Śmiertelny wyścig. Regaty Sydney-Hobart 1998. Historia prawdziwa.

Wydawnictwo: Nautica
literatura faktu
Anna

Wśród żeglarzy regaty Sydney-Hobart uważane są za jeden z najniebezpieczniejszych wyścigów. Wydarzenia roku 1998 uzasadniają to przekonanie. Na rywalizujące tamtego roku jachty spadł znienacka sztorm z wiatrem, którego prędkość przekraczała 150 km/h i ogromnymi, załamującymi się falami. Dwadzieścia cztery jachty zostały porzucone na morzu, sześćdziesięciu trzech żeglarzy stoczyło dramatyczną...

Wydarzenia roku 1998 uzasadniają to przekonanie.
Dwadzieścia cztery jachty zostały porzucone na morzu, sześćdziesięciu trzech żeglarzy stoczyło dramatyczną walkę o życie. Sześciu z nich ją przegrało.
Odtwarzając koszmar jaki przeżyły dotknięte przez los załogi, Martin Dugard zabiera nas kilkaset mil od wschodniego wybrzeża Australii, na środek Cieśniny Bassa (zwanej przez żeglarzy diabelskimi wodami). Na podstawie rozmów z uczestnikami regat, rozbitkami i członkami rodzin tych, którzy nie wrócili, tworzy niezwykle emocjonalną książkę. Opowieść o żeglarzach, wśród których byli zarówno zawodowcy jak i amatorzy, w tym prezesi wielkich korporacji i miliarderzy, ryzykujących wszystko w starciu z nieokiełznanymi siłami natury. Siłami, których w 1998 roku pokonać nie było można.

Wstrząsająca… Fascynująca… Mrożąca krew relacja, powstała na podstawie wywiadów, analiz pogody i własnego, niemałego doświadczenia autora.
Washington Times

źródło opisu: http://www.wydawnictwonautica.pl/smiertelnywyscig.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwonautica.pl/smiertelnywyscig.html

equinoxe | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w ostatnim czasie.
Pozycja odpowiednia dla osób mających styczność z żeglugą - myślę, że dobrze uświadamiająca potęgę żywiołu i sytuacje, które mogą się zdarzyć na morzu. Dla mnie szokująca i trzymająca w napięciu - chociaż nie wiem, czy tych słów można używać w odniesieniu do ludzkiego dramatu o takiej skali.

Lektura, którą należy traktować jako przestrogę w kontekście decyzji podejmowanych na morzu. Opisuje wydarzenia, których należy unikać samemu, ale jednocześnie przedstawia pewne scenariusze, które mogą być wartościowe w przypadku, gdy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji. Wskazuje na decyzje i błędy, z których można wyciągnąć cenne wnioski tak, by móc za wszelką cenę ich unikać. Demaskuje nierzetelność organów, które powinny zapobiegać takim dramatom i uświadamia, jak często jesteśmy zdani sami na siebie.
Opisuje marzenia o przygodzie i wyzwaniu - które zamienia się w koszmar - i degraduje je do poziomu marzeń o przeżyciu....

Positivebrain | 2018-09-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane