Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie.

Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Sleep Revolution
zdrowie, medycyna
Sophy

Niedobór snu powoduje groźne konsekwencje dla naszego zdrowia. Potrzebujemy go, by cieszyć się życiem i sprawować nad nim kontrolę. Wyśpij się! to oparta na badaniach naukowych książka, która przybliży czytelnikowi zagadnienia dotyczące snu – od jego historii do roli marzeń sennych. Ujawnia istotną rolę, jaką odgrywa sen dla naszego funkcjonowania. Autorka udowadnia, że obecnie mamy...

Autorka udowadnia, że obecnie mamy skłonność do ograniczania liczby godzin snu, co pogarsza stan naszego zdrowia i wpływa negatywnie na komfort życia osobistego, seksualnego oraz zawodowego. Porusza temat naszego uzależnienia od technologii, która zakłóca sen oraz wskazuje na zgubne konsekwencje stosowania leków nasennych.

Książka zawiera wiele cennych zaleceń i wskazówek, jak najlepiej wykorzystać niesamowitą potęgę zdrowotną snu.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/poradniki/wyspij_sie,p1675462625

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/poradniki/wyspij_sie,p1675462625

Kasiag | 2019-08-09

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, pomimo że zawiera trochę danych statystycznych i mniej lub bardziej poważnych wypowiedzi specjalistów jak i celebrytów na temat snu, które momentami niekoniecznie przekonują i "wyglądają" poważnie umieszczone w książce z gatunku popularno-naukowych. Autorka określana jest bowiem już na okładce jako specjalistka w sprawach związanych ze snem - nie da się niestety tego odczuć. Chyba najbardziej brakowało mi w tej książce rozdziału o śnie z czysto medycznego punktu widzenia.
Jest to moja pierwsza i na pewno nieostatnia pozycja, którą przeczytam na temat snu, gdyż ta zdecydowanie go nie wyczerpuje, a jedynie może stanowić luźny, średnio udany poradnik dla każdego.

Eternal | 2019-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Jest to dopiero pierwsza książka na temat snu, która "wpadła" mi w ręce. Większość książki jest podparta mniejszymi lub większymi badaniami naukowymi, więc myślę, że treść dosyć rzetelna, aczkolwiek nie prześledziłem osobiście każdego przypisu.

MòlkaKsiążkowa | 2018-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2018

Na szczęście nie mam żadnych problemów ze snem. Książkę przeczytałam z czystej ciekawości. Od kiedy pamiętam, sen był dla mnie zawsze bardzo ważny, 7-8 godzin snu na dobę to dla mnie absolutne minimum i szczerze mówiąc wydawało mi się, że przez to jestem śpiochem marnującym czas, zamiast imprezować, realizować projekty, korzystać z życia. Cieszę się, że wreszcie ktoś ośmielił się potępić panujący powszechnie kult niedosypiania i skrytykować ten jakże "trendy" w dzisiejszych czasach pogląd, że sen jest dla słabych i pozbawionych ambicji leniuchów. Tę książkę powinien przeczytać każdy współczesny "człowiek sukcesu" poświęcający swoje zdrowie w imię szeroko pojętej kariery. Może wówczas choć trochę dotrze do niego, jak wielką krzywdę robi swojemu organizmowi rezygnując ze zdrowego snu.

Kredenz | 2018-08-28
Przeczytana: sierpień 2018

Bardzo bogata bibliografia. Dobre źródło wiedzy.

PureLogos | 2018-08-03
Przeczytana: sierpień 2018

Książka o śnie? A to może być ciekawe - pomyślałem. I w pewnym stopniu było ciekawie, ale zdecydowanie mniej niż się spodziewałem.

"Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie" to pozycja szeroko omawiająca tematykę snu i jego roli w naszym życiu. Mamy tutaj przytoczonych wiele faktów i badań naukowych na ten temat, krótki zarys historyczny, a także sporo osobistych uwag i porad autorki. Do tego liczne aforyzmy i sentencje dotyczące snu. Całość prezentuje się naprawdę ładnie i bardzo dobrze się czyta. Powiedziałbym, że wręcz za dobrze. I w tym główny problem. Strona za stroną i tak naprawdę chyba ani razu nie musiałem przystanąć na dłużej, aby przemyśleć to, co przeczytałem. Wszystko jest maksymalnie wygładzone i ładnie podane. Zdecydowanie nie jest to pozycja, którą można by nazwać wyzwaniem intelektualnym. O ile pierwsze rozdziały pod względem treści przykuły moją uwagę, o tyle im dalej, tym słabiej, a przy końcu lektury dopadło mnie znużenie, które osiągnęło swój...

Northman | 2018-01-20
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Policzymy barany? ;) ...

Chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę sen spełnia w naszym życiu... Że jest ważny - to nie podlega dyskusji, ale chyba podchodzimy do tych godzin które spędzamy w objęciach Morfeusza... trochę po macoszemu. Śpimy coraz mniej, odpoczynek odstawiamy w kąt, pędzimy coraz szybciej... kto myśli w dzisiejszych czasach o śnie? O spaniu? O tym, jak ten aspekt naszego życia jest ważny? No właśnie... Ta książka daje do myślenia i skłania do tego, żeby jednak pochylić się nad problemem (a może i się z nim przespać ;) ).

Huffington pokazuje bardzo fachowe podejście do sprawy prezentując wyniki badać, sypiąc przykładami i logicznie udowadniając, że sen to nie jest coś, co powinniśmy - kolokwialnie mówiąc - olewać. Sen jako temat przewodni książki potraktowano bardzo poważnie, i to z wielu perspektyw; od warstwy teoretycznej rozpoczynając, poprzez rozważania na temat wpływu snu na nasze funkcjonowanie, nieuchronnie zmierzając do patologii, jakie brak...

Kinga | 2018-01-16
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Dozowana recepta na dobry sen. Ta książką może nie zawiera jednego rozdziału podsumowującego, który powie Ci co masz zrobić aby lepiej się wysypiać. Wyśpij się przede wszystkim ma zmienić Twoje podejście do snu, ma za zadanie uświadomić czytelnikowi jak ważny jest szacunek dla snu, jak istotne są codzienne rytuały przed pójściem do łóżka. Dzięki tej książce zrozumiałam dlaczego po nieprzespanej nocy jestem mniej produktywna, bardziej podatna na stres oraz wirusy i bakterie. Dbając o zdrowy sen dbasz o swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne.
Imponujący research, dzięki któremu książka przepełniona jest ciekawostkami.
Konstrukcja książki, z indeksami i dokładną bibliografią świadczy o jakości tej publikacji.
Polecam. Czytałam. Będę wracać.

Czytaczyk | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

„Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie” to fajny przewodnik po śnie.
Jak do tej pory dość sceptycznie podchodziłam do różnego rodzaju poradników, jednak teraz coraz częściej po nie sięgam. Myślałam, że są one dość nużące i zupełnie nie dla mnie, a tu proszę. „Wyśpij się!...” autentycznie mnie zaciekawiło. Autorka posługuje się dość przystępnym piórem, więc treść nie przytłacza i nie zniechęca.

Książka zawiera cenne porady i wskazówki, jednak gdzieś po drodze one giną. W większości treść to suche fakty, z domieszką statystyk i różnych cytatów. Oprócz konkretów znajdą się tutaj również przytoczenia do osobistych doświadczeń autorki. Autorka dość obrazowo przedstawia nam jak ogromny wpływ wybiera niedobór snu na nasze życie i zdrowie. Ciężko jest dobrze funkcjonować i cieszyć się codziennością, gdy nasz organizm nie jest wypoczęty i zdolny do owocnego działania. Sporo się dowiedziałam o samej problematyce i genezie snu, jak i o tym, jak wykorzystać jego potęgę do...

Łędina | 2017-12-12

"Wyśpij się! Jak zdrowy sen może odmienić twoje życie", to książka autorstwa Arianny Huffington znajdującej się na liście stu najbardziej wpływowych ludzi świata wedle magazynu "Times" i liście najbardziej wpływowych kobiet według "Forbesa". W swojej książce dzieli się z nami swoimi refleksjami na temat snu, a raczej niedbałego stosunku ludzkości do tego ważnego aspektu naszego istnienia.

Arianna Huffington - współzałożycielka, prezenterka i redaktorka naczelna Huffington Post Media Group, autorka piętnastu książek. W 2005 roku założyła "The Huffington Post", połączenie portalu informacyjnego i bloga. W 2012 roku "The Huffington Post" wyróżniono Nagrodą Pulitzera w kategorii reportażu krajowego.

BooksHarmony | 2017-12-12
Przeczytana: listopad 2017

Na pewno każdy z nas chociaż raz w życiu zastanawiał się dlaczego doba ma tylko 24 godziny? W ciągu tych 24 godzin, jak podaje wiele źródeł powinniśmy spać 8 godzin . Dodatkowo zazwyczaj każdy z nas poświęca około 1 godziny na poranną toaletę, śniadanie i kawę, następnie ruszamy do pracy, która wraz z dojazdem zajmuje (w większym mieście) około 10 godzin, zakładając, że na przygotowanie i zjedzenie obiadu poświęcimy około 2 godzin, to z 24 godzin, ZOSTAJĄ NAM JEDYNIE 4 GODZIN! Ta liczba wydaje się śmieszna (zwłaszcza dla książkoholików), bo zazwyczaj minimum 2-3 godzinny dziennie czytamy, więc z powyższych obliczeń wychodziłoby, że na spotkania ze znajomymi, rozmowy z rodziną, kolację, czy wieczorny prysznic zostałyby nam 1-2 godziny! Z tego rachunku wynika, że sprawą w naszej codzienności, którą najłatwiej ograniczyć jest właśnie sen, wydaje nam się, że to ile śpimy i jak śpimy nie ma znaczącego wpływu na nasze życie. Właśnie w tym miejscu z wyjaśnieniem tematu i pomocą...