Wadim

Вадим
klasyka
rosyjski
Justyna

Творческое наследие гениального русского поэта Михаила Юрьевича Лермонтова (1814-1841) - сокровищница глубокой, мощной мысли и удивительно легкого, трепетного слова. Его время не могло дать ему ту арену для действия, в которой так нуждался его активный волевой характер. Он умер, не успев окончательно примириться с жизнью, и следовавшие за ним поколения всегда воспринимали его как бунтаря-Прометея, восставшего на самого Бога, как трагическую жертву внутренних противоречий, как воплощение вечно печального духа отрицания и сомнения.

źródło opisu: https://www.livelib.ru/book/1000527333-vadim-mihail-yurevich-lermontov

źródło okładki: https://www.livelib.ru/book/1000527333-vadim-mihail-yurevich-lermontov

Justyna | 2017-05-07
Na półkach: 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Niesamowita powieść historyczna, która niestety nie została ukończona, co jest strasznym ciosem dla czytelników. Książka kończy się w takim momencie, że naprawdę aż ciężko uwierzyć, że nigdy nie dowiemy się jak Lermontow chciał tę historię skończyć. Zapewne zaprzestał pisania, bo wymknęło się spod kontroli - gdyż bardziej niż na wydarzeniu historycznym, czyli buncie kozaków przeciwko szlachcicom, skupiał się na demonicznej jednostce (tytułowym Wadimie), którego życiowym celem była zemsta na szlachcicu Palicynie, który doprowadził do rozpadu rodziny Wadima. Jego nienawiści, chęci zemsty, brzydocie (porównywany do Quasimodo) i okrucieństwu przeciwstawił autor obraz niewinnej i młodej Olgi, która była uosobieniem anioła. Zakochała się w synu Palicyna, Juriju, którego Wadim nienawidził w takim samym stopniu jak jego ojca więc ta miłość była skazana na niepowodzenie... Wadim całkowicie zawładnął osobą siostry, chciał ją sobie podporządkować i tylko ją kochać na całym świecie, musiała...

Lilian | 2017-05-20
FannyBrawne | 2017-05-08