The Hate U Give

Okładka książki The Hate U Give Angie Thomas
Okładka książki The Hate U Give
Angie Thomas Wydawnictwo: Balzer & Bray Ekranizacje: Nienawiść, którą dajesz (2019) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Balzer & Bray
2017-02-28
2017-02-28
Ekranizacje:
Nienawiść, którą dajesz (2019)
Inne

Okładka książki Whiteout. Gdy śnieg zasypie miasto Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Whiteout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...
Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Blackout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...

Książka wyjątkowo poruszyła moim sercem. Świadomość tego, że takie sytuacje dzieją się cały czas na świecie jest przerażająca nie mogłam powstrzymać swoich łez .

To powinna być lektura obowiązkowa!

To powinna być lektura obowiązkowa!

Książka „Nienawiść, którą dajesz” to nie tylko przedstawienie brutalności policji czy rasizm. To również opowieść o przyjaźni, miłości i sile rodziny, która nie jest idealna. Przez całą powieść widzimy, jak Starr się zmienia i mimo trudności decyduje się podjąć ryzyko. Styl książki jest bardzo dobry. Jest płynny i czyta się ją łatwo. Ma też w sobie wiele emocji, które pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Powieść od wydawnictwa Papierowy Księżyc skłania do refleksji i przemyśleń nt. problemów społecznych i rasowych, które są bardzo aktualne. Pokazuje, jak ważne jest zrozumienie, szacunek i tolerancja wobec innych ludzi.

Pokazująca zagadnienie wykluczenia w sposób niejednowymiarowy.

Pokazująca zagadnienie wykluczenia w sposób niejednowymiarowy.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Kiedy ja miałam dwanaście lat... Nawet nie będę udawać, że pamiętam, co robiłam w tym wieku, ale raczej typowo dziecięce rzeczy. Kiedy Starr miała dwanaście lat, nauczono ją najważniejszych zasad, które zagwarantują jej przetrwanie w jej świecie. Słuchanie tej książki mnie bolało, wywoływało dyskomfort i musiałam robić przerwy, potrzebowałam oddechu. Nigdy nie lubiłam, ani nie rozumiałam rapu, a jednak przytaczane teksy i przekazywane filozofie chłonęłam z otwartymi oczami.

To opowieść, która sprawia ból, ale i daje nadzieję. To opowieść o znajdowaniu swojego głosu, o stawaniu murem za swoimi przekonywaniami i pokonywaniu strachu. To opowieść o poszukiwaniu lepszego jutra, o rodzinie, o miłości, o przyjaźni. A przede wszystkim - to opowieść, którą powinno się przeczytać i wyciągnąć wnioski. Dziękuję.

Książkę wręcz pochłonęłam w cztery dni. Mimo zdecydowanie trudnej tematyki czyta się ją szybko.

Żyjąc w Polsce, w większości kompletnie nie mamy świadomości tego, jak naprawdę wygląda rasizm. Wychodząc na miasto, widząc radiowóz czy patrol policji, na ogół czujemy się bezpieczniej - a jak czują się w podobnej sytuacji czarnoskórzy w Stanach? Sytuacje jak ta z początku książki łamią mi serce i - podobnie jak Starr, główna bohaterka książki - mam nadzieję, że kiedyś przestaną one być standardem, że rodzice nie będą musieli uczyć swoich dzieci, aby te, w razie kontaktu z policją, nie wykonywały gwałtownych ruchów i miały ręce cały czas na widoku... Niestety, wydaje mi się, że do tego jeszcze daleka droga.

Tymczasem polecam lekturę książki The hate u give, która przybliża nam to, co odczuwają bliscy (i nie tylko) bezpodstawnie zamordowanego, czarnoskórego nastolatka.

Wow! Wow! WOW! Prześwietna książka. Porusza tak ważne tematy. Jejku aż nie mogę uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Historia jest przesmutna, ale też przepełniona walką i odwagą. Bohaterowie są świetni, chyba wszystkich lubiłam. Relacje rodzinne w tej książce są super. Nie ma tu okropnych, niewspierających rodziców. Jest wręcz przeciwnie. Jedna teoria taty głównej bohaterki (o Harrym Potterze) niezmiernie mnie rozbawiła. Rasizm jest okrutnym tematem, ale walka w tej książce jest mocna. Powinno powstawać zdecydowanie więcej takich książek i więcej ludzi powinno je czytać. Bardzo wartościowa książka. Jestem niezmiernie ciekawa filmu! Polecam bardzo!

Cytaty, które zapadły mi w pamięć:
* ,,Moi rodzice mają coś takiego, że każą zawsze mnie i moim braciom patrzeć w oczy rozmówcom. Uważają, że oczy człowieka mówią więcej niż usta, i że to działa w dwie strony: kiedy się patrzy w oczy drugiemu człowiekowi i mówi szczerz, ta druga strona nie ma powodów, żeby nam nie ufać."

* ,,Odwaga nie oznacza, że nie możesz się bać. To znaczy, że idziesz do przodu pomimo strachu, a ty właśnie to robisz."

Chwilę mi zajęło przyzwyczajenie się do narracji pierwszoosobowej i fabuły przypominającej serial młodzieżowy, ale później akcja książki mnie wciągnęła i trzymała w napięciu. To dająca do myślenia i nienachalna opowieść o dyskryminacji, braku zrozumienia oraz potrzebie mówienia w słusznej sprawie.

📖🐲
Mnie się bardzo podobała. Czyta się szybko, a historia bardzo wciąga, a przy tym nie miałam wrażenia, że postacie w książce są sztuczne. Właściwie to część scen rodzinnych była nawet całkiem zabawna.

Temat całej książki jest jednak niełatwy. Wśród recenzentów jest nawet grupka oburzonych białych, którzy uważają, że książka nawołuje do nienawiści rasowej. Ale chwileczkę! To jest właśnie to, co osoby niebiałe dostają codziennie od nas, czyli bliżej nieokreślonej masy białych. Tak własnie wygląda rasizm. Mało przyjemne, co nie? Że nagle nie jesteś jakąś tam Kasią czy Martusią, a nieważną cząstką wyszydzanej i nielubianej grupy ludzi. Ta książka ma za zadanie pięknie uświadomić nam, że tak się na dłuższą metę nie da normalnie żyć, w ciągłym poczuciu, że jest się gorszym, nieważnym, mniej wartym.

A przecież, kiedy ginie kolejny czarnoskóry człowiek albo kiedy w lesie na naszej granicy umiera kolejny migrant z Azji lub Afryki faktycznie SZUKAMY tych usprawiedliwień. Bo to handlarz był. Po co tu się pchał? Mógł nie jechać tak szybko, to by go policja nie miała po co zatrzymywać. Czemu nie ma papierów? Wszystko, żeby jakoś zracjonalizować, że ludzie niebiali mogą być gorzej traktowani. Albo mogą sobie ginąć bez szkody dla reszty społeczeństwa.

A niestety tak to wygląda z tej drugiej strony. Zresztą jak tylko kobiety mają czelność napisać o swojej gorszej sytuacji, od razu odzywa się chór "atakowanych" mężczyzn, którzy będą dowodzić, ze przesadzamy i histeryzujemy. Tak to już jest z niewygodnymi prawdami, że one mocno uwierają. Choć biali, jak Chris w książce, muszą pewnie czasem udowodnić, że oni nie są tą potępiającą masą, ale rozumieją albo przynajmniej się starają.

📖🐲

• Po angielsku