Tajemnice zdrowia plemienia Hunzów

Tłumaczenie: Maria Grodecka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczo-Księgarski „KOS”
Hunza health secrets for long life and happiness
kraina Hunza
zdrowie, medycyna
majoballs

Książka ta opowiada o krainie Hunza i jej mieszkańcach ludziach, którzy przez ponad dwa tysiące lat zupełnej prawie izolacji rozwinęli sposoby życia, jedzenia i myślenia, które znacznie przedłużają ich lata życia i drastycznie ograniczają podatność na większość chorób, na które zapadają osoby z cywilizowanego świata. Dawniej Hunza była niezależnym królestwem i krainą tajemniczą. Dziś jest ona częścią wschodniego Pakistanu, działającą jako niezależne państwo z królem na tronie. Jest jedną z najmniejszych monarchii na świecie, cały kraj ma tylko 160 km długości i zaledwie 1600 m szerokości. Historie opowiadane przez kilku lekarzy i naukowców, którzy mieli szczęście odwiedzić Hunzę w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat, malują obraz Ogrodu Eden, raju na Ziemi. Hunzowie oraz ich sekrety młodości i zdrowia stały się żywą legendą dla całej reszty świata. W krainie Hunza ludziom udaje się żyć do ponad stu lat w doskonałym stanie zdrowia fizycznego i umysłowego. Mężczyźni zostają ojcami w wieku lat dziewięćdziesięciu. Ale ich największym osiągnięciem jest niespotykane gdzie indziej zdrowie, fakt, że choroby zdarzają się tam niesłychanie rzadko. Rak, choroby serca, ataki sercowe, niskie i wysokie ciśnienie krwi...

źródło opisu: Dom Wydawniczo-Księgarski, 1997

źródło okładki: http://www.kos.com.pl/

Fatuum | 2014-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2014

Było to w pewien sposób pokrzepiające, wiedzieć, że żyje gdzieś prosto i dobrze człowiek, nie żądając wiele, by być szczęśliwym. Z drugiej strony: znają władzę, służbę i jedną z wielkich religii (kultura wyrosła na islamie wciąż jest bardzo dla mnie pociągająca), nie jest to więc jeszcze utopia (dobre miejsce). Żyjąc wśród ludzi zupełnie odmiennego ducha (jeszcze kilka miesięcy..), nie mając pieniędzy na jakieś lepsze wegańskie jedzenie, decyduję ostatecznie mieć za jakiś czas kawałek łaskawej ziemi, na którym można żyć ze 100 lat!

asenata | 2014-01-29
Na półkach: 2013
Przeczytana: 04 listopada 2013

Bardzo dobra pozycja, ale należy ją traktować z przymrużeniem oka, jeśli chodzi o porady jak długo żyć. Jako przewodnik geograficzny - polecam.

Szymon | 2015-12-25
Przeczytana: grudzień 2014

Historia plemienia Hunzów jest bardzo interesująca, jednak zastanawiam się w jakim stopniu obraz ten jest wyidealizowany. Godna polecenia.

Kamil Nebula | 2014-03-06

Autorka przesadnie wyolbrzymia znaczenie Hunzów, nieświadomie nie dostrzegając ich wad - dyskryminacja kobiet, bagatelizowanie współczesnej medycyny etc. Z drugiej strony dawno żadna opowieść tak mnie nie zachwyciła i nie wciągnęła.

rw26 | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017