Fanatycy. Futbol na śmierć i życie

Fanatycy. Futbol na śmierć i życie
fanatycy, kibice
literatura faktu
Mariusz90

Prawdziwy obraz polskich fanatyków! Od lat budzą strach w społeczeństwie. Kojarzeni są niemal wyłącznie z ustawkami, rozbojami i zadymami z policją. Media nazywają ich chuliganami, kibolami, nacjonalistami i rasistami. Politycy starają się „grać” ich tematem, by ubić własny interes. Jaka jest prawda o ludziach, którzy wybrali kibicowskie życie? Anonimowy fanatyk jednego z czołowych polskich...

Prawdziwy obraz polskich fanatyków!

Jaka jest prawda o ludziach, którzy wybrali kibicowskie życie?

Anonimowy fanatyk jednego z czołowych polskich klubów stwierdził, że wystarczy kłamstw. W tej książce opowiada, jak wygląda ich środowisko od środka, co kieruje osobami, które potrafią przebyć setki kilometrów za ukochanym klubem, i dlaczego szukanie mocnych wrażeń jest jak narkotyk.

źródło opisu: www.wsqn.pl

źródło okładki: www.labotiga.pl

Michał | 2019-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2019

Świetna książka. Napisana przez normalnego gościa. Również jestem fanatykiem i dokładnie tak samo bym opisał zjawisko, jakim bez wątpienia jest piłkarski fanatyzm. I tak - kibole czytają książki, mają rozległe zainteresowania. :)

PiotrC | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 października 2017

Książka napisana bardzo sprawnie i czyta się ją bez żenady, co nie jest normą jeśli chodzi o polskie książki pisane przez kibiców. Niestety opis na okładce jest dość uczciwy, to książka dla pani Janiny spod "trójki" i wąsatego kierowcy Zenka którzy chcieliby się dowiedzieć o co tym kibolom chodzi. Jeśli jesteś aktywnym kibicem, nie dowiesz się z niej absolutnie nic nowego czy ciekawego także odejmij dwie gwiazdki od oceny i kup ją pod choinkę wujowi który Cię wnerwia na rodzinnych imprezach pieprzeniem o "hulyganach".

olywka | 2018-08-12

„Fanatycy. Futbol na śmierć i życie” to książka wydana przez anonimowego fanatyka tego też sportu i zarazem historia opowiedziana od lat 90-tych aż po współczesność. Z początku może się wydawać, ze to autobiografia, jednak to mylne złudzenie  :)
Zdecydowanie jest to książka brutalna, perwersyjna i szczera. Niekiedy niezrozumiała. Dla prawdziwych sportowych maniaków, którzy odczuwają dumę z swego bytu. Pelni optymizmu, wsparcia, oddania i znacznej szczypty kontrowersji. Dla ludzi, którzy do końca wierzą w zwycięstwo. W tej książce autor próbuje nam nieco rozjaśnić zachowanie "kiboli". Tłumaczy co kieruje takimi ludźmi i dlaczego czują się oni zobowiązani do uczestnictwa w każdym meczu.

Ta ksiażka nie jest łatwa, chwilami wydaje się pełna absurdu ale takie są realia i co drugi polak się z tym liczy. Osoba, która choć raz była na meczu, wie o co chodzi. Osoba, która zaznala tego klimatu będzie starała się zrozumieć. Ale czy aby na pewno tak idzie to tak łatwa pojąć?
Czasami ta...

Netula_CK | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Kilka lat temu, kiedy mój mąż był jeszcze moim chłopakiem, zamarzył mi się wyjazd. Owszem, nic nie odda atmosfery trybun w meczu u siebie, ale w końcu było mi mało. Chciałam czegoś nowego – poczuć, że jadę za drużyną kilkaset kilometrów, że jestem częścią tego wszystkiego, co jest określane mianem zorganizowanego dopingu. Obecny mąż zaprotestował wtedy dość mocno, okraszając swoje zdanie kilkoma historiami, które miały miejsce „na trasie”. Jak choćby ta, kiedy dwie dziewczyny zostały wysadzone z pociągu w szczerym polu, bo nie uznały za stosowne ustąpić miejsca siedzącego starszyźnie. Wtedy miałam mu to za złe, po lekturze „Fanatyków” wiem, że miał rację. Bo dla mnie futbol jest istotną częścią życia, uwalniającą emocje i przynoszącą oderwanie od spraw codziennych, ale na pewno nie jest to „futbol na śmierć i życie”.

Autorem książki jest anonimowy fanatyk jednego z czołowych polskich klubów. Jakiego? To właśnie Czytelnik stara się ustalić przez ponad trzysta stron publikacji...

Mecha_Kulturacja | 2017-11-27

Temat kibiców piłkarskich od wielu lat budzi ogromne emocje. Przez społeczeństwo postrzegani są w różnorodny sposób. Przez jednych jako chuligani, zadymiarze, przez drugich zaś jako prawdziwi kibice, którzy ze swoim klubem są na śmierć i życie. Jedno jest wspólne w postrzeganiu ich przez obie strony, a mianowicie fanatyzm, który nimi kieruje. Wszystko co robią, robią z całkowitym poświęceniem swoim ideałom.

Jeżeli ktoś jednak nie należy do tego środowiska, wszytko co na jego temat wie, dowiaduje się raczej z telewizji lub Internetu. A tu przede wszystkim mamy albo totalną krytykę, albo wychwalanie ich patriotycznych akcji i opraw meczów. Gdzie jest jednak ten złoty środek, który pokaże prawdziwe oblicze polskich kibiców? Anonimowy fanatyk jednego z czołowych polskich klubów stwierdził, że wystarczy kłamstw. W tej książce opowiada, jak wygląda ich środowisko od środka, co kieruje osobami, które potrafią przebyć setki kilometrów za ukochanym klubem, i dlaczego szukanie mocnych...

sanderkax | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Sięgnęłam po książkę mocno zainteresowana cala legenda fanatykow, kiboli i tym co dzieje/ dzialo sie na meczach. W pewnym sensie książka jeszcze bardziej wzbudziła moja ciekawość- osobiscie wybralam sie na derbowy mecz Ruchu Chorzów. Aczkolwiek oczekiwalam pikantnych szczegolow. Obnazenia kryminalnej części ekip, układów, paktow i udzialow mafii w strukturach kibicowskich. Niestety tego nie otrzymałam. Osoba opowiadajaca utrzymuje czytelnika w przekonaniu, że takie struktury nie istnieją. Stad lekki niedosyt. Opowiadajacy chyba nie do konca byl szczery w tym, co mowi. Kilkakrotnie przywolywane te same historie sprawiaja, ze ksiazka zyskuje na objętości, ale niestety nie na jakosci. Czytalo sie ja przez to dłużej i ciezej. Niemniej jednak pozycja ciekawa, dla kogos kto interesuje sie sportem.

Em_ilka | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

To nie jest książka dla każdego. To jest książka dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się o co tak naprawdę chodzi w tym całym kibicowaniu (lub jeśli chciałby ktoś to uświadomić „niekumatemu wujkowi” – oczywiście nie jest powiedziane, że zrozumie). To nie jest książka dla ludzi, którzy nie chcą porzucić swojego negatywnego podejścia do Kibiców i obiektywnie spojrzeć na to co serwuje nam autor.

Autorem książki jest anonimowy kibic polskiego klubu, nie zdradza jednak jakiego. Zdaje relacje między innymi z meczy, wyjazdów, ustawek i zatrzymań. Kamionki, kosy, zgody, promocje… nie wiesz co to znaczy w światku kibicowskim? Tu idealnie zostanie wytłumaczone. Opisuje najgłośniejsze afery z udziałem kibiców na przestrzeni ostatnich lat. Przedstawia pewne kwestie z perspektywy osoby biorącej udział w zdarzeniach. Naświetla nam dlaczego kibice żyją w konflikcie z policją.

„[…] jedna z najważniejszych prawd dotyczących świata kibiców brzmi: jak raz w to wejdziesz, to już nigdy z tego...

lkz | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Dla kogo jest ta książka?

Zachęcony fragmentem opisu ustawki umieszczonym na jakimś portalu postanowiłem wydać te kilka złotych i zakupić całą książkę.

Pierwsze kilkanaście stron i wrażenie świetne. Narrator nie jest jakimś patusem, pochodzi z dobrego domu i jeździ na mecze - jest, mam się z kim utożsamiać. Ciekawe opisy starych akcji - super, zawsze lubię o tym słuchać czy czytać.
Zachwyt jednak mijał z każdym kolejnym rozdziałem. Z czasem opisy akcji ustąpiły tłumaczeniom co jest co i dlaczego. Mamy tutaj np. rozdział w którym autor tłumaczy czym jest wyjazd. Albo dlaczego kibice żyją w konflikcie z policją. Litości, każdy przeciętny chłopak ze stadionu kojarzy np. konflikt Legii z ITI.
Rozumiem, więc że książka miała być skierowana do ludzi "nie w klimacie". Ok, tylko argumentów jakich tutaj autor używa do przekonania 'że to nie jest tak jak jest' to można próbować z dziadkiem i babcią, a nie do myślącego innego człowieka. Np. w jednym rozdziale anonimowy autor piszę o tym,...

Helluo_librorum | 2019-02-04
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2019

Książka jest adresowana do laików w kwestii futbolowego fanatyzmu. Ludzie związani ze środowiskiem znajdą tu raczej same oczywistości. Nie do końca jednak wiem, jaki był jej cel. Autor pisze, że chciał jedynie napisać o tym, co mu "leży na wątrobie", jednak odnoszę wrażenie, że chciał też nieco oswoić "mainstream" z przedstawicielami swojego środowiska. Razi jednak jego ogromna hipokryzja, wybielanie się i usprawiedliwianie najgorszych nawet wybryków. Niemniej książka jest napisana w bardzo przystępny, ciekawy sposób, językiem, który bardzo do mnie przemówił i który jest naszpikowany z jednej strony ulicznym slangiem, z drugiej zaś ciekawymi porównaniami i metaforami. Jest to ciekawa pozycja dla kogoś z zewnątrz, kto chciałby poznać nieco kulisów największych polskich ekip.

FCBTVpl | 2017-11-05

Jeśli chodzi o wydawnictwo Sine Qua Non, nowością w księgarni sportowej LaBotiga jest książka "Fanatycy", napisana przez anonimowego kibola. Trafiła ona w moje ręce, dzięki współpracy z wydawnictwem i miałem przyjemność zapoznać się bliżej ze środowiskiem kibiców.

Kibicem jakiejkolwiek drużyny jest chyba każdy znający się na piłce. Każdy jednak mniej lub bardziej angażuje się w życie klubu. Jedni są tak zwanymi piknikami, inni kibicami, jeszcze inni kibolami, fanatykami, ultrasami czy chuliganami.

Oczywiście autora książki nie znamy. Wiemy że jest fanem jednego z czołowych polskich klubów. Czy po bijatykach, które odbyły się szerokim echem w internecie czy w tekstach tupu "Przejechaliśmy całą Polskę", albo "Byliśmy w Brukseli, gdy bramki strzelał dla kadry Matusiak" można w jakiś sposób próbować odczytać drugie dno. Nie jest tajemnicą, że wspomniany mecz z golem Matusiaka miał miejsce w listopadzie 2006 roku, ale na kadrę jeździło wiele fanów z wielu klubów. Oficjalnie wiadomo,...