Wyzwanie czytelnicze LC
1 307
The Firm
Marczewek

Mitchell McDeere, wyrózniajacy sie student prawa, moze przebierac w ofertach. O dziwo, najatrakcyjniejsza otrzymuje nie z wielkiej nowojorskiej korporacji, lecz z nieduzej firmy w Memphis. Zachecony wysokimi zarobkami i innymi korzysciami, decyduje sie wraz z zona przeprowadzic sie do Tennessee. Wkrótce FBI informuje go, ze jego firma zajmuje sie praniem brudnych pieniedzy, i daje wybór: albo Mitchell pójdzie na współprace z Biurem, albo wyladuje w wiezieniu.

źródło opisu: Albatros, 2017

źródło okładki: https://literia.pl/firma-3880

ChicaDeAyer | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Grisham to nazwisko nieodłącznie kojarzone z pojęciem thrillera prawniczego – jak nikt inny przyczynił się do rozsławienia tej odmiany gatunkowej na tak szeroką skalę i od lat niepodzielnie dzierży berło najsłynniejszego jej autora. Nie ma w tym wszystkim żadnego przypadku – takie wnioski nasuwają się po przeczytaniu debiutanckiej powieści Amerykanina.

Książka nabiera tempa w miarę rozwoju akcji – początek jest leniwy, narracja opieszała, lecz już od startu czai się w tle uczucie niepokoju i jest to zauważalne, że autor postanowił już od tego momentu popracować nad budową klimatu. Dokładając do tego poszczególne elementy składowe fabuły, stopniowe budowanie złożoności i siatki korelacji, nie dało się osiągnąć innego skutku aniżeli wywołanie zainteresowania u odbiorcy. Ta książka czyta się sama – i choć są większe lub mniejsze wpadki oraz niedociągnięcia, to nie wpływa to w najmniejszym stopniu na efekt w postaci przedniej rozrywki. Fabuła jest przemyślana i poszczególne...

veinylover | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Wzorem Hitchcocka - wszystko zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie coraz bardziej rośnie. To przecież tylko książka, a jednak można się przy niej spocić...
To prawdziwy prawniczy thriller, bardziej przerażający niż wszelkie horrory, bo w swojej konstrukcji i treści - wiarygodny. Ta wiarygodność jest właśnie tak przerażająca, bo każda osoba czytająca tę powieść jest sobie w stanie wyobrazić, że wpada w taką lub podobną aferę nie z własnej winy, tylko zostaje w nią wkręcona. Przypominam sobie film pod tym samym tytułem i jak się domyślam - nakręcony na podstawie niniejszej książki. Jednak we mnie książka wywołała znacznie silniejsze emocje w trakcie lektury, niż oglądany wówczas film. Wspaniale skonstruowana i świetnie opowiedziana historia. Wybitna powieść, dla mnie na 10 gwiazdek w swojej kategorii. Dramatyczna. Intryga jest niesłychanie skomplikowana, ale wszystko w w opowieści jest logiczne i trzyma się kupy w sposób genialny.
Bezwzględnie polecam tę książkę.

Krzysiek | 2014-01-24

Dobrze napisana, trzyma w napięciu i genialne zakończenie.. to coś co w książkach uwielbiam. Polecam!

emindflow | 2016-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Z Grishamem jakoś do tej pory nie było mi po drodze. Słyszałem o nim sporo, bo wielu nowych autorów próbuje się na nim z różnym skutkiem wzorować, ale kolejne książki odkładałem na kupkę.
Wreszcie zebrałem się do "Firmy", bo to jego pierwsza powieść. Miałem sporo obaw, a jednak przeczytałem ją z zainteresowaniem i przyjemnością. Niby nic szczególnie oryginalnego, a jednak wciąga i czyta się świetnie. Od pierwszej strony rzuca się w oczy warsztat pisarski Grishama, co szczególnie widać w warstwie budowania napięcia i stopniowania emocji. Jeśli przyjrzeć się poszczególnym postaciom, to już tak różowo nie jest - nawet Mitch McDeere wydaje się mocno plastikowy, nie wspominając o pozostałych. Fabuła jest moim zdaniem bez zarzutu, ale spodziewałem się lepszego zakończenia.
Obecnie każdego roku takich książek powstaje na pęczki, ale warto mieć świadomość, że Grisham wydał "Firmę" 25 lat temu, a dziś to już klasyka gatunku.
Nawet jeśli nie do końca wytrzymała próbę czasu, to niezmiennie...

Katarzyna Busłowska | 2018-07-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 lipca 2018

To ci dopiero historia! Jak na polskie realia pachnie trochę science fiction. Główny bohater, Mitch McDeere nie zdążył jeszcze skończyć studiów, a już biją się o niego największe kancelarie prawnicze w Stanach. Niesamowite, prawda moi drodzy absolwenci polskich uczelni wyższych? Mitch może wybierać i przebierać. Zawsze chciał pracować na Wall Street, ale jego uwagę przykuwa mała kancelaria z Memphis. To oni oferują najwięcej. Poza tym kuszą Mitcha niskim kredytem hipotecznym, prywatną opieką medyczną, nowiutkim BMW i wieloma innymi bajerami. Trudno odrzucić taką ofertę, szczególnie, gdy wychowałeś się w biedzie, twój brat siedzi za morderstwo, a ty za wszelką cenę chcesz pokazać snobistycznym teściom, że pomylili się co do ciebie i potrafisz zapewnić godne życie ich córce. Pracownicy Firmy witają państwa McDeere z otwartymi ramionami. Wszyscy są bardzo serdeczni i zdają się być jedną, wielką, kochającą się rodziną. Ale gdy już konfetti zostaje zamiecione, a klapki spadają z oczu,...

Przemysław Zyra | 2014-12-23
Na półkach: X2014, Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Nie znam żadnej innej pozycji autora, więc nie oceniam go przez pryzmat wcześniejszej twórczości. Nie widziałem też filmu stworzonego na podstawie powieści. Po prostu wziąłem książkę, która przypadkiem trafiła do mojej biblioteczki i zacząłem czytać. Wciągnęło mnie od razu i właściwie cały czas "nieczytania" spędziłem myśląc, co będzie dalej. Wyobraźnia działała i czułem się jakbym był tuż obok opisywanych bohaterów.

Akcja warta i wciągająca. Bardzo ciekawe pomysły i nieprzewidywalna fabuła. Dużo się dzieje i przyjemnie się czyta. Chętnie zajrzę po coś więcej!

Radek | 2017-07-06

Można powiedzieć, że nareszcie tą książkę przeczytałem bo wiele dobrego o niej wcześniej słyszałem. Wrażenia moje są jak najbardziej pozytywne. Rewelacyjna powieść wciągająca i trzymająca cały czas w napięciu. Jednocześnie jedna z najlepszych i czołowych książek w dorobku Johna Grishama.

atimere | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prawdopodobnie za późno wzięłam się za tą książkę, bo po przeczytaniu już mnóstwa innych jej podobnych. Przez co nie jestem w stanie rozpływać się w zachwytach, choć krytykować jej też nie zamierzam. Historia jest wciągająca, akcja wartka, a losy bohaterów spójne, nawet jeśli ciut przewidywalne. No ale o ile brak spójności, czy akcja wlokąca się to wada, o ile brak tego typu wad to jeszcze nie arcydzieło. Stąd książkę zaliczam raczej do grupy dobrych, ale już nie błyskotliwych. Wadę znalazłam w niej jedną - zakończenie, nad którym z resztą często się pastwię. Tu akurat jest nijakie. Książka aż ocieka blichtrem i amerykańskim snem z odrobiną dziegciu w tej beczce miodu, dzięki temu jest po prostu dobra. A kończenie... uciekają, uciekają, łup i koniec. Ale dlaczego tak, dobrze to czy źle? Samo bohaterowie chyba nie wiedzą. Jest trochę tak jakby się film urwał, albo autor wyczerpał ilość stron za którą miał mu zapłacić wydawca. Do mnie to nie przemawia.

Greg | 2010-08-27
Na półkach: In English, Przeczytane

Książka, która pochłania bez reszty. Bardzo szybko przenosimy się w zagmatwany świat bohatera, a wartka akcja nie pozwala odłożyć książki na półkę. Warto spróbować przeczytać ją w oryginalnej wersji - nie jest napisana zbyt trudnym językiem, a po kilkunastu stronach bariera językowa staje się wręcz niezauważalna ( nie jest to tylko moja opinia ).

Marysieńka | 2011-05-02
Przeczytana: 2010 rok

Doskonała powieść Grishama o środowisku prawniczym...Bohater, Mitchel McDeere, absolwent Harvardu otrzymuje propozycję pracy w znanej firmie prawniczej w Memphis. Niemal jak w bajce - świetne warunki zatrudnienia, mozliwość szybkiej kariery zawodowej, ale...Na razie cieszą się powodzeniem, żona znajduje pracę w miejscowej szkole, zaprzyjaźniają się ze środowiskiem i nagle czar pryska...Mitchel musi wykazać się inteligencją i sprytem by nie stracić nie tylko żony ale również życia....Z jakimi zagrożeniami może się spotkać młody człowiek, idealista, wkraczający w dorosłość w takich okolicznościach??? Zeby się tego dowiedzieć, najlepiej przeczytać książkę, którą polecam.