rozwińzwiń

Historia pszczół

Okładka książki Historia pszczół Maja Lunde
Okładka książki Historia pszczół
Maja Lunde Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Kwartet klimatyczny (tom 1) literatura piękna
514 str. 8 godz. 34 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Kwartet klimatyczny (tom 1)
Tytuł oryginału:
Bienes Historie, roman
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-05-18
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-18
Liczba stron:
514
Czas czytania
8 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308063675
Tłumacz:
Anna Marciniakówna
Tagi:
Anna Marciniakówna literatura norweska pszczoły zagłada
Inne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
2277 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
35
35

Na półkach:

“Historia pszczół” autorstwa Mai Lunde to powieść, która zmusza do refleksji nad przyszłością naszej planety i roli, jaką w niej odgrywają pszczoły. Książka rozgrywa się w trzech różnych czasach, łącząc losy trzech postaci, których życie związane jest z tymi owadami. William, żyjący w XIX wieku, jest badaczem, który pragnie zrewolucjonizować świat pszczelarstwa. George, współczesny pszczelarz z USA, zmaga się z problemem masowego ginięcia pszczół, a Tao, mieszkanka przyszłych Chin, żyje w świecie, gdzie pszczoły wyginęły, a ludzie muszą ręcznie zapylać rośliny.

Maja Lunde z wnikliwością przedstawia konsekwencje ludzkich działań dla środowiska naturalnego i ukazuje, jak delikatna równowaga ekologiczna może zostać zachwiana przez nasze decyzje. Powieść jest nie tylko opowieścią o pszczelarzach i ich codziennym życiu, ale także metaforą odpowiedzialności, jaką jako ludzkość ponosimy za naszą planetę.

Temat pszczół od zawsze był mi bliski, ponieważ mój dziadek miał pasiekę. Zawsze mnie wołał, abym przyglądała się pszczołom podczas ich ciężkiej pracy. I byłam pod wielkim wrażeniem jak mój dziadek brał te małe stworzenia na rękę 🐝Ta książka przypomniała mi o tych chwilach i o pięknie tych niesamowitych stworzeń.

Pszczoły, choć małe, odgrywają ogromną rolę w naszym ekosystemie, a Maja Lunde pięknie oddaje ich znaczenie. Po przeczytaniu tej książki, nawet Ci, którzy wcześniej nie byli przekonani do pszczół, z pewnością poczują do nich sympatię i podziw. To przepiękne stworzenia, które zasługują na naszą uwagę i ochronę. 🐝🫶

“Historia pszczół” autorstwa Mai Lunde to powieść, która zmusza do refleksji nad przyszłością naszej planety i roli, jaką w niej odgrywają pszczoły. Książka rozgrywa się w trzech różnych czasach, łącząc losy trzech postaci, których życie związane jest z tymi owadami. William, żyjący w XIX wieku, jest badaczem, który pragnie zrewolucjonizować świat pszczelarstwa. George,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
555
548

Na półkach:

Bohaterowie zmagają się z codziennym życiem. Maja Lunde przedstawia obyczajowość. Jest rys psychologiczny godny uwagi, ale niezachwycający – przybliża tylko niewłaściwe relacje rodzinne (innych w tej książce nie ma). Autorka opisuje obce kultury, których nie zna, mierzy je swoją subiektywną i niewłaściwą miarą. Myślę, żę najlepiej byłoby, gdyby umieściła akcję na gruncie norweskim, który zna bardzo dobrze. Treść momentami jest infantylna (może to przypadłość będąca pozostałością po pisaniu książek dla dzieci i scenariuszy telewizyjnych dla najmłodszych widzów). Natomiast w oddalonym tle, jakby niepostrzeżenie, pojawiają się następujące zagadnienia, które już na początku książki dają się wychwycić: ekologia, wycinka lasów, przeludnienie, brak żywności na ziemi, niejedzenie mięsa, nierówność społeczna, przyporządkowane do płci role, czynności damskie mogą być również męskimi (i na odwrót) oraz podejrzewam studenta Toma o więzi homoseksualne ze swoim młodym profesorem (chociaż wprost nie jest to wypowiedziane). "Historia pszczół" otwiera cykl pod tytułem "Kwartet klimatyczny". Akurat książka z tłem nadającym się na konferencje klimatystów-zamordystów. Zgadzam się z tym, że nie powinno się aplikować środków chemicznych do żywności na każdym etapie jej przygotowywania, poczynając od zasiewu ziarna na gruntach ornych. Jednak to co robią politycy wespół z naukowcami jest jakimś obłędem; lepiej posłuchać rolników, którzy też chcą być ekologiczni (na miarę swoich możliwości)!

Od tej lektury popadam w przygnębienie, ponieważ bohaterowie są bardzo irytujący! William i George to momentami furiaci, Tao jest Chinką kierowaną wyłącznie emocjami bez jakiejkolwiek racjonalności i... wszyscy są przez autorkę jacyś "niedorobieni". Jako, że posiadam audiobooka, a nie książkę, to dotrwałem do końca "Historii pszczół", ponieważ słuchałem lektora podczas wykonywania czynności domowych, czyli tak "przy okazji". Gdybym miał czytać, to po kilku rozdziałach przerwałbym i oddaliłbym tę książkę od siebie: na zawsze.

Bohaterowie zmagają się z codziennym życiem. Maja Lunde przedstawia obyczajowość. Jest rys psychologiczny godny uwagi, ale niezachwycający – przybliża tylko niewłaściwe relacje rodzinne (innych w tej książce nie ma). Autorka opisuje obce kultury, których nie zna, mierzy je swoją subiektywną i niewłaściwą miarą. Myślę, żę najlepiej byłoby, gdyby umieściła akcję na gruncie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
602
538

Na półkach:

Kim staje się człowiek bez otaczającej go natury? Zwierzęciem pragnącym zaspokoić podstawowe potrzeby? Trybikiem w maszynie? Historia opowiadana jest z kilku perspektyw czasowych: Anglia, rok 1852 - pewien naukowiec rewolucjonizuje pszczelarstwo ulepszając konstrukcję uli. Od teraz ludzie jak i owady na tym zyskują. USA, rok 2007, dla zwielokrotnienia wpływów farmerzy wykorzystują swoje pszczoły do granic możliwości. Pakują ule na ciężarówki i przemierzają Stany wzdłuż i wszerz aby zapylić jak najwięcej pól. Pszczoły są zdenerwowane, wykończone, mniej wydajne aż wreszcie w tajemniczych okolicznościach giną całe roje. Wreszcie rok 2098, Seczuan, po tragicznej polityce rolnej z powierzchni ziemi znikają owady. Ludzie przymierają głodem, cywilizacja cofnęła się o dobrych kilkaset lat. Ludzie ręcznie zapylają kwiaty a żywności i tak nie starcza dla wszystkich.... Restrykcje dotyczą praktycznie każdej dziedziny życia. Jednak pewnego razu podczas jednego z niewielu dni wolnych od morderczej pracy, rodzina Tao wybiera się na piknik. Zdarza się wypadek. Jej mały synek dostaje zapaści. Kiedy docierają do szpitala, lekarze zabierają dziecko. Zwodzą rodziców tak długo, że Tao postanawia wyruszyć do Pekinu aby odkryć prawdę - co stało się z chłopcem. Świat jest obrazem nędzy i rozpaczy. Po dawnej świetności i osiągnięciach ludzkości niewiele zostało. Jednak Tao dochodzi do prawdy - a ta, mimo że jest bolesna niesie nadzieję...

Kim staje się człowiek bez otaczającej go natury? Zwierzęciem pragnącym zaspokoić podstawowe potrzeby? Trybikiem w maszynie? Historia opowiadana jest z kilku perspektyw czasowych: Anglia, rok 1852 - pewien naukowiec rewolucjonizuje pszczelarstwo ulepszając konstrukcję uli. Od teraz ludzie jak i owady na tym zyskują. USA, rok 2007, dla zwielokrotnienia wpływów farmerzy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
51

Na półkach: ,

Bardzo oryginalna historia. Pokazuje wizję jak może skończyć ludzkość, jeśli nie zadbamy o przyrodę i o środowisko, które nas otacza.

Sposób narracji bardzo ciekawy. Jednak mam wrażenie, że akcja w przypadku Williama i George'a rozkręca się bardzo, bardzo powoli, bo dopiero w 3/4 książki. Natomiast wizja Tao od pierwszych zdań mnie pochłonęła (ale to może dlatego, że lubię science-fiction).

Niestety też nie porwała mnie na tyle, abym sięgnął po kolejne tomy z tej tetralogii.

Bardzo oryginalna historia. Pokazuje wizję jak może skończyć ludzkość, jeśli nie zadbamy o przyrodę i o środowisko, które nas otacza.

Sposób narracji bardzo ciekawy. Jednak mam wrażenie, że akcja w przypadku Williama i George'a rozkręca się bardzo, bardzo powoli, bo dopiero w 3/4 książki. Natomiast wizja Tao od pierwszych zdań mnie pochłonęła (ale to może dlatego, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
728
200

Na półkach: , ,

Świetna książka. Bardzo podobają mi się przeplatające się wątki, rozmieszczone na osi czasu, po to aby spleść się na koniec. Książka jest piękna, poruszająca, skłaniająca do myślenia.

Świetna książka. Bardzo podobają mi się przeplatające się wątki, rozmieszczone na osi czasu, po to aby spleść się na koniec. Książka jest piękna, poruszająca, skłaniająca do myślenia.

Pokaż mimo to

avatar
66
66

Na półkach:

Trzy historie dziejące się na przestrzeni paru wieków a połączone motywem pszczół - poznawania ich oraz ostatecznie ich zagłady i tego co z owej zagłady wyniknęło dla ludzkości. Tak mocno rozpięta opowieść to zawsze ryzykowne zagranie, bardzo trudne technicznie i dość kłopotliwe pod względem fabularnym. Nie wiem na ile się to udało - książka jest momentami trudna, a różnorodność owych opowieści sprawia, że trudno się skupić na nich wszystkich względnie jednocześnie. Tym co na pewno zadziałało było stworzenie pewnego continuum dramatycznego osnutego wokół ludzi i pszczół.

Trudno mi ocenić, naprawdę. Chyba wolałbym dać niższą ocenę niż wyższą, bo koniec końców jest to książka próbująca zagospodarować jakąś unikalną niszę, w dodatku jest napisana ze sporym zaangażowaniem. Zarazem nie jest to powieść, która rzuciłaby mnie literacko na kolana, choć zdecydowanie nie jest też kiepska czy przeciętna. Trudna sprawa. 6-7.

Trzy historie dziejące się na przestrzeni paru wieków a połączone motywem pszczół - poznawania ich oraz ostatecznie ich zagłady i tego co z owej zagłady wyniknęło dla ludzkości. Tak mocno rozpięta opowieść to zawsze ryzykowne zagranie, bardzo trudne technicznie i dość kłopotliwe pod względem fabularnym. Nie wiem na ile się to udało - książka jest momentami trudna, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
5

Na półkach:

Książka porusza bardzo ważny jak i ciekawy temat, którym są pszczoły i ich wyginięcie w niedalekiej przyszłości. Do czytania podeszłam z wielkim zapałem, który równie szybko ostygł.. Było to męczące, głównie przez podział na 3 różne historie- najgorsze było przeskakiwanie, które nie pozwalało na skupienie się na wątkach. Rozumiem zamysł autora - naprawdę świetny pomył, ale wykonanie...

Książka porusza bardzo ważny jak i ciekawy temat, którym są pszczoły i ich wyginięcie w niedalekiej przyszłości. Do czytania podeszłam z wielkim zapałem, który równie szybko ostygł.. Było to męczące, głównie przez podział na 3 różne historie- najgorsze było przeskakiwanie, które nie pozwalało na skupienie się na wątkach. Rozumiem zamysł autora - naprawdę świetny pomył, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
295
81

Na półkach: ,

Bardzo rozczarowała mnie ta książka. Bohaterowie byli irytujący i momentami odrażający. Pomysł na fabułę i koncepcja książki były generalnie ciekawe natomiast wykonanie wszystko zepsuło. Męczyłam się czytając ją w audiobooku, a to się praktycznie nie zdarza.

Bardzo rozczarowała mnie ta książka. Bohaterowie byli irytujący i momentami odrażający. Pomysł na fabułę i koncepcja książki były generalnie ciekawe natomiast wykonanie wszystko zepsuło. Męczyłam się czytając ją w audiobooku, a to się praktycznie nie zdarza.

Pokaż mimo to

avatar
329
103

Na półkach:

Nie zachwyciła, choć miała potencjał. Momentami emocjonująca, ale przeważnie nudna.

Nie zachwyciła, choć miała potencjał. Momentami emocjonująca, ale przeważnie nudna.

Pokaż mimo to

avatar
29
14

Na półkach:

Dziwią mnie pozytywne opinie na temat tej książki bo była to jedna z gorszych rzeczy, które przeczytałem ostatnio. Trzy przedstawione historie były naprawdę drętwe, postaci niedopracowane i bez wyrazu, a związek między historiami mocno naciągany. Wątek z XIX w. miał być chyba napisany w stylu powieści z epoki, wyszła z tego raczej parodia. Drugi wątek - współczesny był mdły jak mielony kotlet w sosie koperkowym w barze mlecznym. Potencjał miała jedynie historia rozgrywająca się w przyszłości, ale autorka na samym końcu postanowiła wyrównać jej poziom w dół do dwóch pozostałych. Książkę znalazłem w tzw. "księgodzielni" i jest to o tyle plus, że za nią nie zapłaciłem, w przeciwnym wypadku po jej zakupie i przeczytaniu napisałbym list do autorki z prośbą o zwrot pieniędzy.

Dziwią mnie pozytywne opinie na temat tej książki bo była to jedna z gorszych rzeczy, które przeczytałem ostatnio. Trzy przedstawione historie były naprawdę drętwe, postaci niedopracowane i bez wyrazu, a związek między historiami mocno naciągany. Wątek z XIX w. miał być chyba napisany w stylu powieści z epoki, wyszła z tego raczej parodia. Drugi wątek - współczesny był mdły...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 209
  • Chcę przeczytać
    6 515
  • Posiadam
    1 493
  • Teraz czytam
    197
  • Ulubione
    189
  • 2021
    162
  • 2018
    132
  • 2022
    92
  • Chcę w prezencie
    87
  • 2019
    78

Cytaty

Więcej
Maja Lunde Historia pszczół Zobacz więcej
Maja Lunde Historia pszczół Zobacz więcej
Maja Lunde Historia pszczół Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także