Historia pszczół

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Kwartet klimatyczny (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Bienes Historie, roman
Ag2S

Nowa limitowana edycja słynnej powieści Mai Lunde. Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły. Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka...

Nowa limitowana edycja słynnej powieści Mai Lunde.

Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka dzieci i sklep z nasionami. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę…

Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi. Cóż z tego, skoro jego marzenia są tak dalekie od marzeń żony i syna. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów.

Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Rozpaczliwe chce dać synkowi szansę lepszego życia - życia nadzorcy…

Historia pszczół to do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4286/H...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4286/H...»

Hipek | 2017-06-15
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: czerwiec 2017

Historia pszczół to opowieść rozgrywająca się w trzech bardzo różnych okresach: połowie XIX wieku, kiedy naukowcy zachwycali się obserwacją jako metodą badawczą, początek XXI wieku, kiedy zaczęliśmy rozumieć konsekwencje ingerencji człowieka w równowagę ustanowioną przez naturę i wreszcie koniec XXI wieku, kiedy (według katastroficznej wizji autorki) będziemy spijać owoce tej nierozważnej ingerencji. Tak więc książka jest niewątpliwie głosem wołającym o nasze opamiętanie i zaprzestanie nierozważnych ruchów człowieka, które prędzej czy później, na zasadzie efektu motyla, doprowadzą do degradacji środowiska zagrażającej naszej egzystencji.
Autorka dotyka także bardzo silnie relacji rodzinnych jako zwierciadła naszego myślenia o środowisku. W historii XIX-wiecznej poznajemy rodzinę, której członkowie wspierają się w poszukiwaniu rozwiązań dla swoich problemów. Liczy się z tym jak jego działania wpłyną na innych. Rodzina z początku XXI wieku jest już mniej wewnętrznie związana, a...

Mollinka_90 | 2017-04-16
Na półkach: Zwierzęta, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Pszczoły - niepozorne, lecz niezwykle ważne owady. Pożyteczne zapylacze, bez których, jak zapewniał Albert Einstein, ludzkość w krótkim czasie wyginie. Problemem na globalną skalę są obecnie choroby pszczół i ich tajemnicze wymieranie, które spędza sen z oczu naukowcom. Maja Lunde postanowiła opowiedzieć o tych fascynujących owadach w powieści, która stała się światowym bestsellerem.

Czekałam na możliwość przeczytania tej powieści z niecierpliwością, bo byłam jej bardzo ciekawa. Spodziewałam się odrobinę więcej, przez pół książki nieco się nudziłam i towarzyszyło mi poczucie zawodu. Dopiero końcówka zrekompensowała mi nieco to pierwsze, niezbyt dobre wrażenie, stąd aż 7 gwiazdek.

"Historia pszczół" to tytuł nadany moim zdaniem troszeczkę na wyrost, gdyż opowieść norweskiej pisarki to przede wszystkim historia ludzi z pszczołami związanych. Akcja dzieje się w trzech, pozornie ze sobą niezwiązanych, przedziałach czasowych:

Poznajemy Chinkę Tao, żyjącą w przyszłości, gdy na świecie...

Nina | 2016-05-01
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Dawno nie wciągnęła mnie taka książka "o niczym". Bo niby nic się w niej nie dzieje, fabuła niespieszna, szalonej akcji brak, a jednak oderwać się nie można. A wszystko prowadzi do jednej, jakże ważnej konkluzji - należy szanować i żyć w zgodzie z naturą. Bez tego tylko jeden krok do wyginięcia ludzkości. Trochę to przerażające, kiedy uzmysłowimy sobie jak bardzo jesteśmy uzależnieni od przyrody, w tym przypadku od małych, pracowitych pszczół. Co może się wydarzyć, kiedy ich zabraknie? Przeczytajcie. Warto.

nadzieja1925 | 2018-04-02
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pszczoły. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że życie bez pszczół byłoby bardzo trudne. To w końcu od nich się zaczyna.
Maja Lunde zmierzyła się z tym problemem i pokazała drogę od początku do upadku.
Jak to w roku 1852 ludzie zagłębiali się w tajniki pszczelarstwa, badali, wymyślali i tworzyli nową historię.
Jak w czasach współczesnych młode pokolenie nie chciało mieć nic wspólnego z pracą na polu wokół uli. I jak nagle zaczęły one ginąć...
Aż w końcu przyszłość, gdzie już ich nie ma. Ludność walczy z głodem. W zapylaczy bawią się dzieci i kobiety, i to oni są fundamentem przetrwania. Zwierzęta również wyginęły, bo nie mają co jeść. Niezbyt wesoła przyszłość.

Prawdę mówiąc nie zachwyciła mnie ta książka jak na międzynarodowy bestseller. Nie była zła, ale marzyłam, żeby jak najszybciej ją skończyć.

miki24gr | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Bardzo ciekawa książka, zdecydowanie inna od większości literatury współczesnej, zmusza do refleksji na temat szans przetrwania ludzkości, jej dążenia do samozagłady, współzależności świata ludzi, roślin i zwierząt. Pokazuje jak istotne jest dbanie o równowagę w przyrodzie.
Akcja prowadzona jest na trzech odległych od siebie płaszczyznach czasowych, przez co czytelnik przeżywa jednocześnie trzy historie, a krótkie rozdziały nie pozwalają znudzić się ani przez chwilę.
Z jednej strony można poszerzyć swoją wiedzę o pszczołach, ich życiu "rodzinnym", z drugiej wnikliwie przyjrzeć się psychice głównych bohaterów.
Muszę przyznać, że lektura tej powieści sprawiła mi nadspodziewanie dużą przyjemność, dlatego polecam ją z czystym sumieniem.

filozof | 2017-07-16

"Słowo jest jak pszczoła: posiada miód i żądło." Przysłowie żydowskie

Mam w domu miód spadziowy iglasty.Bardzo lubię z nim kanapki.Najbardziej z bułką.
Książka,bardzo ale,to bardzo mi się podobała.Dzieli się na trzy części.
O ile ta gdzie,byli Wiliam i Tao.Mi się podobało bardzo,to ta z Georgiem tak sobie.
Dużo można się dowiedzieć o pszczołach.Ich życiu i hodowli.

Czy,w przyszłość nie będzie pszczół ? Czy wizja z czasów Tao się ziszcza ?
O tym,o byś my się nigdy nie przekonali.
Autorka opisuje też,nie tylko pszczoły .Ale i życie rodzinne bohaterów.Fajnie też jest opisany Pekin.Nowoczesne miasto,ale chyba z komunistycznym ustrojem.
Ja cieszę się,że przeczytałem.

beata | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Nie lubię czytać książek pod wpływem szumu medialnego, okrzykniętych bestsellerami, świeżo nagrodzonych. Blurby, jeżeli czytam, to po zakończonej lekturze. Krótko: nie lubię rozbudzonych oczekiwań przez czynniki zewnętrzne, które rzadko kiedy (lub prawie nigdy) są zbliżone do moich odczuć polekturowych. Lubię natomiast, jak najbardziej zbliżone do samodzielnego, „odkrywanie” danej pozycji.

W odniesieniu do „Historii pszczół”, która stosunkowo niedawno miała swoją premierę, trudno byłoby udawać, że nie pamiętam ochów i achów towarzyszących pojawieniu się książki u nas. Natomiast nie zachowały się w mojej pamięci podpowiedzi związane z treścią utworu, co pozwoliło mi sięgnąć po książkę bez konkretnych oczekiwań.

Zaczęłam czytać z zapałem. Początkowo autorka prowadziła nas przez, wydawałoby się, trzy różne rodzinne opowieści, których zbiór wspólny stanowiły pszczoły, marzenia rodziców związane z dziećmi i przeżywanie straty. Wspólnym elementem była również nauka. Najpierw, jako...

Meggie | 2016-05-08

Pszczoły – małe, niepozorne, ale bardzo pracowite owady, bez których świat mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Od niepamiętnych czasów ludzie zajmują się ich hodowlą. W 1852 roku William pracuje nad ulepszeniem konstrukcji ula. Jego pasja natrafia na wiele chwil zwątpienia. Czy po wielu próbach odzyska spokój i osiągnie sukces? W 2007 roku w Stanach zaczynają ginąć pszczoły. George prowadzi rodzinną hodowlę i z niepokojem śledzi wydarzenia w obawie o interes, który prowadzi. Czy w jego ulach będzie nadal słychać przyjemny, pszczeli szum? W świecie Tao w 2098 roku nie ma pszczół, a zapylaniem kwiatów zajmują się ludzie, pracując niestrudzenie od świtu do nocy. Brakuje żywności i nadziei. Gdy pewnego dnia jej dziecko znika wszystko nabiera innych barw. Kobieta postanawia za wszelką cenę odnaleźć syna. Czy Tao odzyska dziecko? Dlaczego na świecie brakuje pszczół? Jak te trzy historie się łączą?

Maja Lunde – norweska pisarka, spod której pióra wyszło szereg książek dla dzieci i...

Izabela Pycio | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

"Jedna pszczoła bowiem jest niczym, cząstką tak małą, że całkiem pozbawioną znaczenia, natomiast razem z innymi jest wszystkim. Bo razem stanowią pszczelą rodzinę."

Pszczoły wyniszczane są przez pajęczaki, wirusy, niestabilną pogodę i... człowieka. Stosowane w rolnictwie pestycydy przyczyniają się do masowego wymierania tych owadów. Ale to właśnie również człowiek potrafi podporządkować swoje życie ich hodowaniu, dbaniu o pasieki i cieszeniu się pozyskiwanym miodem. Z jednej strony bardzo uzależnieni jesteśmy od przyrody i jej mieszkańców, a z drugiej bezowocne wydają się wysiłki natury przeciwstawieniu się dewastowaniu planety w imię nadrzędnych potrzeb ludzkości. To nie delikatna nić powiązania człowieka z pszczołami, ale silna współzależność istnienia gatunków, bowiem historia apis to także nierozerwalna z nią historia homo sapiens.

Autorka w spokojnym tonie, sprzyjającym głębszym przemyśleniom, niezwykle malowniczo i z uczuciem, przybliża czytelnikowi fragmenty z życia...

Weronika | 2016-11-29
Przeczytana: 24 listopada 2016

Napisana w prosty sposób, a jednak przemawiająca do wyobraźni.
Świat bez pszczół.
Bez pszczół, bez zapylania roślin, bez samych roślin, które bez zapylenia nie będą się rozmnażać. Skoro bez roślin, to i bez zwierząt które żywią się roślinami i bez zwierząt, które żywią się zwierzętami zjadającymi rośliny.
Świat bez jedzenia.
Świat głodu, nędzy i wojen o dostęp do pokarmu.
Książka mówiąca o tym jak łatwo stracić to co wydaje się nie do stracenia.
Historia trzech rodzin, która pod koniec splecie się w jedną całość.
Opowieść o odwiecznej walce pokoleń, o marzeniach dzieci i rodziców, niepokrywających się ze sobą.
Polecam.