Tajemnice zdrowia plemienia Hunzów

Okładka książki Tajemnice zdrowia plemienia Hunzów Renee Taylor
Okładka książki Tajemnice zdrowia plemienia Hunzów
Renee Taylor Wydawnictwo: Dom Wydawniczo-Księgarski „KOS” zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Hunza health secrets for long life and happiness
Dom Wydawniczo-Księgarski „KOS”
1997-01-01
1997-01-01
Maria Grodecka
kraina Hunza

Autorka zapoznaje nas z plemieniem Hunza dość mało obiektywnie... Wszystko jest przekoloryzowane. Niemniej jednak dostajemy garść cennych informacji o tym jak wygląda życie tych ludzi. Żadnych tajemnic tam nie ma; ludzie żyją pracą i miłością. Osobiście bardzo podoba mi się opis degradacji gleb. Nie traktowałbym tego jako poradnik zdrowego odżywiania, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do aktualnej, lepszej wiedzy.

Autorka przesadnie wyolbrzymia znaczenie Hunzów, nieświadomie nie dostrzegając ich wad - dyskryminacja kobiet, bagatelizowanie współczesnej medycyny etc. Z drugiej strony dawno żadna opowieść tak mnie nie zachwyciła i nie wciągnęła.

Było to w pewien sposób pokrzepiające, wiedzieć, że żyje gdzieś prosto i dobrze człowiek, nie żądając wiele, by być szczęśliwym. Z drugiej strony: znają władzę, służbę i jedną z wielkich religii (kultura wyrosła na islamie wciąż jest bardzo dla mnie pociągająca),nie jest to więc jeszcze utopia (dobre miejsce). Żyjąc wśród ludzi zupełnie odmiennego ducha (jeszcze kilka miesięcy..),nie mając pieniędzy na jakieś lepsze wegańskie jedzenie, decyduję ostatecznie mieć za jakiś czas kawałek łaskawej ziemi, na którym można żyć ze 100 lat!

Bardzo dobra pozycja, ale należy ją traktować z przymrużeniem oka, jeśli chodzi o porady jak długo żyć. Jako przewodnik geograficzny - polecam.

Historia plemienia Hunzów jest bardzo interesująca, jednak zastanawiam się w jakim stopniu obraz ten jest wyidealizowany. Godna polecenia.

• Podróże
  • Posiadam i przeczytałam
  • Duchowa literatura
  • Zdrowie - informacje, poradniki
  • W najbliższym czasie
  • Posiadam- przeczytałam

Dodaj cytat z książki Tajemnice zdrowia plemienia Hunzów