Siostra

Tłumaczenie: Feliks Netz
Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich
Abdita

"Nie miałem sił, aby jeszcze raz stanąć przy oknie i zasmakować piękna, jakie Florencja oferuje zachwyconemu przybyszowi... Choroba ma swoje tajemnice, a one były znawczyniami tajemnic ludzkiej nędzy, udręki i hańby. W nocy przynosiły mi do łóżka to zabronione szczęście, wiedząc, że zarówno męka, jak i rozkosz z okrutną obojętnością szukają schronienia w godnym politowania ciele. I obywały się bez słów: uśmiechały się, słuchały i pielęgnowały. [...] Te cztery siostry... czy naprawdę nie patrzyły na męskie ciało kobiecym okiem? Czasem zdawało mi się, że jednak tak. Nie były wstydliwe, nie uskarżały się, nie były pruderyjne; pod zakonną szatą żyły czujne zmysły i wrażliwe dusze.

Siostra musi zdecydować, czy chce być powieścią, czy wspomnieniem. To największy wysiłek w ramach pisarskiego przedsięwzięcia".
Sándor Márai

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
fossa książek: 321

Pasja znaczy cierpieć

Ostatnią rzeczą, jaką można się spodziewać po kolejnej wydanej książce Sándora Márai jest to, że będzie ona tak oczywista jak jej tytuł. To tylko pozory, bo już sama tożsamość owej tytułowej „Siostry” okazuje się jeśli nawet nie tajemnicą to przynajmniej przyczyną wielu nieprzespanych nocy dla głównego bohatera. Na tym nie kończą się wątpliwości, które zdaje się, że z premedytacją podsuwa sam autor. Osobliwe okoliczności niemal od początku wyznaczają postępy w tej fabule; począwszy od niepokojących wydarzeń w hotelu po przymusową hospitalizację głównego bohatera, który wpisując się w tę konwencję na kartach tejże powieści funkcjonować będzie nie inaczej jak Z.

Zmyślny epizod, którego świadkami jesteśmy zaraz na początku stanowi zaledwie przyczynek do przyszłych zdarzeń. Podczas, gdy w Europie szaleje w najlepsze II wojna światowa, w małym węgierskim hotelu na prowincji dochodzi do przypadkowego spotkania pewnego pisarza ze znanym kompozytorem. Niegdyś rozchwytywany i wybitny pianista - wspomniany wcześniej Z. - niespodziewanie znika z muzycznej sceny i nigdy więcej się na niej nie pojawia. Pobieżne wzmianki, poczynione jeszcze w hotelu pomiędzy dwojgiem bohaterów dają nieco wyobrażenia o powodach tej nagłej absencji. Dopiero jednak rękopis, złożony na ręce pisarza (a zarazem i na nasze), ukazuje prawdziwe koleje losu zapomnianego w wojennej kurzawie pianisty.

Właściwą cześć książki stanowią właśnie słowa spisane przez samego Z., a dotyczące wydarzeń rozgrywających się kilka lat wcześniej we Florencji. Wówczas Z. przeżył swój własny dramat, kiedy to zapadł na tajemniczą chorobę, podobnie bezimienną jak on sam. Tutaj rozpoczyna się pieczołowity opis zachorowania, objawów, kuracji oraz szpitalnej codzienności muzyka. Od tej pory rzeczywistość bohatera wypełnia cierpienie, morfinowe odurzenie, czasem wspomnienia przerywane regularnymi wizytami lekarzy i pielęgniarek. To właśnie cztery siostry mają szczególny udział w powrót do zdrowia słynnego pacjenta, a zwłaszcza jedna z nich.

Przy okazji spotkania z „Siostrą” odkryłam, że jestem bardziej pragmatycznym czytelnikiem niż myślałam - zaraz interesują mnie konkrety, diagnozy, a (przypadkowe bądź zamierzone?) nieścisłości w imionach nie dają mi spokoju. Tymczasem Sándor Márai nic sobie z tego nie robi, unosi się ponad takimi przyziemnymi sprawami jak medyczne detale - zamiast tego skupia się na doznaniach i zmysłach, wprawnie poruszając się pomiędzy cierpieniem a artystyczną pasją. „Siostra” ma w tym względzie wiele do zaoferowania; tłumaczy na swój sposób chorobę i jej przyczyny. W istocie, możemy doszukiwać się tu pytania o cenę poświęcenia i oddania się bez reszty sztuce.

Takich książek już się nie pisze, ale na szczęście można je czytać. Sándor Márai oddaje w nasze ręce prozę subtelną i wyrafinowaną, a momentami tak intymną, że siłą rzeczy chce się szukać jakichś adekwatnych śladów w biografii jej twórcy. Z wydania kolejnej książki tego węgierskiego pisarza powinni ucieszyć się nie tylko amatorzy jego prozy, ale również wszyscy ci, którzy w literaturze cenią sobie niekonwencjonalne rozstrzygnięcia.

Anna Aniszczenko

NullnFull | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Ogromnie poruszająca książka. Język jak to zwykle u Marai wspaniały, bezbłędny, zachwycający. Fabuła wciągająca choć od pewnego momentu skupiająca się całkowicie na stanach wewnętrznych głównego bohatera. Opisy przeżyć są tak intensywne, że po przeczytaniu poczułam się całkowicie wyczerpana. Wszystko doprawione szczyptą muzycznych przenośni i słownictwa. Ta opowieść stawia najważniejsze pytania dotyczące sensu życia i natury śmierci. Niełatwa lektura choć przynosząca wiele materiałów do rozmyślań.
Niepokojąco piękna. Polecam.

ania | 2018-01-16