Psychiatria

PZWL Wydawnictwo Lekarskie
2017-01-01
2017-01-01
9788320050226

Okładka książki Kompendium histologii. Podręcznik dla studentów nauk medycznych i przyrodniczych Tadeusz Cichocki, Jan A. Litwin, Jadwiga Mirecka
Kompendium his... Tadeusz Cichocki, J...
Okładka książki Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna Janusz Moryś, Olgierd Narkiewicz
Neuroanatomia ... Janusz Moryś, Olgie...
Okładka książki Psychiatria dzieci i młodzieży Wanda Badura-Madej, Ewa Bartnik, Irena Namysłowska, Maria de Barbaro
Psychiatria dz... Wanda Badura-Madej,...
Okładka książki Mutschler. Farmakologia i toksykologia. Podręcznik. Wydanie 3 Gerd Geisslinger, Heyo Kroemer, Ernst Mutschler, Peter Ruth, Monika Schäfer-Korting
Mutschler. Far... Gerd Geisslinger, H...

Dla nie-specjalisty z pewnością rozdział o psychopatologii (objawy, przykłady) będzie wystarczający jako lekcja poglądowa z tej dziedziny.

Rozdział o zaburzeniach osobowości: obok definicji podawana jest metafora konkretnego zaburzenia (np. osobowośc unikowa czyli "chcę, żebyś mnie wreszcie polubił ale wiem, ze mnie nienawidzisz"); podana jest tabelka z propozycją filmów, w których bohaterowie prezentują określony typ zaburzeń osobowości.

Słabo moim zdaniem napisano rozdział o historii psychiatrii.
To, ze w szpitalu św. Ducha w Krakowie leczono obok siebie Żydów i chrześcijan, nie oznacza że "choroba nie wybiera" jak twierdzi autor rozdziału, ale że było to efektem działań prymitywnego mechanizmu biurokracji (tu: zabór austriacki). Przypomniano co ważne, ze psychiatria odbierana jest (była) błędnie jako dziedzina na pograniczu polityki i religii.

Książka przejrzana w wydaniu 2, z roku 2017. Każdy rozdział pisany przez innego/innych specjalistów. Według okładki, oprócz medyków skierowana także do "studentów pielęgniarstwa, psychologii, pedagogiki i dziedzin pokrewnych." W gruncie rzeczy pozycja akademicka, dla większości zainteresowanych, nudna.

Bardzo ciężka lektura. Tekst długo opowiada o definicjach i trudnych do zrozumienia terminach. O leczeniu mało :(

Wiem, że to książka akademicka, więc nie powinniśmy się spodziewać porywającej narracji, ale nawet na temat leczenia chorób jest tyle, co kot napłakał. Definicjie, formułki, podziały, kopiuj wklej z wytycznych diagnozy. Na egzamin pewnie bardzo dobra i rekomendowana dla studentów medycyny, ale pasjonaci poza światem lekarskim nie znajdą tam niczego ciekawego a szkoda ☹️

Wciągające! Zdiagnozowałam siebie, rodzinę, przyjaciół, sąsiadów i mojego kota!
Każde dziwactwo da się wytłumaczyć i sklasyfikować! Pocieszające! ;)

Wciągające! Zdiagnozowałam siebie, rodzinę, przyjaciół, sąsiadów i mojego kota!
Każde dziwactwo da się wytłumaczyć i sklasyfikować! Pocieszające! ;)

• Psychologia
  • Studia i powiązane