do tego wnuczka, Majka, która za wszelką cenę pragnie wyrwać się z małego miasteczka. Wszystkie kobiety mają powód, aby udać się w podróż, choćby na koniec świata. Każda z nich szuka czegoś innego, ale razem jest łatwiej stawić czoło swoim demonom. Na końcu podróży, w pięknym, słonecznym Sopocie przekonają się, że dom to szczęście i spokój duszy, nieważne w jakim miejscu się znajdujemy. A wybaczenie to jedno z najważniejszych słów. Poruszająca opowieść o tym, jak trudną sztuką czasem jest przyjęcie tego, co otrzymujemy od życia.

Droga do Rio. Historie polskich emigrantów, Aleksandra Pluta (#PatronatLC)

Emigracja, pamięć, historia i tożsamość – to wokół tych tematów osnute są opowieści polskich imigrantów w Rio de Janeiro, z którymi rozmawiała Aleksandra Pluta.
Co łączy ze sobą bohaterów tej książki? Większość z nich przybyła do Brazylii podczas II wojny światowej lub niedługo po jej zakończeniu. Jedni nie mogli odnaleźć dla siebie miejsca w Polsce, która znalazła się pod okupacją sowiecką. Innym trudno było zapomnieć koszmar Holocaustu. Wszyscy zaczęli nowe życie w odległym kraju, którego język, klimat i zwyczaje daleko odbiegały od tych rodzimych. Emigracja, będąc utratą tego, co znane i swojskie, okazała się jednak dla większości bohaterów wyzwaniem i szansą na nowe, często lepsze, życie.

Wspomnienia bohaterów tej książki, których tłem są jedne z najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, stanowią dziś cenne źródło historyczne. A ich publikacja w Polsce niech będzie dla nich symbolicznym powrotem do kraju.

Droga do ciebie, J.P. Monninger (#PatronatLC)

Romantyczna i malownicza opowieść, która dzieje się w wyjątkowym momencie życia młodej kobiety. Heather kończy naukę w college’u i wyrusza w podróż po Europie w towarzystwie dwójki najlepszych przyjaciół. Zostawia za sobą szkolne obowiązki, a dorosłość dopiero wisi w powietrzu. Przed nią już tylko to jedno jedyne lato, by być naprawdę wolną. Heather nawet nie oczekuje, że spotka kogoś takiego jak Jack. Nieoczekiwanie dostrzega w nim miłość swojego życia. Jack jest tajemniczym, starszym od Heather o kilka lat mężczyzną, który zainspirowany dziennikami dziadka postanawia odwiedzić różne miasta w Europie. Niecodzienna podróż staje się dla Heather przygodą życia. Jednak pewna tajemnica, którą skrywa Jack, zmienia dosłownie wszystko.

Jakie jeszcze tytuły zaczynające się od „droga do” dodalibyście do naszego zestawienia?


komentarze [15]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
EdyMon  - awatar
EdyMon 31.07.2017 11:59
Czytelniczka

Dzika droga. Jak odnalazłam siebie- Świetna książka. Polecam!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dzika droga. Jak odnalazłam siebie
Ghostwriter  - awatar
Ghostwriter 30.07.2017 22:14
Czytelnik

Droga do Omaha

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Droga do Omaha
Bożena  - awatar
Bożena 30.07.2017 16:02
Czytelniczka

Droga do Różan
Tytuł pierwszej części jest jednocześnie tytułem cyklu składającego się z 5 części.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Droga do Różan
marisa  - awatar
marisa 30.07.2017 07:55
Czytelnik

Chciałam napisać "Droga do Avonlea" ale to przecież był serial ;-) więc napiszę "Droga do Zielonego Wzgórza" książka opisuje co się działo w życiu rudowłosej dziewczynki zanim trafiła pod opiekę Maryli i Mateusza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lubięczytać  - awatar
lubięczytać 29.07.2017 22:55
Czytelniczka

Hmm, Lion. Droga do domu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Lion. Droga do domu
Paula  - awatar
Paula 29.07.2017 22:08
Czytelniczka

A może Droga donikąd

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Droga donikąd
Veronica  - awatar
Veronica 29.07.2017 14:53
Czytelnik

Jest i Drogaprzez postapokaliptyczny swiat.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Droga
awatar
konto usunięte
29.07.2017 20:00
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awita  - awatar
awita 29.07.2017 14:06
Czytelniczka

Polecam trzy książki - również niewesołe:
Długa droga w dół. Brytyjczyk Nick Hornby pisze o czwórce nieudaczników/indywiduów , którzy w ostatniej chwili odwołali swoje samobójcze plany i nie skoczyli w dół z dachu londyńskiego wieżowca. Przewrotna, pisana na luzie, ciepła i pełna znakomitych dialogów - taka jest ta książka. Wbrew...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Długa droga w dół  Droga do domu  Droga
Róża_Bzowa  - awatar
Róża_Bzowa 29.07.2017 13:56
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Mam skojarzenia wojenne Droga wiodła przez Narvik

Ale także psychologiczne i metafizyczne Droga rzadziej przemierzana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego

A także...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Droga wiodła przez Narvik  Droga rzadziej przemierzana. Nowa psychologia miłości, wartości tradycyjnych i rozwoju duchowego  W drodze
dra  - awatar
dra 29.07.2017 11:59
Czytelniczka

Dlaczego droga do dobrej książki, droga do czytania musi prowadzić przez brzydką pogodę jak sugeruje autor. Jako propozycje padają książki melancholijne, o trudach życia, takie dopasowane do obrazka przewodniego.
Jest lato, może nie każdy ma dobrą pogodę ale to nie znaczy, że nie można sięgnąć po pozycje wesołe, poprawiające pogodę za oknem.
I tu natrafiłam na problem. Otóż...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej