Nordicana. Za co kochamy Skandynawię

Tłumaczenie: Justyna Rudnik
Wydawnictwo: Buchmann
poradniki

Cała Skandynawia w 100 hasłach! Moda na Skandynawię trwa w najlepsze. Nordicana to pięknie ilustrowany przewodnik po wszystkim tym, za co kochamy Skandynawię – przedmioty, zjawiska, trendy oraz ludzie. Z krótkich, błyskotliwych tekstów dowiemy się wszystkiego, co należy wiedzieć o kulturze, sztuce i historii półwyspu skandynawskiego. 100 haseł i pojęć związanych ze Skandynawią – kultura i...

Cała Skandynawia w 100 hasłach!

za co kochamy Skandynawię – przedmioty, zjawiska, trendy oraz ludzie. Z krótkich, błyskotliwych tekstów dowiemy się wszystkiego, co należy wiedzieć o kulturze, sztuce i historii półwyspu skandynawskiego. 100 haseł i pojęć związanych ze Skandynawią – kultura i sztuka, historia i obyczaje, ludzie, przedmioty, styl życia.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Aga | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Ciekawa pozycja, która zgodnie z tytułem opisuje to za powinnyśmy pokochać Skandynawię. Powodów jest wiele rozpoczynając od sposobu bycia mieszkańców tej jakże zimnej lecz ciepłej w swej prostocie krainy, poprzez architekturę, design czy kuchnię, a kończąc na legendach, zabytkach oraz kulturze w szczególności książkach, czyli tak znanych kryminałach skandynawskich, które stanowią odrębną kategorię czytelniczą. Okraszona wieloma pięknymi fotografami oraz prostym podziałem haseł przyciąga by zgłębić ten fenomen, opisy do kolejnych pozycji są interesujące, proste i nieprzesadzone, czyta się to przyjemnie, a tekst jest na tyle ukształtowany, żeby zaciekawić, ale nie znudzić. Brak tutaj wielkich przerysowanych rysów historycznych czy wielostronicowych opisów przyrody. Można tą książkę odebrać też jako swego rodzaju przewodnik po Skandynawii, ponieważ sama w sobie kieruje nas w punkty, które warto zobaczyć by poczuć cały ten klimat. Polecam serdecznie, ta pozycja jest warta zgłębienia...

Sylwia Binkowicz | 2017-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Nie można powiedzieć o tej książce, że jest zła. Jest cudnie wydana, ma śliczną okładkę, wspaniałą czcionkę, piękne ilustracje, doskonały papier i świetny druk od którego smrodu można dostać migreny.
Jest małą encyklopedią w fajnym formacie, natomiast... tak, jest tak cholerną encyklopedią pod względem językowym, że do połowy czytało się dobrze. Później nurkowało się w encyklopedii, a kiedy doszło do omawiania postaci z kultury skandynawskiej i przyswajania dat, wydarzeń, nazwisk, zbędnych detali... odechciało się.
Przebrnęłam jednak i obawiam się, że poza kilkoma elementami, które ze względu na moją fascynację Skandynawią zaintrygowały mnie do tego stopnia, że musiałam je wygooglować (tak, prawie rezerwowałam przeszklony hotel-igloo)to pewnie niewiele dzięki tej książce zostałoby mi w głowie.
W dobie trendu na Skandynawię powstało wiele ciekawszych papierowych encyklopedii-przewodników, które czyta się lepiej niż przeciętnie.
Nordicanę za to ogląda się wybitnie. Ale my tutaj...

agatson | 2016-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2016

Skandynawia w pigułce. Ksiazka dla miłośników Skandynawii wszystko co związane ze Skandynawią w jednym. Jak dla mnie za mało informacji mało zdjęć, musiałam wspomagać się Internetem aby rozwinąć dane hasło. Miła na jeden wieczór.

Weronika | 2016-12-01
Przeczytana: 28 listopada 2016

Moja recenzja:

ksiazkawprezencie | 2016-12-01

O co nie wolno zapytać właściciela stada reniferów, który norweski film (jedyny w historii) został uhonorowany Oskarem, jak ewoluowała legenda Joulupukkiego, fińskiego Mikołaja, który nie od początku przynosił prezenty, co się kryje za nazwą Grenlandia, jaki duński wyraz jest najtrudniejszy w wymowie, które fińskie wzory wykorzystał H&M i jakie były początki popularnego szwedzkiego stołu?

Na te i wiele innych pytań odpowiada bogato ilustrowany leksykon opisujący najważniejsze wyroby, legendy, miejsca, postaci, potrawy i obyczaje, z których słyną państwa skandynawskie.
Moja recenzja książki http://www.ksiazkawprezencie.pl/leg-godt-czyli-baw-sie-dobrze/#more-172

Ola Jama | 2017-11-14
Nadia | 2017-08-02