Szpile

Czwarta Strona
2017-04-26
2017-04-26
literatura polska

Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom III. Gniew Bartosz Bartosik, Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Magdalena Derezińska - Osiecka, Zbigniew Gajewski, Anna Kamińska, Paweł Łukasiak, Jędrzej Malko, Eliza Michalik, Marcin Napiórkowski, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Marek Rabij, Grzegorz Sroczyński
Rozmowy o odpo... Bartosz Bartosik, M...
Okładka książki Polska na kozetce Eliza Michalik, Jacek Santorski
Polska na kozetce Eliza Michalik, Jac...

W jednym z felietonów Eliza Michalik przywołuje efekt lustra opisany przez de Mello, polegający na tym, że apologeta zawsze chwali samego siebie. "Jesteś dobry" nie oznacza, iż adresat jest dobrym w rzeczywistości, a jedynie w oczach nadawcy. Nadawca poprzez komplement zachwala swój system pojmowania świata. Podobnie ma się rzecz z książką. Nieprzychylny obecnym rządom znajdzie na kartach stron swoje odbicie. Przychylny dostrzeże jedynie hektolitry jadu. Ja widzę lustro, niemniej nie jestem na tyle zakochana w sobie, aby za każdym razem, gdy przed nim stoję zachwycać się odbiciem. Elizę Michalik szanuję za bezkompromisowość, za szczerość, za odważne "król jest nagi", za walkę o sprawę kobiet. I dopóki będzie robić, to co robi, będę ją cenić. Ze "Szpil" kipi gniew, pulsuje ból, wylewa się żal i cierpki osąd. Kto pragnie się utwierdzić, niekoniecznie pozyskując nową wiedzę i argumenty, niech po nią sięgnie. Kto chciałby poszerzyć horyzont i dowiedzieć się czegoś nowego, niech nie czuje się zawiedziony. Przywołując inżyniera Mamonia, "Szpile" są dla tych, którym podobają się melodie raz słyszane.

6/10 - to moja pierwsza styczność z panią Elizą Michalik.
W książce poruszane są trzy tematy. Polityka - tu pani Eliza za wiele nie napisała. Rozdziały bardzo krótkie z ogólnymi informacjami. Nic nowego nie wnoszącego. Kolejne tematy to kościół i media i tu już znacznie szerszy pogląd. Połączyłam je, bo w obydwu jest walka o kobiety. Podsumowując jednym zdaniem "po prostu książka feministki". Brawo za walkę o kobiety.. Natomiast oceniając zawartość książki to niestety nie bardzo jest o czym dyskutować, bo tak jak wspomniałam tematy i informację zawarte w niej to coś czego słuchamy non stop włączając każdy kanał informacyjny.. Jak najbardziej tematy warte każdej uwagi, ale po książce spodziewałam się, że przeczytam/dowiem się czegoś czego nie usłyszę w tv każdego dnia.
Jako całość to bardzo prosty, przejrzysty język. Czyta się bardzo szybko.

6/10 - to moja pierwsza styczność z panią Elizą Michalik.

Dosadnie, krótko, niemal hasłowo - to specyfika publicystyki autorki. Wprawdzie wolę bardziej pogłębione analizy rzeczywistości, ale w czasach twittera i esemesów długość i wnikliwość tekstu przestała być zaletą. Te felietony to bardziej krzyk niż rozmowa, ale niekiedy tak trzeba.

Eliza Michalik jest moją ulubioną dziennikarką i publicystką. Z największa przyjemnością oglądam jej programy telewizyjne. Czytając zbiór artykułów nie raz na mojej twarzy pojawiał się uśmiech, często uśmiech i łzy. Świetnie dobrane słowa, cięty język, mocne uderzenie w każdą sferę życia - to tylko cząstka tego, co jest zawarte w tej książce.

Polecam z całego serca, bo warto!

Polecam z całego serca, bo warto!

Książkę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu kto obawia się powrotu III RP i tego wszystkiego złego, co związane z tym zmarnowanym dla Polskim ćwierćwieczem (korupcja, układy, złodziejstwo, karierowiczostwo, marnotrawstwo, niesprawiedliwość, podłość, kłamstwo, bałagan). Eliza Michalik utożsamia bowiem wszystko, co charakterystyczne dla obecnej opozycji (tej totalnej, marzącej o powrocie układu pookrągłostołowego, miejmy nadzieję że pojawi się także opozycja już merytoryczna, która w przyszłości będzie przeciwwagą do obecnej władzy) przypominającej coraz bardziej w swoich poglądach, zacietrzewieniu i jednostronności - sektę. Nie ma fizycznej możliwości, żeby takiej grupie - owszem wciąż dosyć licznej pewnie nawet do 30% - udało się przekonać do siebie wyborców niezdecydowanych, którzy decydują o losach wyborów. Tak jak nie ma możliwości, żeby Cracovia została kiedykolwiek czymś więcej niż antyWisłą, a Polonia antyLegią, tak już ta grupa społeczno-polityczna zawsze pozostanie antyPISem nie będąc w stanie zaprezentować konstruktywnego programu.

Więcej na:

Bardzo celne i trafne spostrzeżenia i opinie. W większości się zgadzam. Szybko się czyta Warto. Zmieniłem spojrzenie na kobiety.

Trafnie w niezwykle inteligentny i czasem zabawny sposób podsumowana nasza obecna rzeczywistość. Więcej takich głosów w debacie publicznej.

Jad sączy się z każdej strony...

Jad sączy się z każdej strony...

Wolę ją w TV niż w mowie pisanej. Słabo to wyszło.

Wolę ją w TV niż w mowie pisanej. Słabo to wyszło.

Felietony sprzed kilku lat, problemy- niestety- aktualne.

Felietony sprzed kilku lat, problemy- niestety- aktualne.

• 2017
  • Polskie