zawód pielęgniarki na ziemiach Polskich w XIX i XX wieku

Wydawnictwo: Makmed
zdrowie, medycyna

Kolejny tom rozważań o zawodach poświęcony pielęgniarkom. 1. Wstęp 2. Pielęgniarki w polskim Sejmie i Senacie 3. zmagania o profesję w XIX i XX wieku (do 1963 roku) 4. Opieka nad chorym na ziemiach polskich pod ruskim zaborem na przełomie XIX i XX w., na przykładzie rejencji bydgoskiej 5. Kształtowanie się specjalności pielęgniarki pediatrycznej 6. Przytulisko franciszkanek warszawskich 7. Rola ewangelickich diakonis na ziemiach polskich od połowy XIX w. ze szczególnym uwzględnieniem Diakonatu Eben Ezer na śląsku Cieszyńskim 8. Udział Polaków w misyjnej opiece pielęgniarskiej do 1939 roku 9. Opieka medyczna robotników zakładów Żyrardowskich w latach 1884-1914 10. zgromadzenie ss. Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo a krakowskie pielęgniarstwo (do I poł. XX w.) 11. Przemiana duchowa Hanny Chrzanowskiej 12. Działalność pielęgnacyjno-opiekuńcza zgromadzenia Sióstr Pasjonistek w latach 1918-1969 13. Stowarzyszenie Pielęgniarek zawodowych powstanie i działalność w latach 1925-1939 14. Prawne regulacje w pielęgniarstwie w II Rzeczpospolitej 15. Szkoła pielęgniarek na Czystem w Warszawie 16. Polskie podręczniki do nauki pielęgniarstwa w okresie dwudziestolecia międzywojennego 17. Przygotowanie zawodowe pielęgniarek społecznych w okresie międzywojennym 18. Higienistki szkolne w profilaktyce opieki zdrowotnej w latach 1918-1939 19. Wkład czasopisma POLSKI CzERWONY KRzYŻ w rozwój zawodowy pielęgniarstwa w okresie II Rzeczpospolitej 20. Pielęgniarstwo psychiatryczne na łamach Przewodnika Pielęgniarskiego (1929-1933) 21. Sanitarno-medyczne zaopatrzenie wielkiej migracji ludności w Polsce w latach 1944-1948 22. średnie szkolnictwo pielęgniarskie w latach 1949-1963 w świetle artykułów prasowych na łamach Służby zdrowia 23. Wkład zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w kształcenie zawodowe pielęgniarek 24. Pierwsze polskie podręczniki i obcojęzyczne przedruki dla średniego personelu medycznego w latach 1948-1960 25. Kształtowanie się wyższego szkolnictwa pielęgniarskiego 26. Władza PRL a środowisko zawodowe w świetle dokumentów Archiwum Akt Nowych 27. Wizerunek pielęgniarki w plakacie propagandowym po II wojnie światowej

Ania | 2012-11-16
Na półkach