Polskie państwo podziemne

1990-01-01
AK

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Pozycja zdecydowanie dla osób zainteresowanych tematem. Sporo szczegółów na temat pracy i organizacji Polskiego Państwa Podziemnego pisanych przez człowieka, który sam pełnił w nim ważne funkcje.
Na pewno warto przeczytać, gdyż fenomen państwa podziemnego funkcjonującego w latach II WŚ w Polsce jest niespotykany nigdzie indziej. Każdy kto choć trochę interesuje się historią musi tę książkę przeczytać, choć przyznam, że nie jest to łatwa lektura.

Bardzo przystępnie napisana i rzetelna książka, opisująca polskie podziemie. Zabrakło mi jednak szczegółów pracy w konspiracji, autor skupił się przede wszystkim na historii i aspektach politycznych funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego. Polecam ze względu na wartość informacyjną, jednak nie polecam, jeżeli szuka się szczegółowych opisów akcji, jakie w ramach działalności podziemia były przeprowadzane.
Jednak charakter książki wynika z tego, że jej autor - Stefan Korboński - pełnił bardzo ważną funkcję w strukturach Państwa Podziemnego. Można powiedzieć, że mimo bezosobowego sposobu przedstawienia faktów, tekst ma skazę perspektywy samego Pana Korbońskiego.

Prawdziwe kompendium wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym ułożone chronologicznie i pokazujące jakim przeobrażeniom ulegało podziemie polityczne, a także wojskowe (ten element nie jest zbyt rozwinięty w książce).
Mozaika ugrupowań politycznych, o różnych poglądach, ułożona w system któremu przyświecał przede wszystkim jeden cel - walka o niepodległa Polskę.
Jest to o tyle ciekawe, że autor znajdował się w centrum tych wydarzeń i mógł obserwować różne tarcia i ewolucje poglądów. Np. ma bardzo krytyczną opinię nt. NSZ, co przy obecnej wiedzy o tej organizacji może czytelnika zaskoczyć. Można też wyraźnie zaobserwować poglądy ówczesnego Stronnictwa Ludowego znane nam obecnie z zachowania PSL - gumofilce dogadają się z każdym :).

Jako ciekawostkę można podać że, ze schematu, wiedzy i materiałów zgromadzonych przez cywilne jednostki Państwa Podziemnego bardzo chętnie skorzystali komuniści przy przejmowaniu fabryk i majątków na ziemiach zachodnich oraz organizacji struktur państwa. Dostali wszystko na tacy.

Ciekawy byłby wątek co później stało się z tymi ludźmi...

Jest to o tyle...

Przewodnik po Polskim Podziemiu z lat 1939-1945 jest książką, która wyszła spod ręki człowieka, który sam tworzył Polskie Państwo Podziemne. Przedstawiciel Stronnictwa Ludowego, Członek Politycznego Komitetu Porozumiewawczego, Delegat Rządu na Kraj, szef Kierownictwa Walki Cywilnej, Stefan Korboński postanowił wydać na świat dzieło, które opisywałoby działania tajnego polskiego rządu, struktury wojskowe, człon cywilny polskiego podziemia a wszystko to na tle życia codziennego w okupowanej Polsce.

Korboński podjął się zadania nie lada łatwego, wydania dokumentu, który opisywałby struktury Polskiego Państwa Podziemnego z lat 1939-1945 włączając w to zarówno człon wojskowy jak i cywilny. Od początku wojny aż do jej końca ukazując przy tym realia życia na zajętych przez hitlerowców i sowietów ziemiach polskich na których mimo przeciwności, z inicjatywy polityków przebywających na okupowanych ziemiach zostało utworzone Polskie Państwo Podziemne, które było ewenementem na skalę światową. Podziemne władze działały prężnie w walce z okupantem ale również wspierały Polaków udzielając im pomocy i przede wszystkim dając nadzieję i wiarę w zwycięstwo. Dzień po dniu przedstawiony został proces tworzenia podziemnych władz i wojska.
Początki Polskiego Państwa Podziemnego to idea powołania do życia Służby Zwycięstwu Polski, organizacji wojskowo-politycznej z inicjatywy gen. Tokarzewskiego- Karaszewicza, który przebywając na okupowanych ziemiach znał doskonale realia życia w Polsce. Projekt ten został źle przyjęty przez polskie władze urzędujące w Londynie, dlatego gen. Sikorski- ówczesny Naczelny Wódz rozwiązał SZP i na jej miejsce powołał Związek Walki Zbrojnej. Autor w ten sposób ukazał nie tylko sam proces tworzenia polskiego podziemia lecz także stosunek władz na emigracji do władz przebywających na terenach okupowanych, które można by było pomyśleć, że wychodząc z własną inicjatywą podważały autorytet rządu na emigracji. Korboński opisuje także struktury i działania pozostałych organów istniejących na ziemiach polskich podczas wojny takich jak Polityczny Komitet Porozumiewawczy, zorganizowany przez partie polityczne w celu konsultacji i decydowaniu o wszystkich sprawach, które wyłaniały się w okupowanym kraju czy Delegatury Rządu na Kraj na czele z Delegatem Rządu, której zadaniem było kierowanie życiem politycznym w kraju oraz podejmowanie decyzji w sprawach gospodarczych, politycznych i społecznych. Przedstawione zostały wszystkie departamenty Delegatury Rządu na Kraj i opisane ich obowiązki.

Autor bardzo klarownie opisał sformułowanie Armii Krajowej, której głównym celem było przeprowadzenie powstania i prowadzenie walki z okupantem na bieżąco. Przedstawił wszystkie najważniejsze postacie powiązane z nią a także struktury całego organu i działania wojskowe w których AK brało udział między innymi powstanie w getcie warszawskim, akcja „Burza”, Powstanie Warszawskie. Szczególną uwagę poświęcił dwóm ostatnim, akcji „Burza, ukazując przebieg działań dywersyjno- sabotażowych w poszczególnych regionach kraju oraz Powstania Warszawskiego, którego koncepcja narodziła się już we wrześniu 1939 roku. Przedstawił powstanie od strony politycznej, cywilnej i wojskowej, pokazał błędy i niedopatrzenia jakie popełniono podczas decyzji o wybuchu powstania oraz stosunek Sowietów jak i aliantów do całej akcji.
Z racji, że Korboński stał na czele Kierownictwa Walki Cywilnej poświęcił uwagę i tej tematyce. Przybliżył kodeks praw i obowiązków Polaka pod okupacją, a także sądownictwo podziemne czyli jak wyglądały procesy i jak wykonywano karę przede wszystkim na zdrajcach. Nie zapomniał również o poruszeniu problemu ludności żydowskiej na ziemiach polskich w tym okresie, kwestii katyńskiej i tego jak ustosunkowały się do nich polskie władze.

Wreszcie Stefan Korboński ukazał działania polskich narodowców i komunistów, którzy samodzielnie tworzyli swoją władzę podziemną i często działali na niekorzyść kraju. Szczególnie komuniści i Polska Partia Robotnicza, która współpracowała z Sowietami i której działania spowodowały, że losy powojennej Polski potoczyły się tak a nie inaczej. To właśnie dzięki PPR i jej wywiadowi udało się aresztować większość ważnych działaczy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy po wojnie zostali osądzeni i w większości przypadkach skazani na śmierć.

Praca Korbońskiego to doskonała pozycja dla laika, który dopiero zaczyna przygodę z Polskim Państwem Podziemnym, zawiera bardzo dużo ważnych faktów, dat, przedstawia najważniejsze osobistości tamtego okresu. W pracy wykorzystano różnorakie statystki oraz treści istotniejszych depesz, co pozwala czytelnikowi na wyciąganie własnych wniosków. Jednak to w jaki sposób statystyki zostacły przedstawione może przytłoczyć. Równie przytłaczająca może być ilość skrótów w niektórych fragmentach. Ciekawym dodatkiem do książki są ilustracje najważniejszych postaci Polskiego Podziemia a także powojenne zdjęcia autora i jego żony. Mimo, że książka liczy tylko 250 stron to uważam, że zawiera bardzo dużo informacji. Dzięki prostemu językowi jakim autor się posłużył fakty te są przekazane w klarowny i interesujący sposób.

W skali od jeden do pięciu oceniam ją na cztery. Książka jest dobra, a to co czyni ją taką to przede wszystkim to, że jest ona napisana z pierwszej ręki i jak już wyżej wspominałam przedstawia poruszony temat w interesujący sposób i nie sposób się przy jej czytaniu nudzić.

• historia
  • Historia Polski
  • II wojna światowa
  • Historia.2.4. II WŚ
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Polskie państwo podziemne