Mirabelka

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Gwiazdopatrznia

Nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych panów braci Alfusów, nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki. To, co przetrwało to pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli – o Dorce, Chaimie, Maćku i innych. Drzewa towarzyszyły ludziom w chwilach radości, smutku, ale też grozy. Poznawały historię kraju poprzez uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności. Tę...

Tę pełną nadziei, wiary i miłości historię kilku pokoleń opowiada rosnąca na warszawskich Nalewkach mirabelka.

Mirabelka, która jest narratorem tej opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca… Na szczęście pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd mają szansę powrócić do Warszawy.

„Mirabelka” to kolejna, po książce „Uśmiech”, wyjątkowa powieść dla młodych czytelników autorstwa Cezarego Harasimowicza. Obowiązkowa lektura również dla dorosłych.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/

Monka | 2018-08-22
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Znacie już "Mirabelkę"? Ja poznałam ją niedawno i bardzo mnie to spotkanie wzruszyło oraz rozczuliło. "Mirabelka" to najnowsza książka Cezarego Harasimowicza. Na swój sposób baśniowa i niezwykła. To pełna miłości i nadziei opowieść o świecie, którego już nie ma. Jej narratorem jest tytułowa mirabelka - drzewko, które rośnie na warszawskich Nalewkach. To ono właśnie przepięknie i czule opowiada nam historię kilku pokoleń mieszkańców warszawskiej dzielnicy. Na moment przenosimy się w czasie, poznajemy m.in. Dorkę, Chaima, Maćka, pana Friedmana i braci Alfusów. Widzimy ich radosnych, szczęśliwszych, pogodnie patrzących w przyszłość, pełnych wiary i nadziei, ale również poznajemy ich strach, bezsilność, niedowierzanie, ból i cierpienie. Mirabelka to drzewko niezwykłe, ma dar odczuwania tego, co czują mieszkańcy jej dzielnicy. Słyszy i widzi wiele, czasami nawet zbyt wiele, dlatego bardzo często chciałaby odwrócić wzrok, ale nie potrafi. Potrafi natomiast rozmawiać z dziećmi ... To...

darek_lask | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Właściwie to nie wiem, do kogo adresowana jest ta książka. Dla dzieci - zbyt trudna, zwłaszcza jeśli samodzielnie czytają.
Dla dorosłych zbyt infantylna.
Po wojnie wszystko się zgadza: komuniści, Ruscy, Stalin, Ameryka, panowie w prochowcach, 1968, 1970, stan wojenny. Natomiast w czasie wojny po ulicach nie chodzą Niemcy ani choćby hitlerowscy żołnierze, tego typu niepoprawne politycznie określenia zastąpiło gładziutkie, neutralne, nic niemówiące określenie "okupanci". To się chyba nazywa tendencyjność, nie wypada o aktualnym sojuszniku pisać niekorzystnie nawet w perspektywie historycznej. Wcześniej takie uniki dotyczyły ZSRR.
Słowo Żyd a właściwie przymiotnik "żydowski" pada dopiero w posłowiu.
Mamy niepełnosprawne dziecko, ciemnoskórą żonę Wojtusia, spostrzegawczą (ach, te piersi dojrzewających dziewcząt) mirabelkę namiętnie używającą przysłówka "ewidentnie" , duchy - a jednak czegoś mi w tej książce brakuje, a może czegoś jest w nadmiarze?
"Wielka polska pisarka"...

kawa | 2018-11-25

Książka na pewno nie dla dzieci, dla młodzieży może tak, która orientuje się trochę w historii.
Wspaniały pomysł, aby narratorem było drzewo, mirabelka, niemy świadek historii Warszawy, prawdziwych ludzi, ich radości, smutków.
Drzewo przeżyło wszystkie najgorsze rzeczy, ale musiało ustąpić pod szczękiem koparki. Na tym pięknym podwórzu za chwilę powstaną nowe budynki.
Ale mirabelka odrodziła się w Ameryce z pestki przewiezionej przez jedną z bohaterów.
Wzruszająca opowieść i przepięknie wydana. I to wszystko wydarzyło się naprawdę!

bibliotekarka | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

Bardzo lubię zaczytywać się w książkach dla dzieci. Tym bardziej, gdy obserwuję w jaki sposób są wydawane oraz jaką tematykę poruszają. "Mirabelkę" zauważyłam po raz pierwszy na stoisku Wydawnictwa Zielona Sowa, na tegorocznych WTK. Już wtedy wiedziałam, że koniecznie chcę poznać historię Mirabelki.

Drzewa stanowią nieodłączną część naszego świata. Niektóre z nich mają po kilkaset lat. Widziały wiele zmian. Jednak w Warszawie istnieje wyjątkowe drzewo - Mirabelka, które myśli, czuje, może rozmawiać z dziećmi.

Mirabelka obserwuje jak toczy się życie mieszkańców kamienicy, uwielbia obdarowywać ludzi swoimi owocami. Mirabelka doświadcza miłości, przyjaźni, ale i okrucieństwa ze względu na zbliżającą się wojnę. Okrucieństwo wobec Żydów, getto - Mirabelka obserwowała i starała się zrozumieć czym jest właściwie wojna - dlaczego? czemu ma służyć?

Na tle tych wszystkich wydarzeń, poznajemy też losy kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek. To bardzo wzruszające momenty, kiedy z...

książek: 2078
natalia | 2018-06-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Wzrusz bardzo. Historyk ze mnie żaden, ale zawsze mocno porusza mnie czytanie i myślenie o tych nie tak znów odległych czasach wojny, a później komunizmu i walki o wolność. Z łatwością i dużą wyrazistością widzę wtedy oczami wyobraźni siebie wrzuconą w tę straszną rzeczywistość. I choć Mirabelka przestawia ją adekwatnie dla dziecka, bez zagłębiania się w okrucieństwa, które znamy z lekcji historii, nie jest to też opis zinfantylizowany, ale mimo wszystko pełen emocji. Urzekło mnie bardzo przeprowadzenie przez codzienność kilku pokoleń, to chyba właśnie ta kwestia wzbudziła we mnie takie wzruszenie i pozwoliła spojrzeć na życie swoje, moich rodziców i dziadków z dystansem, jak na jeden łańcuch zdarzeń. Pełen trudów, ale wciąż niezwykle znaczący.
PS. Piękne ilustracje! I ta Warszawa, czułam z nią więź, pewnie dlatego, że niedawno było mi dane spacerować jej ulicami i podziwiać Pałac Kultury. Chciałabym wrócić i odnaleźć Mirabelkę na Muranowie.

Izabela | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

„Mirabelka”… Sięgnęłam po tą książkę ponieważ, jest ona jedną z publikacji, która ma promować obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a jest skierowana dla najmłodszego czytelnika. Przedstawiono w niej historię bohaterów żyjących w naprawdę trudnych czasach. W czasach II Wojny Światowej. Wojny, która odebrała życie wielu niewinnym ludziom. A działo się to właśnie tutaj, w naszej stolicy Warszawie. Przedstawione w opowieści historie bohaterów warszawskich Nalewek są pełne miłości, nadziei, ale także wiary w nadejście lepszego jutra. Autor historie te opowiedział z perspektywy niewielkiego drzewka owocowego, które wówczas rosło w pobliżu i niestety było świadkiem tych wszystkich przerażających wydarzeń. Choć już wielu elementów tej historii fizycznie nie ma, bo getto przecież nie istnieje, trudno jest też doszukać się w krajobrazie kamienicy pana Friedmana czy fabryki strojów karnawałowych braci Alfusów to pamięć o ludziach, którzy wówczas żyli przetrwała....

Ervisha | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Narratorem opowieści jest tytułowa Mirabelka, która rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Drzewko czuje, widzi, słyszy i ma zdolność rozmawiania z dziećmi. Obserwuje toczące się życie, opowiada o sobie, swojej mamie, tym jak rośnie, zmienia się wraz z kolejnymi porami roku, to jak zmienia się świat. Co chwilę dopytuje mamę o to czym jest miłość, wojna...

Mama mirabelki odeszła, ale drzewko nadal czuło jej obecność. Silna i wytrwała przez lata rosła w jednej z dzielnic żydowskich. Przetrwała wojnę, getto, zagładę getta, stalinizm, budowę okolicznych domów... Przetrwała tyle, tyle widziała (w tym również wiele cierpienia), lecz nie zdołała przetrwać naszych czasów. W grudniu 2016 roku wycięto ją razem z sąsiednimi drzewami. Zostały pieńki ucięte tuż nad ziemią. Potem i one zniknęły a w ich miejscu pojawił się apartamentowiec

Książka Cezarego Harasimowicza nie jest fikcją literacką. Mirabelka, która jest narratorą opowieści naprawdę rosła na warszawskim Muranowie. To jak...

adam | 2018-07-14
Przeczytana: 12 lipca 2018

Ta książka opowiada o mirabelce która przeżyła II wojnę światową.Opowieść o niej jest smutna ale i bardzo zabawna.Rozpoczyna się w przedwojennej Warszawie a kończy w USA.
Bardzo polecam!!!
Adam Hajduga

Justyna Banasik | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Co za piękne opowiadanie! To na pewno nie jest książka wyłącznie dla dzieci. Czytałam ją robiąc kompot i dżemy z mirabelek. Na pewno zapadnie w moją pamięć na długo. Podczas spacerów zastanawiam sie teraz: Co by to drzewo powiedziało, gdyby umiało mówić ...albo gdybym ja potrafiła je usłyszeć :)
Na końcu opowiadania, możecie sie dowiedzieć, ze tytułowa mirabelka, istnieje naprawdę.

zaczytanamamabooks | 2018-11-08
Przeczytana: 04 listopada 2018

www.blogzaczytanejmamy.com
zaczytana.mama_books instagram
Książka „Mirabelka”
Autor Cezary Harasimowicz
Wydawnictwo Zielona Sowa
Data Premiery 18.05.2018 r.
Oprawa twarda
Objętość więcej niż sto (książki od 100 do 200 stron)
Dla Kogo dla samosi (dzieci w wieku: 6-101 lat)
Kategoria wiekowa 9+
Ocena Ogólna Wybitna
„Mirabelka” to drzewko, którego żółte owoce są słodkie w smaku, podobne myśli przywodzi na myśl okładka tej książki. Zachęca do zanurzenia się w lekturze i skłania do głębokiej refleksji po przeczytaniu tej poruszającej historii.
To opowieść o drzewie, zwyczajnym tylko z pozoru. Drzewie, które jak nikogo innego rozumie dzieci.
Mirabelka to przepiękna, pełna nadziei, wiary i miłości opowieść o czasach, miejscach i ludziach, których już nie ma. Opowiada o historii Warszawy, przywołuje pamięć o tamtych ciężkich czasach, które już przeminęły. Książka zabiera nas w podróż do przeszłości i ukazuje nam przedwojenną Warszawę z perspektywy drzewa, o którym pamięć przetrwała.
Tę...