Najnowsze artykuły
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz40
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać335
- Artykuły„U schyłku czasów“ . Weź udział w konkursie, aby wygrać książki!LubimyCzytać9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stephen Mitchell
5
7,3/10
Urodzony: 23.07.1946Zmarły: 21.12.2000
Profesor psychologii, klinicysta i popularny teoretyk psychoanalizy. Zabiera nas w podróż w czasie od Platona po Freuda. Psychologię przeplata filozofią i historią.
7,3/10średnia ocena książek autora
220 przeczytało książki autora
1 420 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Radość każdego dnia. Jak osiągnąć wewnętrzną harmonię.
Katie Byron, Stephen Mitchell
8,2 z 6 ocen
73 czytelników 3 opinie
2022
Freud i inni: Historia współczesnej myśli psychoanalitycznej
Stephen Mitchell, Margaret Black
7,4 z 12 ocen
93 czytelników 2 opinie
2017
Radość każdego dnia. Jak osiągnąć wewnętrzną harmonię.
Katie Byron, Stephen Mitchell
7,2 z 75 ocen
422 czytelników 17 opinii
2011
Czy miłość trwa wiecznie? Dzieje namiętności na przestrzeni wieków
Stephen Mitchell
6,3 z 11 ocen
311 czytelników 0 opinii
2010
Kochaj, co masz! Cztery pytania, które zmienią twoje życie
Katie Byron, Stephen Mitchell
7,3 z 75 ocen
764 czytelników 14 opinii
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Radość każdego dnia. Jak osiągnąć wewnętrzną harmonię. Katie Byron
7,2
"Veritas est adaequatio rei" (prawda to zgodność z rzeczywistością) - tak przez setki lat brzmiała filozoficzna definicja prawdy. Przynajmnniej intelektualna jej wykładnia gdyż wtedy jeszcze mało który z filozofów zajmował się człowiekiem jako takim i rzeczywistością ludzką, która okazuje się inna niż ta intelektualna. "Nie ma faktów, są tylko interpretacje. Ile oczu, tyle prawd - w konsekwencji nie ma żadnej prawdy." Pisał humanista F. Nietzsche o kondycji ludzkiej, gdyż prawda obiektywna, ontologiczna nie zajmowała go. Wiadomo, że optymistom żyje się łatwiej niż pesymistom - a przecież żyją w tej samej rzeczywistości. Co więc ich różni? Właśnie ich osobista Prawda, osobiste interpretacje faktów, osobiste narracje. Rodzą się one z przeszłości, indywidualnych historii życia. Przywiązujemy się do nich aż stają się nieświadome. Wówczas faktów już nie dostrzegamy a jedynie operujemy na intepretacjach tychże. Porzucanie przywiązań to nauka wolności, której nikt z zewnątrz nam zapewnić nie może. Czy ludzie pragną wolności? Porzucanie tożsamości budzi lęk. Tożsamość to wiara w pewne myśli, które są interpretacjami tworzącymi opowieści, narracje. Tymczasem myśli dokładnie odwrotne są równie prawdziwe, często nawet prawdziwsze a już na pewno życzliwsze.
Katie Byron nazwała swoją metodę po prostu "Pracą". "Praca" ta polega m.in. na odwracaniu myśli. Z początku jej filozofia wydaje się skrajnie naiwna. Później okazuje się, że kryje się za nią głęboka mądrość, w tej konkretnej książce zgodna z zasadami Taoizmu. Warto zaznaczyć, że sam proces odwracania myśli uświadamia nasze projekcje, kiedy odwrócone bądź jeszcze nie stosujemy do samych siebie. Autorka pisze, że "Praca" jest medytacją. Może nie taką prawdziwą lecz bardziej przypomina tzw. "Vipassanę" czyli obserwację samego siebie, swoich myśli i stanów uczuciowo - emocjonalnych w każdej chwili i sytuacji, bez specjalnych zabiegów czy warunków, pozycji, etc. Uczy kwestionowania wiary we własne myśli, a to od nich wszystko się zaczyna. Można powiedzieć, że świat nie istnieje, jest jedynie wytworem naszych myśli.
Widzimy to, czego nieświadomie oczekujemy i taki jest nasz świat, nasza rzeczywistość.
Początkowe stwierdzenie dotyczące prawdy możnaby przerobić na praktyczniejsze: "Szczęście to zgodność z rzeczywistością."
A "Praca" to freudowskie "wychowanie do rzeczywistości".
Freud i inni: Historia współczesnej myśli psychoanalitycznej Stephen Mitchell
7,4
"Freud i Inni - historia myśli psychoanalitycznej" to książka opowiadająca nam w sposób dość wyczerpujący wszelkie tajniki psychoanalizy. Jej historię, odłamy, teorię czy także technikę.
Autorzy dość solidnie podeszli do tematu ale nic w tym dziwnego gdyż sami są specjalistami w tej dziedzinie. Książka jest podzielona na 9 odrębnych działów. Każdy z nich mówi nam o psychoanalizie w wybrany przez autorów sposób co jest niewątpliwie plusem tej pozycji. Dzięki nim poznajemy wielu psychoanalityków którzy sporo wnieśli do tej dziedziny psychologii. Minusem może być zbytnia schematyczność autorów. Co rozdział możemy spodziewać konkretnego schematu, co w jakimś tam momencie może być nużące.
Ogólnie rzecz biorąc jest to pozycja nie tylko dla pasjonatów ale także dla zwykłych czytelników, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o psychoanalizie a nawet o psychologii. Dzięki niej czytelnik może lepiej poznać świat psychoanalizy dowiadując się na czym ona przede wszystkim polega, skąd się wywodzi i jak się formułowała przez lata. Reasumując - bardzo dobra książka ; )