Hiv Infection &&& The Cardiovascular System

Wydawnictwo: Karger
zdrowie, medycyna

Past studies revealed that HIV infection may implicate diverse cardiac diseases such as cardiomyopathy, coronary heart disease, cardiac neoplasms, endocarditis or pericarditis. In addition, it was found that highly active antiretroviral therapy (HAART) often causes as an adverse effect a metabolic syndrome characterized by lipodystrophy/lipoatrophy, dyslipidemia and insulin resistance, leading to an increase in coronary artery disease and stroke. This book focuses on the most recent findings