Zabić Reagana

2017-04-25
2017-04-25
9788380620391
Agnieszka Jacewicz

Okładka książki Killing the SS: The Hunt for the Worst War Criminals in History Martin Dugard, Bill O'Reilly
Killing the SS... Martin Dugard, Bill...
Okładka książki Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej Martin Dugard, Bill O'Reilly
Zabić Pattona.... Martin Dugard, Bill...

Bardzo dobra książką z życia R.Reagana od kariery w Hollywood aż po jego prezydenturę i śmierć. Książka krok po kroku przybliża nas do najważniejszy wydarzeń w życiu tego człowieka. Bez zbędnych zawiłości co jest plusem zwłaszcza dla osób nie interesujących się zbytnio polityką. Krótkie rozdziały i same konkrety. Polecam.

Lubię bardzo kiedy o historii piszę dziennikarze. Wtedy jawi się ona jako żywa opowieść o ludziach z krwi i kości, o wydarzeniach za którymi stały różne motywacje i namiętności. Cóż mi po suchym fakcie historycznym nawet bardzo doniosłym kiedy nie mogę pojąć jego doniosłości bo ginie gdzieś w worku innych faktów albo przeintelektualizowanej naukowo argumentacji. Pewna opowieść o historii ma nie tyle opowiedzieć mi o przeszłości ale pozwolić zrozumieć samego siebie tu w teraźniejszości. To pozwoliła mi ta książka. Opowiada o życiu Ronalda Regana. Zamach na jego życie jest jakąś tam osią, ale nie najważniejszą. Osią jest on sam. Wielki człowiek w swoich małościach – przynajmniej tak próbują do sportretować dziennikarze. Składa się z krótkich rozdziałów – wątków mających pokazać go przede wszystkim jako osobę, później jako polityka czy męża stanu. Pouczając lektura. Obym trafiał na takie częściej.

Ronald Reagan to ikona lat 80.
Ten tytuł idealnie balansuje pomiędzy biografią, a książką polityczną. Zwarte, nie za długie rozdziały wypełnione są tylko ważnymi i ciekawymi informacjami. Nie ma tu nudnych i zawiłych pojęć - wszystko napisane prostym i wciągającym językiem.

Ronald Reagan to ikona lat 80.

Życie Reagana od Hollwyood aż po pogrzeb w Waszyngtonie. Autor to prawicowiec, ale daleki jest od wybielania bądź co bądź chyba najbardziej poważanego prezydenta powojennych Stanów. Niektóre wątki dotyczące zdrowia Reagana jak i niesłychanych zabobonów uskutecznianych przez Nancy (których istenieniu sam Reagan zaprzeczał) nie przedstawiają go w dobrym świetle. Smaczku dodaje wątek psychopaty Hinckleya.

Chwytliwy tytuł, znany autor i totalna porażka. Książkę bardziej przekartkowałam, niż przeczytałam, ponieważ była co najmniej nieciekawa. Pisarz przedstawia wyrywkowo kluczowe momenty z kariery prezydenta, a żeby ocieplić wizerunek swojej postaci, informuje o tym, co jadła na śniadanie. Zupełnie mnie ta książka do siebie nie przekonała, a szkoda.

Gdybym natrafiła na tę serię na oczątku studiów życie byłoby łatwiejsze.. Świetnie opowiedziana hostoria jednego z ludzi, których świat będzie pamiętał opowiedziana z różnych stron, pozwala zajrzeć za drzwi domu Nancy i Ronnie'go. Przekonała mnie do czytania biografii.

Każdy rozdział tej książki można uznać za krótkie opowiadanie przytaczające historie z życia tego aktora/prezydenta. Naprawdę bardzo dobra książka, przybliżająca czytelnikowi kawałek historii Ameryki. Świetnie, przystępnie przekazana wiedza. Po zakończeniu czytania możemy poczuć się, jakbyśmy znali Ronalda Reagana na wylot!

Życie RR w pigułce, - tak można podsumować tę książkę, chociaż tytuł sugeruje nacisk na wydarzenie związane z zamachem, wcale tak nie jest. Można się tutaj sporo dowidzieć o prywatny życiu Reagana sprzed prezydentury oraz o kulisach piastowania urzędu głowy państwa. Dobrze napisana książka o wybitnej osobowości. Uwaga - momentami wzrusza, serdecznie polecam !

2029

Aktor, który został prezydentem i prezydent, który był aktorem. Ronald Reagan, był jedną z najbardziej charakterystycznych postaci amerykańskiej polityki. "Człowiek, który obalił komunizm w Europie Wschodniej", to tylko jeden z jego licznych sukcesów, nieważne czy prawdziwy.

W 1981 roku, zakochany w Jodie Foster, psychopata strzela do Reagana, sądząc w swojej pokręconej logice, że ten czyn zwróci uwagę aktorki na niego. Uwagi-owszem dostąpił, ale zupełnie innej, niż zapewne oczekiwał.
Prezydent po powrocie do zdrowia, skupił się na walce, która miała doprowadzić do upadku żelaznej kurtyny. Tak przynajmniej przedstawione jest to w tej książce. Codzienne życie, spotkania z wielkimi tego świata i decydowanie za kogoś o tym, jak dalej ma się toczyć świat. Tak w skrócie.

National Geographic, na podstawie tej książki nakręciło film, a sama publikacja, okazała się bardzo popularna w USA. Ja ze swojej strony polecam. Autorom udało się uniknąć nudnego przedstawiania faktów. W gruncie rzeczy, podczas lektury mamy wrażenie obcowania z samym prezydentem i jego rodziną.

• Biografie
  • 2017