1 274
The Firm
Marczewek

Mitchell McDeere, wyrózniajacy sie student prawa, moze przebierac w ofertach. O dziwo, najatrakcyjniejsza otrzymuje nie z wielkiej nowojorskiej korporacji, lecz z nieduzej firmy w Memphis. Zachecony wysokimi zarobkami i innymi korzysciami, decyduje sie wraz z zona przeprowadzic sie do Tennessee. Wkrótce FBI informuje go, ze jego firma zajmuje sie praniem brudnych pieniedzy, i daje wybór: albo Mitchell pójdzie na współprace z Biurem, albo wyladuje w wiezieniu.

źródło opisu: Albatros, 2017

źródło okładki: https://literia.pl/firma-3880

ChicaDeAyer | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Grisham to nazwisko nieodłącznie kojarzone z pojęciem thrillera prawniczego – jak nikt inny przyczynił się do rozsławienia tej odmiany gatunkowej na tak szeroką skalę i od lat niepodzielnie dzierży berło najsłynniejszego jej autora. Nie ma w tym wszystkim żadnego przypadku – takie wnioski nasuwają się po przeczytaniu debiutanckiej powieści Amerykanina.

Książka nabiera tempa w miarę rozwoju akcji – początek jest leniwy, narracja opieszała, lecz już od startu czai się w tle uczucie niepokoju i jest to zauważalne, że autor postanowił już od tego momentu popracować nad budową klimatu. Dokładając do tego poszczególne elementy składowe fabuły, stopniowe budowanie złożoności i siatki korelacji, nie dało się osiągnąć innego skutku aniżeli wywołanie zainteresowania u odbiorcy. Ta książka czyta się sama – i choć są większe lub mniejsze wpadki oraz niedociągnięcia, to nie wpływa to w najmniejszym stopniu na efekt w postaci przedniej rozrywki. Fabuła jest przemyślana i poszczególne...

Krzysiek | 2014-01-24

Dobrze napisana, trzyma w napięciu i genialne zakończenie.. to coś co w książkach uwielbiam. Polecam!

emindflow | 2016-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Z Grishamem jakoś do tej pory nie było mi po drodze. Słyszałem o nim sporo, bo wielu nowych autorów próbuje się na nim z różnym skutkiem wzorować, ale kolejne książki odkładałem na kupkę.
Wreszcie zebrałem się do "Firmy", bo to jego pierwsza powieść. Miałem sporo obaw, a jednak przeczytałem ją z zainteresowaniem i przyjemnością. Niby nic szczególnie oryginalnego, a jednak wciąga i czyta się świetnie. Od pierwszej strony rzuca się w oczy warsztat pisarski Grishama, co szczególnie widać w warstwie budowania napięcia i stopniowania emocji. Jeśli przyjrzeć się poszczególnym postaciom, to już tak różowo nie jest - nawet Mitch McDeere wydaje się mocno plastikowy, nie wspominając o pozostałych. Fabuła jest moim zdaniem bez zarzutu, ale spodziewałem się lepszego zakończenia.
Obecnie każdego roku takich książek powstaje na pęczki, ale warto mieć świadomość, że Grisham wydał "Firmę" 25 lat temu, a dziś to już klasyka gatunku.
Nawet jeśli nie do końca wytrzymała próbę czasu, to niezmiennie...

Przemysław Zyra | 2014-12-23
Na półkach: X2014, Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Nie znam żadnej innej pozycji autora, więc nie oceniam go przez pryzmat wcześniejszej twórczości. Nie widziałem też filmu stworzonego na podstawie powieści. Po prostu wziąłem książkę, która przypadkiem trafiła do mojej biblioteczki i zacząłem czytać. Wciągnęło mnie od razu i właściwie cały czas "nieczytania" spędziłem myśląc, co będzie dalej. Wyobraźnia działała i czułem się jakbym był tuż obok opisywanych bohaterów.

Akcja warta i wciągająca. Bardzo ciekawe pomysły i nieprzewidywalna fabuła. Dużo się dzieje i przyjemnie się czyta. Chętnie zajrzę po coś więcej!

Radek | 2017-07-06

Można powiedzieć, że nareszcie tą książkę przeczytałem bo wiele dobrego o niej wcześniej słyszałem. Wrażenia moje są jak najbardziej pozytywne. Rewelacyjna powieść wciągająca i trzymająca cały czas w napięciu. Jednocześnie jedna z najlepszych i czołowych książek w dorobku Johna Grishama.

Greg | 2010-08-27
Na półkach: In English, Przeczytane

Książka, która pochłania bez reszty. Bardzo szybko przenosimy się w zagmatwany świat bohatera, a wartka akcja nie pozwala odłożyć książki na półkę. Warto spróbować przeczytać ją w oryginalnej wersji - nie jest napisana zbyt trudnym językiem, a po kilkunastu stronach bariera językowa staje się wręcz niezauważalna ( nie jest to tylko moja opinia ).

Marysieńka | 2011-05-02
Przeczytana: 2010 rok

Doskonała powieść Grishama o środowisku prawniczym...Bohater, Mitchel McDeere, absolwent Harvardu otrzymuje propozycję pracy w znanej firmie prawniczej w Memphis. Niemal jak w bajce - świetne warunki zatrudnienia, mozliwość szybkiej kariery zawodowej, ale...Na razie cieszą się powodzeniem, żona znajduje pracę w miejscowej szkole, zaprzyjaźniają się ze środowiskiem i nagle czar pryska...Mitchel musi wykazać się inteligencją i sprytem by nie stracić nie tylko żony ale również życia....Z jakimi zagrożeniami może się spotkać młody człowiek, idealista, wkraczający w dorosłość w takich okolicznościach??? Zeby się tego dowiedzieć, najlepiej przeczytać książkę, którą polecam.

Dominika Rygiel | 2015-04-21
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2015
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Firma firmie nie równa. Ułożona korporacja czy mafijna przykrywka lewych interesów?

Mitchell McDeere, świeżo upieczony absolwent Harvardu, staje przed życiowym wyborem - pewnego i dobrze płatnego miejsca zatrudnienia. Obarczony kredytami, nie mając własnego lokum, za to atrakcyjną żonę i sporo marzeń do zrealizowania, wybiera - Firmę. A raczej to Firma wybiera jego. Proponuje mu atrakcyjne wynagrodzenie (znacznie lepsze aniżeli u konkurencji), premie, luksusowy samochód, niskooprocentowany kredyt, możliwość awansu oraz wyjazdów wakacyjnych na Kajmany. Czego oczekuje? Wytężonej, katorżniczej pracy, ustatkowanego prowadzenia się oraz albo przede wszystkim... dozgonnego oddania.

Mitch od początku wpada w korporacyjny rytm pracy. Z upływem czasu odkrywa jednak, że praca prawnika jaką wykonuje nie jest do końca legalna a firma Bendini, Lambert i Locke to nic innego jak mafijna machina prania brudnych pieniędzy. I tutaj zaczyna się cała akcja powieści. Współpraca z FBI, robienie...

Kasia_1987 | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Od tej książki nie można się oderwać, aż do końca...przeczytałam ją w jeden dzień. Książka trzyma w napięciu do samego końca.

fulmir | 2013-12-18
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Czy praca marzeń może okazać się prawdziwym koszmarem? Taki los spotyka Mitchela McDeere, bohatera "Firmy" który zaraz po studiach prawniczych podejmuje pracę w prestiżowej kancelarii adwokackiej" Bendini, Lambert & Locke". Jego wybór w głównej mierze podyktowany jest zachłannością na pieniądze. Okazuje się on zgubny. Jakiś czas później daje mu znać o sobie FBI. Firma w której Mitchel podjął pracę okzauje się być na usługach mafii, gdzie dochodzi do oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy itd. Co w tej sytuacji począć? Wydaje się, że nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji, a jednak bohater wykaże się sprytem i... sami zobaczcie jak to wszystko się zakończy.
Jest to chyba moja już 10 książka Grishama i nadal nie czuję zmęczenia tym autorem. Cały czas zaskakuje mnie on czymś nowym. Tym razem była to sensacyjna historia, która mrozi krew w żyłach tym, którzy potrafią się naprawdę bać. Sama intryga jest naprawdę dobrze wymyślona a autor dodatkowo potrafi dozować nam napięcie....