Freud i inni: Historia współczesnej myśli psychoanalitycznej

Okładka książki Freud i inni: Historia współczesnej myśli psychoanalitycznej Margaret Black, Stephen Mitchell
Okładka książki Freud i inni: Historia współczesnej myśli psychoanalitycznej
Margaret BlackStephen Mitchell Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psychiatria i psychoterapia zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Psychiatria i psychoterapia
Freud and Beyond
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2017-01-01
2017-01-01
Joanna Gilewicz

Okładka książki Radość każdego dnia. Jak osiągnąć wewnętrzną harmonię. Katie Byron, Stephen Mitchell
Radość każdego... Katie Byron, Stephe...
Radość każdego... Katie Byron, Stephe...
Okładka książki Kochaj, co masz! Cztery pytania, które zmienią twoje życie Katie Byron, Stephen Mitchell
Kochaj, co mas... Katie Byron, Stephe...

Jest to syntetyczne i jednocześnie bardzo przystępnie napisane kompendium wiedzy o współczesnych oraz historycznych nurtach psychoanalizy. Autorzy piszą zrozumiałym językiem, a wnioski podsumowują stosowanymi przykładami (co ciekawe przykłady zawsze pojawiają się w tekście tylko gdy czytelnik zaczyna wątpić w swoje rozumienie tego co właśnie przeczytał). Wygląda na to, że sami autorzy mają swoje preferencje dotyczące wybranych teorii psychoanalitycznych, ale ... nie da się tego odczuć czytając książkę (można to jedynie wywnioskować z analizy bibliografii) - są uczciwi i rzetelni w opisywaniu przeróżnych teorii analitycznych (może tylko Lacanowi poświęcono w książce nieproporcjonalnie mało miejsca, ale w przypadku teorii Lacana nie ma się co dziwić - i tak nikt by z tego nic nie zrozumiał).
Ta książka zrobi wrażenie na wszystkich zainteresowanych psychoterapią i psychoanalizą w szczególności. Godne polecenia!

"Freud i Inni - historia myśli psychoanalitycznej" to książka opowiadająca nam w sposób dość wyczerpujący wszelkie tajniki psychoanalizy. Jej historię, odłamy, teorię czy także technikę.

Autorzy dość solidnie podeszli do tematu ale nic w tym dziwnego gdyż sami są specjalistami w tej dziedzinie. Książka jest podzielona na 9 odrębnych działów. Każdy z nich mówi nam o psychoanalizie w wybrany przez autorów sposób co jest niewątpliwie plusem tej pozycji. Dzięki nim poznajemy wielu psychoanalityków którzy sporo wnieśli do tej dziedziny psychologii. Minusem może być zbytnia schematyczność autorów. Co rozdział możemy spodziewać konkretnego schematu, co w jakimś tam momencie może być nużące.

Ogólnie rzecz biorąc jest to pozycja nie tylko dla pasjonatów ale także dla zwykłych czytelników, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o psychoanalizie a nawet o psychologii. Dzięki niej czytelnik może lepiej poznać świat psychoanalizy dowiadując się na czym ona przede wszystkim polega, skąd się wywodzi i jak się formułowała przez lata. Reasumując - bardzo dobra książka ; )

• Psychologia
  • Studia kulturowe i nie tylko
  • Psychoterapia, psychoanaliza, psychologia
  • Rok 2020
  • Psychoterapia/Psychoanaliza

Dodaj cytat z książki Freud i inni: Historia współczesnej myśli psychoanalitycznej