Szpile

Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Ag2S

Eliza Michalik pisze wprost i bez ogródek. Nie ma dla niej tematów tabu. Nie boi się głośno sprzeciwiać populizmowi władz politycznych i absurdom polskiej rzeczywistości. Pochyla się nad sprawami polskich kobiet i walczy o prawa mniejszości seksualnych. Dużo uwagi poświęca także zwykłym obywatelom, których interesy zdają się ginąć w rozgrywkach politycznych pomiędzy rządem a opozycją. Publicystka nie uznaje kompromisów i nie oszczędza nikogo – przed jej nieprzejednanym piórem nie chroni ani immunitet poselski, ani biskupia tiara. Jak sama podkreśla: lewicowość i prawicowość nie mają znaczenia. Chodzi o przyzwoitość i dobro.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/szpile/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/szpile/

asia_las | 2017-05-08

Dlaczego tylko ocena dobra? Nie za treść, z którą się niemalże utożsamiam, za wspaniałą żarliwość w wyrażaniu poglądów, za bezkompromisowość. To wszystko jest świetne. Nie podoba mi się natomiast forma. Nie po raz pierwszy mam do czynienia ze zbiorem esejów czy felietonów, który zostały wydane już wcześniej na przykład na łamach gazet (vide "Setka" Vargi). Ale nie spotkałam się jeszcze z tym, żeby pomiędzy sążnistymi pełnokrwistymi felietonami pojawiały się króciutkie niegdysiejsze wpisy z facebooka, bo gdzie im do felietonów? To są zupełnie inne formy wypowiedzi, niedorastające tym poważniejszym do pięt. W związku z tym forma jest chaotyczna i niespójna. Dziwię się, że autorka się na to zdecydowała.

Magda1ena | 2017-05-04

Najnowsza książka Elizy Michalik to mocne uderzenie. Dziennikarka znana z publicystycznych i satyrycznych programów tj. „Nie ma żartów”, „Gilotyna” czy właśnie tytułowych „Szpil” skompletowała swoje felietony publikowane w ciągu ostatnich lat na łamach Gazety Wyborczej, a także pokusiła się o wydanie niektórych wpisów z prywatnego Facebooka. Wizytówka Pani Elizy to cięty język i bezkompromisowość. Do tego trzeba dodać, zgodnie z recenzją Pauliny Młynarskiej, „stawianie piekielnie inteligentnych diagnoz”. A może to przede wszystkim bo czym, by były zgrabne riposty i nieprzejednanie w poglądach gdyby nie wynikały z prawdziwie głębokiej refleksji i trafnej analizy.
Swoje diagnozy stawia Pani Eliza w czterech podstawowych tematach i na takie też grupy są podzielone felietony: Polityka, Kościół, Kobieta i Media. W ramach rozdziałów jest zachowana chronologia a część artykułów autorka zaopatrzyła we współczesny komentarz. Można zweryfikować na ile Michalik miała rację w publikacjach z...

Bibliofilka | 2017-07-07

Po książkę Elizy Michalik pt. „Szpile” sięgnęłam z olbrzymią ciekawością. Znam autorkę przede wszystkim z felietonów publikowanych w internetowych portalach oraz na Facebooku. Obok tekstów Elizy Michalik nie sposób przejść obojętnie. Można się z nią nie zgadzać, można polemizować, ale uprzedzam, że taka dyskusja będzie niezwykle trudna. Michalik bowiem, jak nikt inny, jest mistrzynią ciętej riposty, swoimi uwagami trafia w sedno tematu, dociera do istoty rzeczy, często sarkastyczna, ostra, bezkompromisowa, nie bojąca się polemiki, szczera aż do bólu. Diabelnie inteligentna, bardzo odważnie prezentująca swoje poglądy, gotowa bronić ich do końca. Umie wbić przysłowiową szpilę – dlatego też taki wybrała tytuł książki i tak nazwała program telewizyjny, który prowadzi.

Felietony w książce podzielone są tematycznie na 4 grupy. Pierwsza część to teksty dotyczące świata polityki. Autorka odnosi się w nich do konkretnych wydarzeń. Punktuje fałsz i zakłamanie polskiego rządu, oskarża i...

Klaudia Lewandowska | 2017-05-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 maja 2017

To zbiór felietonów i wpisów w mediach społecznościowych, z których szczególnie rozdział "Kobiety" podbił moje serce - poczułam się silna, czytając tak trafne słowa na temat spraw dla mnie ważnych - to trochę tak, jakbym dostała do ręki te szpile, które mogą mi się dobrze przysłużyć :)

Alicja | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Trafnie w niezwykle inteligentny i czasem zabawny sposób podsumowana nasza obecna rzeczywistość. Więcej takich głosów w debacie publicznej.

Andrzej | 2017-09-12
Przeczytana: 01 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu kto obawia się powrotu III RP i tego wszystkiego złego, co związane z tym zmarnowanym dla Polskim ćwierćwieczem (korupcja, układy, złodziejstwo, karierowiczostwo, marnotrawstwo, niesprawiedliwość, podłość, kłamstwo, bałagan). Eliza Michalik utożsamia bowiem wszystko, co charakterystyczne dla obecnej opozycji (tej totalnej, marzącej o powrocie układu pookrągłostołowego, miejmy nadzieję że pojawi się także opozycja już merytoryczna, która w przyszłości będzie przeciwwagą do obecnej władzy) przypominającej coraz bardziej w swoich poglądach, zacietrzewieniu i jednostronności - sektę. Nie ma fizycznej możliwości, żeby takiej grupie - owszem wciąż dosyć licznej pewnie nawet do 30% - udało się przekonać do siebie wyborców niezdecydowanych, którzy decydują o losach wyborów. Tak jak nie ma możliwości, żeby Cracovia została kiedykolwiek czymś więcej niż antyWisłą, a Polonia antyLegią, tak już ta grupa społeczno-polityczna zawsze pozostanie...

miki_cukiereczek | 2017-12-24
Przeczytana: 04 września 2017

Eliza Michalik jest moją ulubioną dziennikarką i publicystką. Z największa przyjemnością oglądam jej programy telewizyjne. Czytając zbiór artykułów nie raz na mojej twarzy pojawiał się uśmiech, często uśmiech i łzy. Świetnie dobrane słowa, cięty język, mocne uderzenie w każdą sferę życia - to tylko cząstka tego, co jest zawarte w tej książce.

Polecam z całego serca, bo warto!

Gregor | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Odważna książka, świetnie opisująca Polskę dzisiejszych czasów.
Polecam.

Nell | 2017-06-23

Generalnie lubię E. Michalik, często oglądam jej programy w Superstacji, natomiast jej felietonów ani wpisów fejsbukowych wcześniej nie znałam.
P. Michalik pisze rzeczy, z którymi raczej trudno się nie zgodzić, jednak nie do końca odpowiadał mi ton książki: takie nawoływania / apele / pouczenia / przemówienia... Dość to wszystko górnolotne, a także życzeniowe i trochę ciężko czytało się "hurtem"; po raz kolejny potwierdza się, że to co jest fajne w małych dawkach - w większych - może być gorzej przyswajalne.
Rekomendację Pauliny Młynarskiej z tylniej okładki tejże książki, w której jest coś o poczuciu obcowania z osobą wybitną (obydwie panie nie ukrywają, że bardzo się lubią) uważam jednak za mocno na wyrost.

Arkadiusz | 2017-07-15

Bardzo celne i trafne spostrzeżenia i opinie. W większości się zgadzam. Szybko się czyta Warto. Zmieniłem spojrzenie na kobiety.