Upadek

Tłumaczenie: Karolina Post
Cykl: Wojna Pajęczej Królowej (tom 1)
Wydawnictwo: ISA
Dissolution
Forgotten Realms

Krążąc po niebezpiecznych dzielnicach nędzy Menzoberranzan, przebiegły czarodziej Pharaun Mizzrym musi rozwiązać pewną zagadkę. Pomaga mu w tym jego jedyny prawdziwy przyjaciel, fechmistrz Ryld Argith, który wkrótce uświadamia sobie, że największe potęgi w mieście nie zawahają się przed niczym, by im w tym przeszkodzić. Tymczasem wysoka kapłanka Quenthel Baenre walczy z atakującymi ją demonami nasyłanymi przez nieznanego wroga, zaś ambasador Faeryl Zuavirr dowiaduje się, że z niewiadomych powodów zwróciła się przeciwko niej sama matka opiekunka. A to może doprowadzić wyłącznie do jej upadku. Podczas gdy cały otaczający ich świat ulega zmianom, czwórka bohaterów zmaga się z różnymi przeciwnikami. Jednak ich drogi zaprowadzą ich ku najbardziej przerażającemu odkryciu w długiej historii drowów i każą im wziąć udział w wyprawie mającej na celu ocalenie nie tylko Menzoberranzan, ale całej rasy mrocznych elfów przed UPADKIEM. Rozpoczyna się Wojna Pajęczej Królowej.

źródło opisu: http://isa.pl/p3350-Upadek-Wojna-Pajeczej-Krolowej...(?)

źródło okładki: http://isa.pl/p3350-Upadek-Wojna-Pajeczej-Krolowej...»

Elżbieta | 2015-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2015

Każdy, kto mnie zna, wie, że jestem ogromną fanką świata Zapomnianych Krain. Większość książek z tego Universum mi się podoba, ale potrafię także krytycznie podejść do rzeczonego tematu. Po Wojnę Pajęczej Królowej sięgnęłam pełna zapału i nadziei i... ani trochę się nie zawiodłam. Autor świetnie wykreował społeczność Mrocznych Elfów, nie odebrał im ich natury, a świetnie ją podkreślił. Mało tego, nie wszystko jest tu czarno - białe. W książce tej znajdziemy całą gamę odcieni szarości. Opisy codziennego życia urozmaicają powieść s sprawiają, że można poczuć się jak w Podmroku. Jedyną rzeczą, do której mogę się przyczepić są nudne opisy walk, bardzo schematyczne i nużące.
Jeśli ktoś lubuje się w okrutnym świecie Drowów, bądź po prostu lubi Universum Forgotten Realms to z całą pewnością mogę polecić tę powieść.

Menzoberranzan. Miasto wspaniałości i okrucieństwa. Opuszczone przez samą Pajęczą Królową...

Pierwszy tom serii, rekomendowanej przez R.A. Salvatore. Czyta się świetnie, szybko, i każdy miłośnik FR znajdzie tu coś dla siebie. Świat drowów wykreowany jest bardzo dobrze, autor skupił się na wartkiej, szybkiej akcji, ale i zarysował nieźle postacie - nie wszystkie, częśc ich zachowań i pomysłów, a także wydarzeń,z daje się być kreowana na siłę, jednak w większości... to dobra książka, wspaniale zapowiadająca cały cykl.
W odróżnieniu od R.A. Salvatore, Bryers, autor książki, skupia się na psychice wielu postaci, obrazuje, że mimo pozornej jednoczącej drowy idei nie są one takie same. I za to nader autora cenię. I z przyjemnością sięgam już po drugi tom, chcąc poznać przyczyny odejścia Llolth z jej ukochanego wszak miasta...

Yevoni | 2015-07-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Cykl "Wojny Pajęczej Królowej" posiada kilka znaczących plusów: Drowy, Podmrok, niebezpieczeństwo, wrogowie, konflikty, intrygi, demony, wojny, bóstwa, inne plany, wędrówka, sojusze... No i na koniec samą Lolth. Tak, tak, tak.
Ubóstwiam Pharauna Mizzryma z jego komentarzami i Valasa Hune za to, że jest najprawdziwszym cwanym drowem z Bregan Daerthe.
Polecam wszystkie tomy.

Sławek | 2014-09-23
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 2008 rok

Ksiazkę czytałem dawno temu ale wystarczy powiedzieć że z całej serii Wojny Pajeczej Królowej to własnie pierwsza część zapadła mi w pamięć.
Uroki mrocznego miasta podziemia podkresla jeszcze elegancko wpisany w treść wątek kryminalny. CHarakter drowów oddany bardzo ciekawie a wpleciona w siażkę magia i odniesienia do Zapomnianych Krain, sprawiaja że można się poczuć jak na sesji RPG :)

Polecam ale jedynie zwolennikom uniwersum "Forgotten Realms', którzy ju z w miarę swobodnie umieją po nim podróżować w wyobraźni.

Outsider _ | 2011-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Dobra nawet bardzo. Fajna akcja i świetnie wykreowany świat.

Greyorn | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Bardzo ciekawa pozycja dla miłośników mrocznych elfów w Zapomnianych Krainach. Witamy w Menzoberranzan, najwspanialszym mieście drowów, gdzie zdrada, spiski i skrytobójstwa są na porządku dziennym. Jednakże w odwieczny stan cichych wojen między domami szlacheckimi wkrada się coś jeszcze, coś co naraża miasto niewidziane dotąd problemy.
Bardzo wciągająca pozycja i ciekawi bohaterowie tworzą historię od której ciężko się oderwać Nie mamy do czynienia ze standardowymi, dobrymi herosami z zadaniem uratowania świata przed złem. Dlatego też książka wydaje się nietuzinkowa, pozwalając nam wejrzeć w bardziej pragmatyczne społeczeństwo. Polecam miłośnikom Zapomnianych krain, którzy chcą nieco odpocząć od standardowego schematu o nieskazitelnych i prawych bohaterach.

Artur | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 marca 2014

Czasem dobrze jest wrócić do dawno przeczytanych książek. Świat Forgotten Realms jest bardzo bogaty - jak przystało na świat budowany głównie na potrzeby graczy RPG. Fabuła "Upadku" kształtuje się wokół Menzoberranzan - miasta drowów (mrocznych elfów), które z swojej natury są złe i chaotyczne. Ich natura przywodzi na myśl społeczeństwo złożone z psychopatycznych morderców, tyle że w świecie fantasy. Tutaj rządzi silniejszy, ale i ten słabszy jest zdolny wykorzystać każdą sytuację, by wrogowi wbić nóż w plecy.

"Upadek" czyta się dobrze, szybko - głównie dzięki ciągłej akcji. Utrata mocy przez kapłanki i spisek mężczyzn to główne wątki, dzięki którym poznajemy Pharauna, Rylda i Quenthel. Najwięcej czasu spędzimy z pierwszą dwójką, która zostaje wciągnięta w spisek w spisku, i robi wszystko żeby przetrwać, wyjaśnić całą sytuację, a przy okazji jeszcze wzmocnić swoją pozycję. O ile u fechmistrza Rylda można dopatrywać się oznak szlachetności i honoru, o tyle czarodziej Pharaun jest...

Amra | 2015-04-24
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Opisy świata drowów są największym atutem tej książki. Jest ich dużo i są ciekawe. Fabuła w tej książce nie jest rzeczą nadrzędną. Jest schematyczna i podporządkowana opisom postaci, ich zdolności, umiejętności bojowych, czarów, właściwościom przedmiotów i przede wszystkim opisom szczegółów świata drowów. Głównym celem książki jest przentacja kilku postaci, które później utworzą drużynę. Największym objętościowo wątkiem tej książki jest przeciętny wątek detektywistyczny maga Pharauna i fechmistrza Rylda. Drugim obszernym i znacznie ciekawszym jest wątek kapłanki Quenthel i maga Grompha. Dla opisów świata drowów można przeczytać.

Moogwai89 | 2014-01-02
Przeczytana: 2011 rok

Nie polecam nowicjuszom, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem forgotten realms. Dużo nawiązań i smaczków, które wytrawny znawca zapomnianych krain od razu wychwyci, może w ten sposób umknąć. Richard Lee Byers to też nie Salvatore i to czuć. Oczywiście tragedii nie ma. Ponoć sam Salvator dokonywał selekcji pisarzy do projektu Wojna Pajęczej Królowej. Jednak poziom książki jest nieco gorszy. Natomiast ci, którzy nie przejedli się jeszcze tematem Forgotten Realms i "połykają" każdą książkę z tego uniwersum, odnajdą się tu jak w domu.

unstable | 2013-07-06
Przeczytana: 2003 rok

Czytało mi się ją niesamowicie przyjemnie. Podmrok zawsze mnie fascynował, a książka ów świat, hierarchię i zwyczaje Mrocznych Elfów przedstawia w bardzo przyjemnej formie powieści pełnej akcji, magii i zdrad. Szkoda tylko, że przez kolejne tomy nie udało mi się przebrnąć, pozostaję więc przy ocenie pierwszego, moim zdaniem najlepszego.