Historia kamedułów bieniszewskich

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna
Meehoow

Dzieje eremu kamedułów bieniszewskich.

źródło opisu: własne

źródło okładki: skan własny

Meehoow | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Bodajże najsurowsza reguła zakonna w Polsce, z jedynie dwoma klasztorami w kraju. Ten w Bieniszewie - pod wezwaniem Pięciu Braci Męczenników - formalnie od 1663r., lecz sięgający wydarzeń, związanych z misją chrystianizacyjną włoskich i polskich eremitów, już z czasów Chrobrego. Z bolesnymi dziejami, bo i łupiony i dewastowany, bo zamykany przez zaborcę, bo adaptowany na szkołę Hitlerjugend. Odbudowany i odnowiony, po dziś dzień skrywa się w leśnych ostępach i otwiera swoje podwoje jedynie na trzy dni w roku. Ale w każdą niedzielę bieniszewsy kameduli zapraszają na Mszę Świętą. Bez organów. Z wykonywanymi przez nich a capella chorałami, dobiegającymi z odosobnionego pomieszczenia. A później - po miód z własnej pasieki.

Tyle sacrum. Teraz słowo o profanum. W wydawnictwie niestety roi się od błędów - najwięcej jest tych "gramotnych", poza tym pełno stylistycznych, masa literówek, nagminny jest brak polskich ogonków i znaków interpunkcyjnych, zdarzają się nazwy własne pisane z małej...

Na półkach