Podróż w krainę dzieciństwa. Spotkanie ze Śląskiem

Wokół Nas
1994-01-01
1994-01-01
Maria Podlasek-Ziegler

„Podróż w krainę dzieciństwa” to wspomnienia z sentymentalnej podróży do rodzinnych Gliwic. Horst Bienek odbył ją po ponad czterdziestu latach od opuszczenia miasta po wkroczeniu do niego Armii Czerwonej.

Gliwice drugiej połowy lat osiemdziesiątych minionego wieku okazują się miejscem zupełnie innym niż to, które zapisało się w pamięci pisarza.
Autor spaceruje po ulicach, porównuje budynki – i te stare, które zachowały się po wojnie, i zupełnie nowe. Odwiedza też miejsca zabaw z dzieciństwa i spotkań z kolegami. Patrzy na park, który przypomina mu podobne miejsce w Monachium.
Wreszcie decyduje się wejść do domu, w którym mieszkał wraz z rodziną.

Wszystko wydaje się Bienkowi nie tylko inne, ale i mniejsze. Pisarz bardzo wzrusza się, gdy trafia do miejsc, które przez kilka dziesięcioleci zachowały swój wygląd i klimat. Równie mocno przeżywa brak zapamiętanych budowli, np. synagogi.

Ta sentymentalna podróż po mieście i jego okolicach jest okazją do barwnych wspomnień z dzieciństwa, jeszcze sprzed czasów wojny. Pojawiają się w nich członkowie rodziny, rówieśnicy ze szkoły i podwórka, nauczyciele, sąsiedzi…
Potem przychodzi czas na obrazy wojenne, na masową ucieczkę ludności cywilnej, na podejmowanie trudnych decyzji życiowych, gdyż nie wszyscy chcieli opuszczać rodzinne domy.

Książka Bienka to nie tylko literatura wspomnieniowa. To również ciekawie opisana historia Gliwic od najdawniejszych czasów.
Autor skupia się, co oczywiste, na dwudziestowiecznych dziejach miasta, ale sięga też do zamierzchłej przeszłości, pokazując, jak bardzo na przestrzeni wieków zmieniały się Gliwice.

Dużo jest w tej książce wzruszeń, sentymentów, żalu za utraconym dzieciństwem i za miejscami, których już nie ma. Do tych ostatnich należy m.in. jeden z cmentarzy i grób matki pisarza.

Całość napisana jest barwnie, kunsztownym, pięknym językiem, więc czytanie „Podróży…” było dla mnie duchową ucztą.
I wspaniałym uzupełnieniem wiedzy zarówno na temat biografii pisarza, jak i bohaterów jego słynnej tetralogii gliwickiej.
Dla fanów prozy Bienka to prawdziwa gratka i lektura obowiązkowa!

Autor spaceruje po...

+!!!

+!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• DoKupienia
  • II wojna światowa