Podróż w krainę dzieciństwa. Spotkanie ze Śląskiem

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Reise in die Kindheit. Wiedersehen mit Schlesien
literatura faktu
allison

Relacja z sentymentalnej podróży po latach do rodzinnych Gliwic i okolic.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: https://merlin.pl/podroz-w-kraine-dziecinstwa-spot...»

allison | 2017-03-21
Przeczytana: 20 marca 2017

„Podróż w krainę dzieciństwa” to wspomnienia z sentymentalnej podróży do rodzinnych Gliwic. Horst Bienek odbył ją po ponad czterdziestu latach od opuszczenia miasta po wkroczeniu do niego Armii Czerwonej.

Gliwice drugiej połowy lat osiemdziesiątych minionego wieku okazują się miejscem zupełnie innym niż to, które zapisało się w pamięci pisarza.
Autor spaceruje po ulicach, porównuje budynki – i te stare, które zachowały się po wojnie, i zupełnie nowe. Odwiedza też miejsca zabaw z dzieciństwa i spotkań z kolegami. Patrzy na park, który przypomina mu podobne miejsce w Monachium.
Wreszcie decyduje się wejść do domu, w którym mieszkał wraz z rodziną.

Wszystko wydaje się Bienkowi nie tylko inne, ale i mniejsze. Pisarz bardzo wzrusza się, gdy trafia do miejsc, które przez kilka dziesięcioleci zachowały swój wygląd i klimat. Równie mocno przeżywa brak zapamiętanych budowli, np. synagogi.

Ta sentymentalna podróż po mieście i jego okolicach jest okazją do barwnych wspomnień z...

zeneczekk | 2017-05-02
książek: 1944